تبلیغات

همه چیز در مورد عسل !!

مجموعه : تغذیه مناسب
همه چیز در مورد عسل !!
اكسیر عسل
 
 
عسل یك محصول غذایی مفید و یك اكسیر پرارزش است كه متاسفانه در كشور ما نه‌تنها به جنبه دارویی آن توجه نمی‌شود بلكه از نظر غذایی هم مصرف كمی دارد.

این محصول ارزشمند براساس تنوع گیاهی و آب و هوایی دارای درصدهای متفاوت از ویتامین‌های متعدد B، C، K، E و مواد معدنی منیزیم، پتاسیم، كلسیم، فسفر و آهن بوده و در هر100 گرم آن حدود 330 كیلوكالری انرژی نهفته است.

 

به دلیل آن كه 80 درصد عسل از قندهای ساده‌ای مثل فروكتوز و گلوكز ساخته شده است، بلافاصله پس از مصرف خصوصا در زمان افطار جذب بدن شده و اثر انرژی‌بخشی و ویتامینه خود را آشكار می‌كند.

 

عسل به رفع سردرد، سرگیجه، ضعف و بی‌حالی ناشی از روزه‌داری كمك كرده و بعد از وعده غذا باعث كاهش اسیدهای اضافی معده شده و در درمان زخم و ورم معده موثر است.

آهن و منگنز عسل هضم غذا را بهتر می‌كند و فروكتوز آن به رفع عفونت‌های روده‌ای كمك كرده و باعث لینت مزاج می‌شود.

ویتامین D موجود در عسل واكنش‌های بین كلسیم و فسفر را تنظیم می‌كند و ویتامین C آن می‌تواند از سفتی عروق و اسپاسم عضلات جلوگیری كند.

عسل باعث تقویت كبد شده و در نتیجه میزان بیشتری از سموم آن را دفع می‌كند و به دلیل مدر بودن، كلیه‌ها را شستشو می‌دهد.

وقتی یك قاشق غذاخوری عسل را با یك لیوان آب به همراه یك قاشق چایخوری آب لیموترش تازه مخلوط و در زمان افطار میل كنید، نه‌تنها به این طریق درصدی از آب مورد نیاز بدن خود را سریعا تامین و به رفع عطش خود كمك كرده‌اید، بلكه بعداز مدت كوتاهی قند عسل در جریان خون پخش شده و به عملكرد بهتر مغز، تقویت حافظه و آرامش اعصاب كمك می‌كند.

البته از مخلوط شیر ولرم به همراه عسل، زرده‌تخم‌مرغ پاستوریزه و آبمیوه می‌توانید، معجون ویژه و فوق‌العاده مقوی و مغذی تهیه كنید كه برای تقویت عمومی بدن خصوصا قبل از زایمان و در دوران نقاهت بیماری‌ها بسیار موثر است.

توصیه‌ها

عسل بر حسب این كه متعلق به كدام منطقه و كدام گل باشد رنگش متفاوت است. به طوركلی عسل طبیعی تقریبا از بی‌رنگ، زرد نخودی تا قهوه‌ای تیره متغییر است. عسل‌های روشن طعم ملایم و عسل‌های تیره طعم تند دارند.

موم عسل ماده‌ای غیرقابل هضم و جذب در دستگاه گوارش انسان است كه بدون تغییر پس از مصرف از بدن دفع می‌شود.

برخی اعتقاد دارند كه جویدن موم موجب تقویت دستگاه گوارش و لثه‌ها می‌شود،‌ ولی باید بدانید داروهایی كه زنبور از سوی زنبورداران برای درمان در طول سال مصرف می‌كند یا سمومی كه علیه انگل‌های جلدی زنبور استفاده می‌شود، همگی در لایه‌های موم رسوب كرده و احتمال حضور سم در موم را بالا می‌برد، بر این اساس توصیه می‌شود از جویدن و خوردن موم عسل خودداری كنید.

قیمت بالا و پایین عسل نشانه خوبی یا بدی محصول نیست. همچنین تشخیص خلوص عسل فقط توسط آزمایشگاه‌های معتبر امكان‌پذیر است، بنابراین به مصرف‌كنندگان توصیه می‌شود كه هنگام خرید عسل به پروانه بهداشتی و تاریخ مصرف محصول توجه كنند.

بر خلاف اغلب مواد غذایی، عسل ماندگاری بالایی دارد، البته در اثر گذشت زمان عسل كمی از نظر طعم تندتر و از نظر رنگ‌ تیره‌تر می‌شود، اما كیفیت آن در صورتی كه در معرض هوا قرار نگیرد تغییری نخواهد كرد.

برای نگهداری عسل از ظروف شیشه‌ای استفاده كنید. عسل می‌تواند با ظروف پلاستیكی واكنش‌های نامطلوب ایجاد كرده و علاوه بر جذب بوی پلاستیك، افت كیفیت یابد.

از خرید عسل‌های بی‌نام و نشان و غیربهداشتی خودداری كنید، متاسفانه در برخی عسل‌های غیربهداشتی باكتری‌های موسوم به كلستریدیوم بوتولینیم وجود دارد. این باكتری‌ها اغلب در كنسروهای گوشتی و كشك‌های غیراستاندارد نیز وجود دارند. چنانچه زنبور در اثر شرایط نامساعد و غیربهداشتی محیطی بیمار و ناقل این باكتری باشد می‌تواند این باكتری را به عسل منتقل كند. سم مهلك این باكتری بسیار كشنده و عوارض آن غیرقابل درمان و مرگبار است.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات