تبلیغات

توصیه های آیت الله خامنه ای به همسران

توصیه های آیت الله خامنه ای به همسران
 
حضرت آیت الله خامنه ای در هنگام خواندن خطبه های عقد برای زوجهای جوان ، یک سری توصیه هایی دارند که برگزیده ای از آنها در کتابی وزین (« مطلع عشق » از انتشارات « دفتر نشر فرهنگ اسلامی » ) درج شده است و در دسترس علاقه مندان قرار دارد . این توصیه ها بسیار کاربردی و تامل برانگیزند  که البته من در این مجال قصد طرح یا اشاره به آنها را ندارم .
اما چند ماه پیش ، یکی از دوستان سپاهی برخی توصیه های آقا را برای رفتار در خانه برایم آورد . دیروز که برای مراجعه به کتابی که آن برگه را در آن قرار داده بودم رفتم ، چشمم به آن توصیه ها افتاد و دیدم بهترین هدیه برای این هفته مخاطبان وبلاگم همین توصیه های خانوادگی رهبر انقلاب است .
توضیح اینکه آقا این نکات را در دیدار فرماندهان سپاه با ایشان در هیجدهم اسفندماه سال ۱۳۷۷ خورشیدی یادآوری کرده اند:- وقتی را برای جوانان و همسرانتان بگذارید ، این خیلی مهم است .
– جوانان خود را دریابید و آنها را درک کنید و بدانید ای بسا کسانی هستند که به جوانان شما چشم می دوزند ، چون نقش شما را و حساس بودن شما را می دانند.( ظاهرا این توصیه بیشتر مربوط به مسئولان مهم کشوری است .)
– با روحیه و با نشاط به منزل بروید و با بچه ها با روی گشاده برخورد کنید.
– در شهرستانها ، سعی کنید ناهار را در منزل و به اتفاق خانواده صرف کنید.
– خانواده و بچه ها را به نماز و … تشویق کنید.
– عباراتی از نهج البلاغه  صحیفه سجادیه را بخوانید و ترجمه کنید . این کاری است لازم و این «واجب» است .
– وقتهای پراکنده را جمع آوری و به وقت منزل و گذراندن با خانواده اضافه کنید.
– حتما در روشنایی به خانواده بروید و مواظب بچه ها باشید و حتی در نگاه کردن به تلویزیون آنها را هدایت کنید : این فیلم را نبینید و  آن را ببینید.
– از بحثهای کاری و انتقادی جلوی فرزندان بپرهیزید ؛ چون شما که انتقاد می کنید با هدفی که دارید و استنتاج فرزندان شما فرق می کند . آنها ممکن است به اصل و اساس بی اعتقاد شوند.
 
 

تبلیغات