تبلیغات

تصاویر 10 لاک پشت آب شیرین در معرض انقراض

تصاویر 10 لاک پشت آب شیرین در معرض انقراض
سازمان بین المللی حفاظت از محیط زیست به طبقه بندی و معرفی 10 لاک پشت کمیاب آبهای شیرین که در معرض خطر انقراض قرار دارند پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، لاک پشتها به عنوان یک شاخص مهم در وضعیت سلامت آبهای شیرین روی زمین به شمار می روند. به همین منظور "پیتر پل فن دیک" مدیر برنامه محافظت از لاک پشتهای آبهای شیرین 10 لاک پشت کمیاب در معرض خطر انقراض را معرفی و طبقه بندی کرده است.

براساس گزارش National Geographic، وی در این خصوص توضیح داد: "مشکل کلیدی این جانوران تغییرات زیستگاه آنها است. این تغییرات به خصوص به دلیل سدهایی است که در مسیر رودخانه ها زده می شود. بیش از 40 درصد از گونه های لاک پشتهای آبهای شیرین زمین در معرض خطر انقراض قرار دارند."

کاهش زیستگاه طبیعی این گونه ها همراه با شکار و تجارت غیرقانونی آنها موجب شده بسیاری از این گونه ها با تهدید جدی مواجه شوند.


طبقه بندی 10 لاک پشت کمیاب ساکن آبهای شیرین
 
1- باتاگور کاچوگا (Batagur Kachuga)
 
به نظر می رسد که این لاک پشت گونه "باتاگور کاچوگا" لبخند می زند. این گونه زمانی در هند، بنگلادش و نپال بسیار دیده می شد اما پس از شکار این لاک پشتها برای استفاده از گوشت آنها و همچنین افزایش آلودگی آبهای محل سکونت این گونه در حال حاضر تنها یک گروه از این حیوانات در رودخانه چمبال واقع در قلب هند باقی مانده است.
 
 
 
2- Dermatemys mawii
 
این لاک پشت ساکن رودخانه های آمریکای مرکزی از زمان دایناسورها زنده است اما اکنون به دلیل تغییر عادت غذایی ساکنان این منطقه در معرض خطر انقراض قرار گرفته است. در حقیقت مردم این منطقه با شکار این حیوان در تالابهای بسیار دور، از گوشت آن در مراسم مذهبی بومی خود استفاده می کنند. این لاک پشت یکی از حدود 350 گونه لاک پشت آبهای شیرین است.
 
 
 
 
3- Mauremys annamensis
 
این گونه لاک پشت را تنها می توان در برخی از نواحی تالابی مرکز ویتنام پیدا کرد. تجارت غیرقانونی این لاک پشت از دهه 90 در بازار چین آغاز شد به طوریکه اکنون تنها تعداد کمی از آنها باقی مانده اند.
 
این لاک پشتها در حفظ مردابها نقش مهمی ایفا می کنند. این حیوانات از دانه ها محافظت کرده و حشرات و حیوانات مرده را از این آبها خارج می کند. این گونه بیش از 60 سال عمر می کند و از سن 10 یا 15 سالگی به بلوغ می رسد.
 
 
تصاویر 10 لاک پشت آب شیرین در معرض انقراض 
 
4- چیترا چیترا (Chitra chitra)
این لاک پشت غول پیکر لاک نرم، ساکن رودخانه های آسیای جنوب شرقی است. وزن این لاک پشت عظیم می تواند به 250 کیلوگرم برسد.
 
 
تصاویر 10 لاک پشت آب شیرین در معرض انقراض 
 
5- باتاگور تریویتاتا (Batagur trivittata)
 
لاک پشت رودخانه های میانمار است که در حال حاضر تنها در حوضچه آبی "ایراوادی" دیده می شود. تعداد این لاک پشت به کمتر از 12 نمونه بزرگسال کاهش یافته است. آلودگی آبهای منطقه به شدت این گونه را در معرض تهدید قرار داده است.
 
 
 
 
6- لاک پشت مردابی (Glyptemys muhlenbergii)
 
این لاک پشت باریک که تنها حدود 10 سانتیمتر است در باتلاقها به دنبال کرمها و لارو حشرات می گردد. بیش از 95 درصد از مردابها و باتلاقها زیستگاه این لاک پشت را می سازند که امروز به کارخانه تبدیل شده اند. به طوری که تنها درصد کمی از این حیوان بین نیویورک و تنسی زندگی می کند.
 
 
تصاویر 10 لاک پشت آب شیرین در معرض انقراض 
 
7- لاک پشت چینی رودخانه یونان (Cuora yunnanensis)
 
تصور می شد که این لاک پشت منقرض شده است اما در سال 2005 چند نمونه از این گونه در یک منطقه سری پیدا شد. این نمونه اکنون تحت یک برنامه پرورش قرار دارد و دانشمندان در تلاشند که این گونه را نجات دهند. این حیوان در بازار سیاه چین حدود 10 هزار دلار به فروش می رسد.
 
 
 
 
8- لاک پشت صندوقی (Terrapene Coahuila)
 
بیشتر نمونه های این گونه در روی زمین زندگی می کنند اما می توان آنها را در چشمه ها و مردابهای مناطق نیمه بیابانی شمال مکزیک نیز ردیابی کرد. قرار گرفتن زیستگاه این گونه در نزدیکی کارخانجات و شهرهای بزرگ موجب قفر خاک و نابودی این لاک پشت شده است.
 
 
 
 
9- لاک پشت گردن- ماری جزیره روتی (Chelodina mccordi)
 
این لاک پشت در سال 1994 در جزیره کوچک روتی در اندونزی کشف شد. این جانور که گردنی بلند شبیه به گردن مار دارد در گروه حیوانات نادر قرار گرفته است چرا که در نخستین سالهای قرن 21 نقریبا منقرض شده بود. به همین منظور سازمانهای محیط زیست پیشنهاد ارائه فضاهای محافظت شده را برای نجات این گونه و کنترل بیشتر تجارت غیرقانونی این گونه محافظت شده، دادند.
 
 
 
 
10- لاک پشت لاک نرم قرمز غول پیکر (Rafetus swinhoei)
 
تنها چهار نمونه از این لاک پشت در دنیا باقی مانده اند. دو نمونه بزرگسال از این گونه در چین زندگی در اسارت دارند. این دو گونه باهم جفتگیری کرده اند اما تاکنون تولیدمثل نداشته اند. یک نمونه تنها نیز در دریاچه "هوان کیم" در هانوی زندگی می کند و به عنوان نماد استقلال ویتنام شناخته می شود. دانشمندان در تلاش برای تولیدمثل آن دو گونه در اسارت هستند.
 
 
 

a