7 دستور برای تهیه شوینده خانگی فرش

7 دستور برای تهیه شوینده خانگی فرش

فرش های خانه همیشه تمیز نمی مانند. مخصوصا در قسمت های پررفت و آمد مانند سالن. به همین دلیل است که باید آن ها را مرتب تمیز کنیم. شستشوی مرتب فرش نه تنها آن را تمیز نگه می دارد بلکه مواد سمی و آلاینده هایی که ممکن است به خانه آسیب برسانند را از بین می برند. 

 

مشکل اینجاست که شوینده های تجاری فرش پر از مواد سمی شیمیایی هستند که برای خانواده مضر می باشند. بنابراین دفعه بعد که می خواهید فرش خود را تمیز کنید بهتر است شوینده خانگی خود را تهیه کنید. 

 

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید برآورد قیمت قالیشویی را در شهر خودتان داشته باشید. مثلا اگر به دنبال یک قالیشویی در تهران باشید می‌توانید درخواست قالیشویی ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

 

تهیه شوینده خانگی فرش بسیار آسان بوده و با کمک مواد موجود در منزل تان ساخته می شود. تهیه این شوینده خانگی هزینه کمی داشته و حتی از محلول شیمیایی کم هزینه تر است. در اینجا می خواهیم دستور تهیه چندین شوینده خانگی فرش را به شما معرفی کنیم. 

 

چگونگی شستن فرش با شامپو فرش خانگی

تهیه شوینده فرش خانگی از خرید شوینده های تجاری موجود در بازار بهتر و به صرفه تر است. تمام ترکیبات مورد نیاز در آشپزخانه وجود دارند. در اینجا دستورالعمل های تهیه شوینده های خانگی فرش را به شما معرفی می کنیم تا از شر لکه های فرش رها شوید. 

 

7 دستور برای تهیه شوینده خانگی فرش

شوینده خانگی مخصوص فرش ماشینی

مواد لازم:

نصف پیمانه سرکه سفید

نصف پیمانه آب

امروزه فرش های ماشینی یا دستی به دلیل دوام، ماندگاری بالا، مقاومت در برابر لکه ها و مقرون به صرفه بودن، قسمت اعظم بازار فرش را به خود اختصاص داده اند. مراقبت از فرش های ماشینی ساده بوده و به همین دلیل این دستورالعمل برای تمیز کردن این فرش ها مناسب است. 

مواد لازم را در یک سطل بزرگ ریخته و خوب مخلوط کنید. این محلول را در ماشین فرش شویی بریزید. طبق دستورالعمل شرکت سازنده فرش را تمیز کنید. فرش را زیاد خیس نکنید چون به فرش آسیب رسانده و آن را جمع می کند. 

 

شوینده خانگی فرش های روشن

مواد لازم

4 قاشق غذاخوری محلول هیدروژن پراکسید 3 درصد

یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی

یک پیمانه و نیم آب داغ

5 قطره روغن خالص

 

هیدروژن پراکسید ماده اصلی این دستورالعمل است که با آب گرم مخلوط می شود. هیدروژن پراکسید خواص سفید کنندگی دارد و می تواند لکه های سرسخت را از بین ببرد. این محلول را نباید برای فرش های تیره به کار برد چون به رنگ آن آسیب رسانده و لکه های سفید ایجاد می کند. این محلول را مانند محلول های دیگر باید در یک گوشه از فرش امتحان نمود. 

 

هیدروژن پراکسید، مایع ظرفشویی و روغن را توی یک کاسه کوچک ترکیب کنید. خوب هم بزنید. آن را به همراه آب داغ در قسمت مخصوص شوینده ماشین فرش شویی بریزید. این محلول را طبق دستورالعمل شرکت سازنده به کار ببرید. 

 

 

شوینده خانگی ماشین فرش شویی

مواد لازم

دو قاشق غذاخوری آمونیاک

یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی

2 فنجان الکل

چند قطره از روغن خالص موردنظرتان تان

 

اگر برای شستن فرش از بخارشو استفاده میکنید، دیگر لازم نیست از شوینده های شیمیایی قوی استفاده کنید. در اینجا محلولی را به شما معرفی میکنیم که می تواند برای شستشو با ماشین مفید باشد. خوبی این روش این است که از مواد در دسترس موجود در خانه تهیه می شود. 

مواد لازم را در یک ظرف شیر یا ظرف آب میوه مخلوط کنید. بعد ظرف را با آب گرم پر کنید. این محلول را به مخزن دستگاه اضافه نمایید. به اضافه کردن آب هم نیاز نیست. این محلول نه تنها برای شستشوی فرش بلکه برای تمیز کردن کف خانه و حمام هم استفاده می شود.

 

اسپری شستشوی فرش

مواد لازم

یک فنجان سرکه سفید

دو فنجان آب گرم

دو قاشق چای خوری نمک

15 قطره روغن خالص مورد علاقه تان

 

اگر در خانه بچه کوچک یا حیوان خانگی دارید فرش هایتان زود لکه می شوند. متاسفانه استفاده از شوینده های تجاری موجود در بازار مواد مواد شیمیایی سمی را به سیستم تنفسی خانواده تان وارد می کند. استفاده از این اسپری خانگی آسان است و گرد و خاک فرش را تمیز می کند. این محلول برای شستشوی قسمت های داخلی خودرو نیز به کار می رود. 

آب و سرکه را توی بطری مخلوط کنید. نمک و روغن را اضافه کنید. درب ظرف را بگذارید و آن را خوب تکان دهید. محلول را روی فرش اسپری کنید و بطری را تکان دهید تا مواد خوب ترکیب شوند. بگذارید فرش خشک شده و مواد به خورد فرش بروند. فرش را جاروبرقی کنید تا ذرات آلوده خارج شوند. 

می توانید این محلول را برای شستشوی پرده و مبل هم به کار برد.

 

 

شوینده خانگی مرکبات

هفت قطره شکر قهوه ای

یک فنجان و نیم پوست لیمو و پرتقال

یک لیتر آب

یک ظرف یا بطری بزرگ برای مخلوط کردن این مواد

 

در بسیاری از شوینده های تجاری موجود در بازار آنزیمی وجود دارد که لکه و آلودگی را از بین می برد. در اینجا می خواهیم یک محلول خانگی آنزیم دار را به شما معرفی کنیم. برای استفاده از این روش باید زمان و حوصله به خرج دهید. اما پس از استفاده نتیجه خوبش را میبینید. 

 

شکر قهوه ای را به ظرف اضافه کنید. پوست لیمو و پرتقال را هم همینطور. بعد آب را اضافه کرده و در ظرف را بگذارید. ظرف را تکان دهید تا مواد مخلوط شوند. باید درب ظرف را نیمه باز بگذارید. در این صورت گازهای اضافی خارج شده و ظرف منفجر نمی شود. بگذارید محلول سه ماه بماند. 

 

بعد از سه ماه محلول را توی ظرف اسپری ریخته و روی لکه ها اسپری کنید. با یک دستمال تمیز و خشک لکه را تمیز کنید. بگذارید خشک شود و بعد جاروبرقی کنید تا آلودگی ها از بین بروند. 

 

7 دستور برای تهیه شوینده خانگی فرش

اسپری برای تمیز کردن لکه و بوی حیوانات خانگی

مواد لازم

2 فنجان سرکه سفید

2 فنجان آب گرم

چهار قاشق غذاخوری جوش شیرین

 

وجود حیوانات خانگی در خانه فرش را کثیف و بدبو می کند، به همین دلیل استفاده از این محلول مهم است. محلولی ارزان و آسان که لکه های ادرار و خون را از روی فرش پاک می کند. سرکه سفید می تواند لکه های خشک و قدیمی را هم پاک کند و جوش شیرین هم بوی بد را از بین می برد. 

مواد را با هم مخلوط کرده و توی بطری اسپری بریزید. محلول را روی لکه اسپری کنید و بگذارید 5 دقیقه بماند، البته باید به اندازه کافی از محلول استفاده کنید. با یک پارچه خشک آن قسمت را خوب تمیز کنید و بگذارید خشک شود. 

 

محلول هیدروژن پراکسید و جوش شیرین

مواد لازم

یک فنجان جوش شیرین

نصف فنجان هیدروژن پراکسید

یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی

هیدروژن پراکسید برای تمیز کردن لکه و آلودگی بهترین ماده ممکن است. در صورت ترکیب شدن با جوش شیرین بوی بد را هم از بین می برد. با ترکیب این دو ماده می توانید از شر تمام لکه های فرش ها خلاص شوید. 

 

با مالیدن حوله یا پارچه خشک روی لکه ها می توانید آن ها را از بین ببرید. جوش شیرین را روی لکه ها بریزید. هیدروژن پراکسید را با مایع ظرفشویی در یک کاسه مخلوط کنید. به تدریج محلول را روی جوش شیرین و لکه بریزید. با یک برس یا حوله مواد را روی فرش و لکه بمالید. بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند. آن قسمت را جاروبرقی کرده و در صورتی که لکه سرسخت است چندین بار تکرار کنید. 

 

می توانید از خاک دیاتومه هم استفاده کرده و آن را روی لکه فرش بمالید. پس از چند ساعت لکه از بین می رود. شاید نیاز باشد این روش را چند بار تکرار کنید. 

 

می بینید که بدون استفاده از شوینده های تجاری و شیمیایی می توانید فرش های عاری از لکه و بوی بد داشته باشید. تهیه این هفت محلول بسیار راحت هستند. این مواد از ترکیبات طبیعی موجود در خانه ساخته می شوند که برای شما و خانواده تان سمی و خطرناک نیستند. 

 

امیدواریم این مقاله برای شما و خانواده تان مفید بوده باشد. نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.