تبلیغات

گلودرد

مجموعه : پزشکی و سلامت

گلودرد نشانه ای از بسیاری از بیماری ها می تواند باشد و عفونت ها، عامل بروز اكثر گلودردها هستند كه اغلب هم مسری هستند.
به گزارش سرویس آ«بهداشت و درمانآ» خبرگزاری دانشجویان ایران، عفونت های گلو همچنین در اثر آلودگی با ویروس هایی از قبیل ویروس آنفلوآنزا و سرماخوردگی و یا باكتری هایی همچون باكتری استرپ، مایكوپلاسما یا هموفیلوس بروز می كنند.

در حالی كه عفونت های باكتریایی به درمان با آنتی بیوتیك پاسخ مثبت می دهند، اما عفونت های ویروسی با آنتی بیوتیك ها قابل درمان نیستند.

گلو درد می تواند عوامل به وجود آورنده بسیاری داشته باشد كه برخی از آنها به قرار زیر است:

1- بسیاری از ویروس های شایع و حتی ویروس هایی كه عامل آنفلوآنزا هستند، می توانند باعث بروز گلودرد شوند. برخی از ویروس هایی كه باعث بروز گلودرد می شوند می توانند تاول هایی در دهان و گلو ایجاد كنند.

2- تنفس كردن از راه گلو نیز می تواند موجب خشكی و درد گلو شود.

3- پسمانده های سینوسی یكی دیگر از عوامل بروز گلودرد هستند.

4- گلودرد همچنین می تواند عامل باكتریایی داشته باشد. دو نمونه از شایعترین باكتری های عامل بروز گلودرد، باكتری استرپتوكك و آركانو باكتریوم هامولیتیكوم هستند.

5- بالاخره گلودردی كه بیش از دو هفته ادامه پیدا كند، می تواند نشانه ای از ابتلا به یك بیماری جدی و خطرناك مانند سرطان گلو یا ایدز باشد.

– چگونه می توان در مورد گلودردهای ساده و بی خطر درمان خانگی كرد؟

به طور كلی گلودرد باید دوره خود را طی كند به جز گلودردهای استرپ كه نیاز به درمان دارند.

قرقره كردن با آب نمك، خوردن آب نبات سفت و استفاده از برخی اسپری های گلو می تواند در تخفیف درد به طور موقت مؤثر باشد.

همچنین، استفاده از یك مرطوب كننده هوا در تسكین علایم این مشكل به ویژه در گلودردهایی كه در اثر تنفس از راه دهان و خشكی هوا بروز می كنند، مؤثر است. مصرف استامینوفن و بروفن نیز به كنترل درد می تواند كمك كند.

در مورد افراد بزرگسال كه به دلیل زكام و گرفتگی بینی ناچار هستند از راه دهان تنفس كنند و در نتیجه دچار گلودرد می شوند می توان برای باز كردن مجرای بینی از اسپری های مخصوص به مدت دو تا سه روز استفاده كرد اما مصرف این اسپری ها بیش از دو روز توصیه نمی شود چون ممكن است وابستگی ایجاد كند.

– گلودرد استرپ چیست و چرا با انواع دیگر گلودردها متفاوت است؟

عامل گلودرد استرپ باكتری استرپتوكك و همان باكتری است كه موجب بروز تب روماتیسمی می شود. در بزرگسالان تنها پنج تا 10 درصد گلودردها از نوع استرپ هستند در حالی كه در كودكان 15 تا 40 درصد از گلودردها مربوط به عفونت استرپ هستند.

به همین دلیل بسیاری از متخصصان بهداشتی به انجام آزمایشات سریع استرپ توصیه می كنند. در صورتی كه جواب آزمایشات مثبت باشد معمولا برای بیمار درمان با پنی سیلین یا آنتی بیوتیك دیگری تجویز می شود.

هدف اصلی از درمان گلودرد استرپ جلوگیری از گسترش بیماری به تب روماتیسمی است. تب روماتیسمی یك بیماری جدی است كه می تواند به درد مفاصل و آسیب به دریچه قلب منجر شود.

– چه موقع برای گلودرد باید به دنبال مراقبت های بهداشتی بود؟


1- اگر با فرد مبتلا به گلودرد استرپ در تماس هستید و دچار گلودرد شده اید باید هر چه سریع تر آزمایش

آ«استرپآ» انجام دهید.

2- اگر گلودرد شما با علایم شایع سرماخوردگی همراه نباشد یا با تب و تورم غدد لنفاوی و یا لكه های سفید در انتهای گلو همراه باشد باید آزمایش آ«استرپآ» انجام دهید.

3- برای بروز هر نوع گلودرد به طور ناگهانی كه با تب همراه باشد باید به پزشك مراجعه كنید.

4- اگر به هنگام بلعیدن مایعات دچار گلودرد می شوید باید آزمایش بدهید.

5- اگر گلودرد شما بیشتر از یك هفته طول بكشد باید با پزشك مشورت كنید.

6- اگر گلودرد دارید و جلوی گردنتان نیز درد می كند باید به پزشك مراجعه كنید.


پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات