تبلیغات

مراديان: انسان بايد از زندگي خود درس بگيرد

مراديان: انسان بايد از زندگي خود درس بگيرد


یوسف مرادیان بازیگر توانای ‌عرصه‌ سینما و تلویزیون‌ ایران، متولد اسفند ماه 1349 از کودکی در صدا و سیمای کرمانشاه به عنوان بازیگر فعالیت می‌کرد. او دوره بازیگری و فن بیان را در کارگاه آزاد بازیگری زیر نظر امین تارخ گذرانده است. پسر آخر یك خانواده‌ هشت نفری است. پدرش از مدیران صنوف شهر کرمانشاه و مادرش خانه‌دار است.
گپی دوستانه با این چهره مردمی داشتیم كه خواندنش را به شما پیشنهاد می‌كنیم:

مراديان: انسان بايد از زندگي خود درس بگيرد


چطور شد که وارد دنیای بازیگری شدید؟
مرادیان: از دوران کودکی به دلیل علاقه ای که به هنر داشتم فعالیت بازیگری خود را در کرمانشاه با بازی در تئاتر آغاز كردم در دوره راهنمایی و دبیرستان فعالیت خود را ادامه دادم؛ هرچه می‌گذشت کار من نیز بیشتر جنبه حرفه‌ای پیدا می‌کرد. واقعا بازیگری را دوست دارم و با همان شور و شوقی که از کودکی در وجودم به هنر داشتم، این کار را دنبال می‌کنم.
خود را بازیگر سینما می‌دانید یا تلویزیون و یا تئاتر؟
مرادیان: در هر سه رشته فعالیت کرده‌ام و هر کدام از اینها شرایط خاص خود را دارد، تئاتر فضای بسیار زیبا و دوست داشتنی دارد. حال و هوای تمرین و احساسی که بازیگران دارند بسیار زیباست و این در کنار هم بودن در تئاتر برایم جذابیت خاصی دارد. ولی خوب در سینما و تلویزیون هم کار می‌کنم.
پس بازی در تئاتر را دوست دارید؟
مرادیان: همان طور که ورزش دو برای هر ورزشکاری ورزش مادر محسوب می‌شود، تئاتر نیز برای بازیگران چنین نقشی دارد.
در حال حاضر فعالیتی هم در تئاتر دارید؟
مرادیان: در این چند وقت اخیر به دلیل تراکم کار و فرصت کم، نتوانسته‌ام فعالیت جالبی در تئاتر داشته باشم. برای بازی در تئاتر فصل مشخصی را باید در نظر گرفت. برای همین منتظر یک فرصت مناسب هستم تا با فراغ بال و تمرکز بتوانم با یکی از کارگردانان موفق تئاتر کار کنم.
دوست دارید مردم شما را با سینما بشناسند یا با تلویزیون؟
مرادیان: فکر می‌کنم سرنوشت من در سینما رقم خورده است.
کار در چه ژانری را دوست دارید و احساس می‌کنید که در آن فضا راحت‌تر هستید؟
مرادیان: یکی از دغدغه‌های بزرگ من این است که هیچ وقت نقش کلیشه‌ای بازی نکنم و احساس تکراری بودن به من دست ندهد. در واقع هر نقشی فصل جدیدی در زندگی من است. دوست ندارم خودم را محدود کنم برای همین سعی کردم که در ژانرهای مختلف کار کنم.
ملاک شما برای‌ انتخاب‌ نقش‌، چه‌ فاكتورهایی‌ است؟
مرادیان: کارگردان و شخصیت او برایم در اولویت قرار دارد. در واقع کارگردان در راس هرم، نقشی مهم دارد و فیلم‌نامه کارگردان باید دید وسیعی نسبت به هنر و جامعه داشته باشد و به ریزترین مسائل نیز توجه کند. باید به همه امور مسلط و مشرف باشد و بتواند با اقتدار، گروه را رهبری کند.‌ کارگردان باید ابزار خود را به درستی به كارگیرد تا اتفاق ذهن خود را خلق کند.
آیا بازیگری برای شما شغل محسوب می‌شود؟ مسائل مالی تا چد برای شما مهم است؟
مرادیان: سعی می‌کنم مسائل مالی را در اولویت قرار ندهم چون مشکل مالی تاکنون نداشته‌ام ولی خوب مسائل مالی جزئی از کار است. خیلی‌ها کار با مبلغ پایین را پیشنهاد کردند و به دلیل مقبولیت کارگردان و فیلم‌نامه، کار را پذیرفته‌ام.
به‌ نظر شما موفقیت در عرصه‌ بازیگری‌ به چه عواملی بستگی دارد؟
مرادیان: استعداد درونی و پروش این استعداد همراه با تلاش.
کمی از فضای کار در کارآگاه علوی بگویید.
مرادیان: یکی از دلایل مهم موفقیت این مجموعه، وجود کارگردانی موفق در راس هرم بود که به خوبی گروه را هدایت می‌کرد. در واقع کارگردان به خوبی می‌دانست که باید چه کار کند.
مردمی‌ هستید؟
مرادیان: اگر مردم به من محبت می‌كنند این لطف خداست که توانسته‌ام جایگاهی در بین آنها پیدا کنم. اگر بخواهم بین خودم و مردم فاصله ایجاد كنم، دچار خود فریبی شده‌ام و این آسیب زننده‌ای در پی خواهد داشت. من فقط می‌توانم در برابر محبت مردم سر تعظیم فرود بیاورم.
راز ماندگاری؟
مرادیان: تواضع و فروتنی.
درسی که زندگی به شما داد؟
مرادیان: احترام به پدر و مادر؛ در واقع انگیزه من برای زندگی پدر و مادرم هستند.
برای این که در زندگی‌تان، ای کاش نگویید چه کار می‌کنید؟
مرادیان: توقع این است که همه چیز در زندگی انسان بهترین باشد. انسان باید از همه زندگی خود درس بگیرد. باید اشتباه کنم تا نقد شوم تا بتوانم خود را اصلاح کنم. باید همیشه خوب فکر کرد و سنجیده در مسیر زندگی قدم برداشت.
شما اهل‌ ورزش هم‌ هستید؟
مرادیان: در دوران نوجوانی و جوانی ورزش‌های رزمی را کار کرده‌ام و موفقیت‌هایی هم در این زمینه داشته‌ام.
حرف آخر.
مرادیان:  برای شما و همه مردم ایران آرزوی موفقیت می‌كنم.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات