5 مُد‌ ضد سلامت!

آیا این مدل ‌های دوست‌ داشتنی برای سلامت ما خطری ندارند؟ بد نیست نظر پزشکان را درباره این 5 مدل پوشش که هر از گاهی مد می‌ شوند، با هم مرور کنیم.

 

 

 

پوشیدن کفش پاشنه بلند، شلوار جین سنگ ‌شوی و یا دمپایی لاانگشتی با نگین‌های زیبا، مورد پسند خیلی از خانم‌‌ها است ولی آیا این مدل ‌های دوست‌ داشتنی برای سلامت ما خطری ندارند؟ بد نیست نظر پزشکان را درباره این 5 مدل پوشش که هر از گاهی مد می‌ شوند، با هم مرور کنیم.
1- شلوارهای جین تنگ
شلوار جین تنگ می‌‌تواند باعث عفونت مثانه بانوان شود. همیشه در اطراف مقعد باکتری‌‌هایی وجود دارند؛ این باکتری ‌ها می‌ توانند در اثر اصطکاک لباس به طرف واژن حرکت کنند و چون مجرای ادراری در بانوان کوتاه است، خیلی سریع باعث عفونت ادراری می‌ شوند که نشانه آن خارش و تکرر ادرار است.
 
از طرف دیگر محققان دانشگاه پورتلند می‌ گویند چون در این لباس‌‌ها امکان تبادل هوا وجود ندارد، شانس رشد قارچ ‌ها نیز افزایش می‌ یابد. آن جا محیطی تاریک، مرطوب برای رشد سریع قارچ‌‌ها در کشاله ‌ران است که خودشان را با خارش و سرخی‌ نشان می‌‌دهند.
 
2- کفش‌‌های پاشنه بلند
پزشکان می‌‌گویند گرچه بانوان دوست دارند همیشه با پوشیدن کفش‌ پاشنه بلند، قد بلندتر به ‌نظر برسند ولی این پوشیدن مداوم، آغازگر مشکلات زنجیره‌ای طولانی مدت برای آن‌ها است.
پوشیدن مداوم کفش پاشنه بلند باعث انقباض تاندون آشیل می‌‌شود. آسیب تاندون آشیل می‌‌تواند باعث مشکلات شدید راه رفتن شود.
 
از سوی دیگر عدم تعادل هنگام راه رفتن با این کفش ‌ها شانس سقوط و زمین خوردن و آسیب لگن را در بانوان افزایش می‌‌دهد. همچنین کفش پاشنه بلند فشار زیادی را بر کمر بانوان وارد می‌‌کند که باعث کمردردهای شدید در طولانی مدت خواهد شد.
 
3- دمپایی‌‌های لاانگشتی
دمپایی لاانگشتی نگین ‌دار و بندی شاید شیک باشد ولی به دلیل عدم حمایت کفش از ساق پا می‌‌تواند خطرآفرین باشد. این دمپایی‌‌ها معمولا قوس کافی در کف ‌شان ندارند که می‌ تواند باعث خار پاشنه پا شود که درمان آن جراحی است. از سوی دیگر این دمپایی‌‌ها هیچ محافظتی از پا در برابر اشیای تیز موجود در محیط  ندارند.
 
 
چکمه‌‌های صاف و مشکلات زانو و کمر:
در بازار چکمه ‌های پاییزی و زمستانی وجود دارد که کف آن‌ها صاف و فاقد هرگونه انحنای مطابق با کف پا است. این کفش‌‌ها باعث کمردرد و فرسایش زانو می‌‌شوند. هنگام خریدن این چکمه‌‌های خزدار حتما دقت کنید که خز این کفش ‌ها به زانوی شما فشار نیاورد و از طرف دیگر حتما در کف ضخیم این کفش ‌ها انحنای کف پای شما رعایت شده باشد.
 
 
4- کیف دستی ‌های بزرگ و سنگین
گرچه مُد است که کفش ‌های پاشنه بلند ورنی را با کیف دستی بزرگ ست کنید ولی کیف دستی ‌های بزرگ و سنگین هم برای بانوان مشکل آفرین هستند.
پزشکان می‌‌گویند حمل کیف دستی‌‌های بزرگ و سنگین باعث کمردرد می‌ شود. بهتر است اگر چنین کیف دستی دارید، هر چند ساعت آن را از این شانه‌‌ تان روی آن یکی بیندازید تا فشار روی یکی نباشد. حمل طولانی این وسایل باعث درد عضلانی می‌ شود چون وقتی شما کیف سنگینی را روی یک شانه خودتان بیندازید، عضلات طرف دیگر بدن شما برای مستقیم نگه داشتن بدن‌ تان کشیده می‌ شوند. بهترین روش حمل کیف دستی انداختن آن به صورت کج است، به طوری که بند آن روی یک شانه و خودش در طرف دیگرتان باشد.
 
