تبلیغات

محاکمه ی عجیب یک مرده در کشور روسیه !

مجموعه : مجله خبری
محاکمه ی عجیب یک مرده در کشور روسیه !
 
دادگاه پرونده رسیدگی به اتهامات وکیلی که در سال ۲۰۰۹ در زندان درگذشت، در مسکو برگزار می شود.

به گزارش تکناز به نقل از ایسنا، سرگئی مگنیتسکی، بازرس یک دفتر حقوقی در سال ۲۰۰۸ پس از آنکه مقام های رسمی را به کلاهبرداری و تقلب مالیاتی چند میلیون دلاری متهم کرد، دستگیر شد. مقام های قضایی این اتهامات را علیه خود وی مطرح کرده‌اند.

مگنتیسکی یک سال بعد از دستگیری در سن ۳۷ سالگی در زندان درگذشت.

براساس گزارش شبکه خبری بی.بی.سی، محاکمه یک متهم مرده اتفاق نادری است که تاکنون در روسیه و حتی در شوروی سابق بی سابقه بوده است.

مرگ مگنیتسکی برگی دیگری به تنش میان روسیه و آمریکا افزود. در پی مرگ مگنیتسکی در زندان، آمریکا، مقام‌های روس را به فساد و نقض حقوق زندانیان متهم کرد.

سال گذشته آمریکا قانونی را که " قانون مگنیتسکی" نام گرفت اجرایی کرد. بر اساس این قانون، آمریکا مقام‌های رسمی روسیه را که به نقض حقوق بشر مظنون هستند، وارد لیست سیاه می‌کند.

در پاسخ به این اقدام آمریکا، پارلمان روسیه هم قانونی برای ممنوعیت فرزندخواندگی کودکان روسیه توسط آمریکایی‌ها تصویب کرد که از حمایت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برخوردار شد.

مگنیتسکی نماینده و مشاور مالیاتی شرکت "هرمیتاژ کپیتال منجمنت" در روسیه بود. وی در گزارش خود چندین مقام رسمی اداره مالیات روسیه را به فساد اداری و اختلاس بیش از ۲۰۰ میلیون دلار متهم کرد.

پس از ارائه این گزارش به مسئولان روسیه، او خود به اتهام تقلب مالیاتی دستگیر شد.

بیل برودر، سرمایه گذار آمریکایی و مالک شرکت "هرمیتاژ کپیتال منجمنت" که در لندن مستقر است تلاش فراوانی برای موضع گیری آمریکا در مقابل روسیه بر سر پرونده مگنیتسکی کرد.

برودر پیش از درگذشت مگنیتسکی در روسیه سرمایه گذاری کلانی کرده بود. اما وی نیز در روسیه به تقلب مالیاتی متهم شده است.

در ماه دسامبر دادگاهی در مسکو پزشک زندان را از اتهام سهل انگاری در خصوص معالجه مگنیتسکی تبرئه کرد.

فعالان حقوق بشر می گویند که وی بر اثر مصدومیت ناشی از شکنجه در زنده جان خود را از دست داده است.

 
 منبع : ایسنا

تبلیغات