تبلیغات

نكاتی كه باید از محل زندگی‌ما بدانیم

نكاتی كه باید از محل زندگی‌ما بدانیم

تزیین اتاق نشیمن
در هر خانه‌ای اتاق نشیمن پر رفت و آمد‌ترین مكان است. بنابراین باید در طراحی آن توجه بیشتری به خرج داد. اتاق نشیمن باید محیطی گرم و دوستانه و در عین حال زیبا داشته باشد. با به كار بردن اندكی ذوق و سلیقه و استفاده از چند مجسمه، گلدان و… می‌توان از  اتاق نشیمن محیطی دلپذیر و زیبا ساخت. برای تزیین اتاق نشیمن راه‌های مختلفی وجود دارد كه چند نمونه از آن را ذكر می‌كنیم:

 محل لوازم موجود در اتاق نشیمن را تغییر دهید. مثلا می‌‌توانید نقطه‌ای را به عنوان مركز در نظر بگیرید و مبل‌ها را مقابل آن بچینید(مثل شومینه یا تلویزیون) همچنین می‌توانید به جای اینكه كاناپه را به دیوار بچسبانید آن را با كمی فاصله از دیوار قرار دهید و پشت آن آباژوری زیبا با گلدانی گل قرار دهید.

 سعی كنید در اتاق نشیمن خود از رنگ‌های ملایم استفاده كنید. همان‌طور كه می‌دانید رنگ‌ها تاثیر مهمی در روحیه افراد دارند پس با توجه به رنگ‌های استفاده شده، اتاق نشیمن می‌تواند مكانی دلهر‌ه‌زا، دلپذیر یا آزاردهنده باشد.

بنابراین با انتخاب رنگ‌های ملایم و مناسب برای دیوارها، مهم‌ترین اصل برای طراحی اتاق نشیمن را به انجام رسانده‌اید. شما دوست دارید كه اتاق نشیمن‌تان فضایی گرم و دوستانه داشته باشد و باید گفت یكی از رنگ‌هایی كه این خصوصیات را دارد، رنگ سبز است. با استفاده از سایه‌های مختلف رنگ سبز می‌توان اتاق نشیمنی زیبا و دلپذیر ساخت.

 استفاده از آینه برای بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضا بسیار مناسب است. با نصب آینه بزرگ بر روی دیوار می‌توانید تا حد زیادی فضا را بزرگ‌تر جلوه دهید البته باید دقت كنید كه سمت مقابل آینه شلوغ نباشد.
 برای تزیین اتاق نشیمن می‌توانید از وسایل كوچك و زیبا استفاده كنید، مثلا در كنار كاناپه، میز گرد كوتاهی قراردهید و روی آن چند تا گلدان گل بگذارید تا فضا نشاط‌انگیز شود.

 مجسمه‌های زیبا نقش مهمی در آراستگی اتاق نشیمن دارند. گوشه‌های اتاق و روی میز‌ها بهترین مكان برای قرار دادن مجسمه‌ هستند. البته چنانچه اتاق نشیمن شما كوچك باشد، بهتر است از مجسمه‌های كوچك به تعداد كم و یا تنها یك مجسمه بزرگ استفاده كنید. دقت كنید كه این مجسمه‌ها حتما نباید گران‌قیمت باشند.

 آباژورها و چراغ‌های رومیزی از دیگر لوازمی هستند كه در زیبایی محیط تاثیر بسزایی دارند. بهتر است آنها را در گوشه‌های اتاق و كنار مجسمه‌ها قرار دهید. همان‌طور كه می‌بینید تزیین خانه و به ویژه اتاق نشیمن به شما اجازه می‌دهد تا از قدرت ذوق و خلاقیت خود به بهترین شكل استفاده كنید، توجه كنید كه وسایل نام برده شده به هیچ عنوان نباید گران قیمت باشند، بلكه انواع ارزان قیمت آنها همراه با كاربرد اندكی با ذوق و سلیقه تاثیر زیادی در زیبایی فضای خانه خواهد داشت.

از مطبخ تا آشپزخانه
آشپزخانه، مكانی است كه در آن آشپزی می‌كنیم. با این حال مسیر كوچكی كه در وسط اغلب آشپزخانه‌ها وجود دارد یادآور این موضوع است كه آشپزخانه فضایی فراتر از محل طبخ غذاست. مطبخ‌های سنتی امروزه تبدیل به فضاهای زنده و پرشور شده است. سال‌ها پیش وقتی هنوز فضایی در خانه‌ها به نام آشپزخانه وجود نداشت غذا در فضایی باز روی آتش آماده می‌شد.

بعدها این آتش را به وسط كلبه‌ها انتقال دادند و از آنجا كه در فصل سرما این آتش هم تنها گرمابخش خانه بود و هم وسیله طبخ غذا تمامی اهل خانه برای ساعتی هم كه شده دور تا دور آن جمع می‌شدند و گفتگو می‌كردند. با پیدایش خانه سنگی، این آتش‌های روباز تبدیل به كوره شد، كمی بعد مكان‌هایی به نام آشپزخانه به وجود آمد.

در قدیم آشپزخانه و سالن غذاخوری از هم جدا بود ولی با این حال از جمله مهم‌ترین فضاهای خانه شمرده می‌شدند چون تنها مكان‌‌هایی بودند كه تمامی اعضای خانواده در ساعتی معین در آن جمع می‌شدند.

زیبایی در كنار كارآمدی

ما بیشتر اوقات تلاش می‌كنیم تا فضایی كه در آن زندگی می‌كنیم به خصوص فضاهایی كه مدت بیشتری را در آنها می‌گذرانیم طوری باشد كه علاوه بر زیبایی و كارآمدی، خسته‌كننده نباشند.

آشپزخانه از جمله همین فضاهاست. از آنجایی كه در خانه‌های امروزی آشپزخانه در دید كامل است باید كاملا زیبا باشد.  گاهی رنگ به كار رفته در آشپزخانه كاملا متضاد با رنگ دیگر اتاق‌هاست. امروزه دیگر افراد تنها به كارآمد بودن لوازم گازی و برقی داخل آشپزخانه فكر نمی‌كنند زیبایی این وسایل نیز برای همگان ملاك است.

كارآمد بودن ابزار یعنی سازگاری آنها با امكانات انسانی، از آنجایی كه در عصر مدرن، وقت، بخشی از سرمایه انسان‌هاست بنابراین افراد به ابزاری توجه می‌كنند كه بتواند سریع و راحت نیاز آنها را برطرف كند.

تبلیغات