8+1 نکته برای انتخاب صحیح مبلمان با توجه به ابعاد اتاق نشیمن

8+1 نکته برای انتخاب صحیح مبلمان با توجه به ابعاد اتاق نشیمن

یکی از مهم‌ترین و تاثیر گذارترین کارهایی که برای دکوراسیون داخلی خانه انجام می‌شود، انتخاب مبلمان منزل است. در واقع مبلمان قلب چیدمان و دکوراسیون هر خانه‌ای است و آن را عضو اصلی دکوراسیون در اتاق نشیمن می‌دانند. بنابراین در انتخاب مبل باید توجه به نکاتی چند را مد نظر قرار دهیم و یکی از این نکات انتخاب صحیح بر تستس ابعاد اتاق است. در این مقاله ما بهترین روش‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

اهمیت اتاق نشیمن را دست کم نگیرید

اتاق نشیمن یکی از مهم‌ترین فضاهای موجود در خانه است که از مهمانان در آنجا پذیرایی می‌شود. به همین دلیل هم صاحبان هر خانه‌ای علاقه دارند که این فضا به شیوه‌ای عالی و ایده آل چیدمان شود. مبلمان هم در این فضا نقش حیاتی داشته و جذابیت بصری آن را افزایش می‌دهد. در کنار ظاهر زیبا و کیفیتی که یک دست مبل راحتی باید داشته باشد، تناسب آن با چیدمان خانه، ابعاد فضا و طراحی داخلی هم از دیگر مسائل مهم است که نباید فراموش شود. گاهی اوقات خرید یک دست مبل راحتی با قیمت ارزان می‌تواند پاسخگوی این نیاز باشد و در کنار کیفیت مناسب، ابعاد متناسبی با فضای نشیمن داشته باشد. اگر فضای بیشتری برای اتاق نشیمن در اختیار دارید می‌توانید از انواع مبل کلاسیک و مدرن شیک مثل مبلمان ایتالیایی یا انواع مبل چستر استفاده کنید و آنها را متناسب با ابعادی که در دسترس دارید، انتخاب کنید. در ادامه به بررسی مهم‌ترین نکات برای انتخاب صحیح مبلمان متناسب با فضای نشیمن می‌پردازیم.

 

اصول بنیادی را در نظر بگیرید

پیش از هر اقدامی برای خرید مبلمان باید ابتدا ابعاد فضا و تعداد دست مبلمانی را که می‌خواهید خریداری کنید، مشخص کنید. آیا به دنبال صندلی دسته دار هستید یا نیمکت و مبلمان راحتی یا استیل می‌خواهید؟ فراموش نکنید که فضایی را هم باید برای میز جلو مبلی و میزهای عسلی در نظر بگیرید. سپس با توجه به ابعاد فضا انتخاب مبلمان را انجام دهید.

 

بر روی یک کاغذ محاسبه کنید

بهتر است ابعاد اتاق نشیمن خانه خود را در نظر گرفته و قبل از انتخاب مبل، طرح آن را روی یک ورق کاغذ ترسیم کنید. سپس می‌توانید با در نظر گرفتن محل رفت و آمد، نحوه چیدمان مبل را بکشید. این ایده کمک می‌کند تا اتاق نشیمن خود را بهتر تجسم کنید و بر اساس ابعاد فضا و محل رفت و آمد مبل خود را انتخاب کنید.

8+1 نکته برای انتخاب صحیح مبلمان با توجه به ابعاد اتاق نشیمن

کارایی مبلمان را فراموش نکنید

شما باید مشخص کنید که هدف شما از فعالیت در اتاق نشیمن چیست؟ آیا می‌خواهید در این فضا تلویزیون تماشا کنید و یا مطالعه یک کتاب را ترجیح می‌دهید؟ این نکته در انتخاب مبل تاثیر بسیار زیادی دارد. زیرا اگر شما هدف خواندن یک کتاب را داشته باشید، باید مبلمانی راحت تهیه کنید و فضایی هم برای کتابخانه اختصاص بدهید. اگر هم بخواهید در این فضا تلویزیون تماشا کنید باید فضایی را برای میز زیر تلویزیون در نظر گرفته و میزی هم برای پذیرایی از مهمان در این فضا اختصاص بدهید که فضای هر کدام از این موارد باید از قبل مشخص شود.

 

معماری اتاق نشیمن را بررسی کنید

قبل از آنکه بخواهید مبل بخرید باید به عناصر معماری موجود در اتاق نشیمن دقت کنید. عناصری مانند ستون، پنجره و دیگر موارد به برنامه ریزی بهتر شما کمک می‌کنند، زیرا مبل خانه شما باید به درستی در اتاق نشیمن قرار بگیرد تا در تضاد با عناصر دیگر معماری نباشد. برای مثال بهتر است مبلمان در کنار در ورودی اتاق‌ها قرار نگیرند تا رفت و آمد را دچار مشکل نکنند یا اگر در اتاق نشیمن چندین پنجره دارید، علاوه بر توجه به جنس مبلمان باید از کاور لوازم خانگی برای محافظت و پوشش مبلمان خود استفاده کنید. با استفاده از یک مدل کاور مبل راحتی با کیفیت خیال خود را از بابت نشستن گرد و خاک ناشی از باز و بسته شدن پنجره‌ها در اتاق نشیمن راحت کنید و مبلمان خود را با استفاده از یک کاور مبل در هر قسمتی از نشیمن که دوست دارید، قرار دهید. اگر به دنبال مبلمان رسمی و کلاسیک هستید بهتر است از کاور ژله‌ای استفاده کنید که طرح آن هم پوشیده نشود. اما اگر یک مبل راحتی برای استفاده معمول می‌خواهید می‌توانید از انواع کاور پارچه‌ای یا کاور آماده با قیمت مناسب و ارزان استفاده کنید.

 

از طراحی سه بعدی استفاده کنید

اگر چه رسم نقشه بر روی کاغذ ایده خوبی است، اما ایده طراحی سه بعدی می‌تواند دقت و انتخاب شما را بهتر کند. برای این کار می‌توانید از یک دکوراتور درخواست طراحی سه بعدی کنید تا بتوانید مطمئن‌تر انتخاب خود را انجام دهید.

8+1 نکته برای انتخاب صحیح مبلمان با توجه به ابعاد اتاق نشیمن

کیفیت را متناسب فضا انتخاب کنید

برای خرید مبل متناسب با کیفیت لوازمی که در اتاق نشیمن دارید، عمل کنید. بهتر است به دنبال یک دست مبل با کیفیت باشید. برای انتخاب مبل نشیمن نباید تنها به ظاهر و زیبایی اکتفا کرد، جنس با دوام گزینه اول توجه شما را باید در بر بگیرد. با این حال جنس با کیفیت معمولا گرانتر است و هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت اما عمر مفید آن قطعا بیشتر خواهد بود.

 

در چیدمان مبل اتاق نشیمن افراط نکنید

همانطور که اشاره کردیم انتخاب یک دست مبل راحتی یا استیل باید مطابق با ابعاد فضای نشیمن و با توجه به کارایی آن برای ساکنین خانه صورت بگیرد. به همین دلیل هم بهتر است از چیدن مبل اضافی صرف نظر کنید و انتخاب صحیح و هوشمندانه‌ای داشته باشید.

 

زمانی که شما تعداد مبل و صندلی‌های اضافه‌ای در یک فضای نشیمن قرار می‌دهید، فضای شما کوچک شده و دلگیر به نظر می‌رسد. این کار حتی در رفت و آمد شما هم ایجاد مشکل می‌کند. معمولا مهمان‌ها هم با مبلمان بیش از حد معذب می‌شوند. به همین دلیل کارشناسان طراحی اعتقاد دارند که باید مبلمان را کم و کاربردی انتخاب کنید و به سایزهای استاندارد آن توجه کنید.

 

هماهنگی در انتخاب را به عنوان یک اصل به خاطر بسپارید

بهتر است در هنگام انتخاب مبلمان اتاق نشیمن تک بعدی برخورد نکنید. بهتر است در کنار توجه به فضا و ابعاد آن، هماهنگی با صندلی میز ناهار خوری و میز آن را هم مد نظر قرار دهید. هماهنگ بودن و نزدیکی طرح، سبک و رنگ موضوع مهمی است که در زمینه دکوراسیون داخلی خانه بسیار اهمیت دارد. اگر اتاق نشیمن از دیگر فضاهای خانه شما به خوبی تفکیک نشده باشد، گستره دید شما و مهمانان شما  به دیگر فضاها و وسایل بیشتر خواهد بود و این هماهنگی همواره باید وجود داشته باشد.