 
5- کفش ‌های نوک باریک
به هر دلیل این روزها در میان خانم‌‌ها و نیز آقایان، پوشیدن کفش ‌هایی که نوک باریک دارند، مد شده است. کفش‌‌هایی که در کوچه و خیابان پای خیلی‌‌ها می‌بینید اولین چیزی که به خاطر می‌‌آ‌ورد این است که پای بیچاره این همه فشار را چگونه تحمل می‌کند؟
 

استدلال برخی افرادی که از این ‌گونه کفش ‌ها استفاده می‌ کنند این است که پس این همه آدم چگونه این کفش‌‌ها را می‌پوشند و بیمار نمی‌‌شوند، در حالی که اگر از خود این افراد بپرسید خاطرات تلخ زیادی برای گفتن دارند. مثلا یکی از این خاطرات چنین است: "تازه از این کفش ‌های نوک باریک مد شده بود. من هم رفتم و یکی از آن‌ها را خریدم و تمام روز پوشیدم و پز دادم. فردای آن روز وقتی خواستم دوباره کفشم را بپوشم، متوجه درد شدیدی در شستم شدم. اول خیلی به آن اعتنا نکردم ولی دیدم قابل تحمل نیست. انگشتم را که نگاه کردم دیدم قرمز شده و مجبور شدم با دمپایی نزد دکتر بروم. دکتر گفت ناخنت داخل گوشت انگشت فرو رفته و باید آن را بیرون بیاورم."

فرو رفتن ناخن به داخل گوشت، یکی از عوارض پوشیدن کفش‌‌های تنگ و نوک باریک و ضایعه شایعی است که بیشتر برای شست پا پیش می‌‌آید. در این بیماری به دلیل فشار فیزیکی، معمولا بافت حاشیه ناخن شست پا به سمت ناخن فشرده می‌‌شود و در نهایت ناخن به داخل بافت کناری فرو می‌‌رود. این عارضه معمولا دردناک است و کم‌کم عفونت هم به آن اضافه می‌‌شود. برای پیشگیری از این عارضه باید ناخن‌ها را به طرز درستی کوتاه کرد و کفش تنگ و نوک باریک نپوشید.

فرو رفتن ناخن به گوشت تنها عارضه دردناک کفش ‌های نوک باریک نیست و بسیاری از کسانی که به پوشیدن این کفش‌های خطرناک عادت دارند، دچار عارضه ‌ای می‌‌شوند که به مراتب پُر دردسرتر از قبلی است. این عارضه که در واقع انحراف دایمی انگشت شست پا به سمت انگشت دوم است "هالوکس والگوس" نام دارد. گفته می‌‌شود، اصلا شیوع این بیماری با ظهور کفش در جوامع بشری آغاز شده است.

نتایج مطالعات دانشمندان عربستان سعودی حاکی است، هیچ ‌هالوکس والگوسی در میان زنان وجود ندارد که بر اثر پوشیدن کفش نوک باریک ایجاد نشده باشد. به عبارتی صد درصد زنان دچار این بیماری در این کشور کفش ‌های نوک باریک می‌ پوشند. البته شاید بگویید مگر چند نفر از کسانی که کفش نوک باریک می‌‌پوشند، دچار‌‌هالوکس والگوس می‌‌شوند که این همه در باره آن سر و صدا به پا شده است؟

در پاسخ به این سوال دکتر عبدالوهاب، استاد دانشگاه ملک سعود ریاض، می‌‌گوید: "حدود 81 درصد کسانی که مدت‌ طولانی کفش ‌نوک باریک می‌ پوشند، درنهایت دچار ‌هالوکس والگوس می‌‌شوند."

غیر از دو عارضه فوق، کفش‌‌های نوک باریک عوارض متعدد دیگری نیز به همراه دارند که از آن میان می‌‌توان به پینه، میخچه و کج شدن و خمیدگی انگشتان اشاره کرد. در‌نهایت می‌‌توان به جرات گفت پوشیدن کفش ‌های نوک باریک، صرف‌ نظر از مد بودن شان اصلا به صلاح پاهای شما نیست.