تبلیغات

روش هایی موثر برای دور کردن استرس و اضطراب

روش هایی موثر برای دور کردن استرس و اضطراب
استرس نامی آشنا برای همه ماست ، زندگی در دنیای مدرن سرشار از اضطراب و استرس است ، آیا راهی برای رهایی از آن وجود دارد ؟ شما چه روشی برای رهایی از آن دارید ؟

آیا استرس بر زندگی شما تسلط دارد؟
این ده کلید میانبر را برای جلوگیری از نگرانی و استرس امتحان کنید:
 

 
1 – این فکر خرافاتی را که نگران بودن مانع بروز اتفاقات بد می شود را رها کنید
حتی اگر این کار تا حدودی ناخودآگاه باشد ، افراد استرسی گاهی بر این باورند که اگر آنها در مورد چیزی به اندازه کافی نگران باشند ، اتفاق نمی افتد.آیا این احمقانه نیست ؟
این احتمال وجود دارد که چیزهای بد اتفاق بیفتد، چه شما در مورد آنها نگران باشید و چه نباشید!…

2 – تصمیم بگیرید تا چیزی غیر ازاسترس، عامل محرک شما باشد .
یکی دیگر از باورهای رایج در مورد استرس این است که به شما انگیزه لازم برای انجام کارها را می دهد ، البته تا حدودی هم درست است چرا که استرس به شما برای انجام کارها فشار می آورد و شما می خواهید تا از این درد رها شوید .
با این حال، راه های مثبت زیادی برای ایجاد انگیزه به خودتان وجود دارد، پس چرا از چیزی دردناک استفاده کنیم ؟
سعی کنید هنگامی که کاری را انجام می دهید به خودتان پاداش بدهید .چیزهای خوبی مثل : آب نبات، پیاده روی، ده دقیقه بازی پرندگان خشمگین (Angry birds) و …
و تا زمانی که چیزهای مثبت را امتحان نکرده اید به من نگویید که استرس تنها چیزی است که به شما انگیزه می دهد!

3 – باید درک کنید که استرس به حل مشکل کمک نمی کند!
در حالی که فکر کردن در مورد یک مشکل بارها و بارها به شما کمک خواهد کرد که مشکل را حل کنید ، مسلما استرس تنها شما را آشفته می کند طوری که حتی نمی توانید خوب فکر کنید . اینطور نیست ؟

4 – با ترس خود به طور مستقیم روبرو شوید به جای اینکه نگران باشید
تحقیقات نشان داده است که استرسی ها ، بر خلاف کسانی که استرس ندارند ، توانایی زیادی برای یادگیری در هنگام قرار گرفتن در معرض چیزی که از آن می ترسند، ندارند .
برای مثال اکثر کسانی که از صحبت در میان جمع می ترسند درنهایت در می یابند که اصلا به آن بدی که فکر می کردند نیست . دانشمندان معتقدند که افراد نگران اجازه نمی دهند که احساسات به شکل کامل در آنها بروز کند،این کار موجب آشکار شدن همه جوانب و در نتیجه فروکش کردن ترس می شود . به طور خلاصه، شما ترس خود را از طریق نگرانی سرکوب می کنید .
سعی کنید چیزهایی که در شما استرس ایجاد می کند را به طور کامل تجربه کنید . این جمله را شعار خود کنید : ” ترس را احساس کن و هر طور شده انجامش بده “

5 – باورداشته باشید که شما برای اتفاق بد احتمالی بیشتر از آن آمادگی دارید که بخواهید نگرانش باشید
به خاطر داشته باشید که استرس به حل مشکل کمکی نمی کند. انسان ها به طور طبیعی انعطاف پذیر هستند و شما هم همینطور هستید ، بنابراین اگر چیز بدی اتفاق بیافتد، شما قادر خواهید بود که بدون نگرانی آن را مدیریت کنید

6 – از خود بپرسید: “بدترین چیزی که می تواند اتفاق بیفتد چیست؟”
بدترین حالت ممکن برای شما اینست که چیزی که ازآن می ترسید شما را بکشد !! اینطور نیست ؟ اتفاقی که ممکن است بیفتد شاید بد باشد ولی شما را نمی کشد . این فکر ترس شما را می ریزد و معمولا هم اتفاق بدی نمی افتد .

7 – به خودتان اثبات کنید بیشتر چیزهایی که درباره آنها نگران هستید هرگز اتفاق نمی افتند
به صورت روزانه، استرس های خود را بنویسید . در پایان هفته، دقت کنید که آیا چیزی که نگرانش بودید رخ داده است یا نه؟ !
درمی یابید که اکثریت قریب به اتفاق چیزهای نگران کننده ،هرگز اتفاق نمی افتد. پس چرا انرژی روحی و جسمی خود را روی آنها صرف کنیم ؟

8 – روز استرس
یک روش عالی برای افراد نگران این است که یک زمان خاص برای استرس در نظر بگیریم. شاید سی دقیقه دریک روز یا شاید تمام یک روز – مثلا چهارشنبه ها روز استرس باشد .
در طول زمان مشخص شده ، تا آنجا که می توانید نگران باشید ! و در خارج از آن زمان، از زندگی خود لذت ببرید .

9 – به عضلات خود بیاموزید چگونه ریلکس شوند
این واقعا، واقعا سخت است که استرس داشته باشید در حالی که بدن شما به طور کامل آرام است. همانطور که وقتی نگران هستید عضلات شما متشنج هستند ، وقتی عضلاتتان آرام است مغز شما نیز آرام خواهد بود .
با تمریناتی نظیر مدیتیشن روزانه ،بدنتان را آرام کنید . هرچه بیشتر تمرین کنید بهتر می توانید ریلکس شوید . به این ترتیب، هنگامی که استرس به وجود می آید ، با استفاده از تکنیک های آرام سازی آنها را نابود می کنید .

احتمالا بسیاری از استرس های ما در مورد آینده هستند و پاسخ به این سؤال که: “چه می شود اگر…”
البته، اگر ذهن شما همیشه در آینده باشد ، آنچه در حال حاضر اتفاق می افتد را از دست خواهید داد . حال جاییست که زندگی شما در آن در حال وقوع است. با استفاده از برخی تکنیک ها، بودن در حال را تمرین کنید ، مثلا سطح روبروی خود را لمس کنید ، سرد است یا زیر یا صاف ؟ چه بویی در فضا احساس می کنید ؟ چه می شنوید ؟ روی این حواس تمرکز کنید تا در این لحظه بمانید ، جایی که زندگی شما در حال شکل گرفتن است به جای آینده نامعلوم !!

 
 

تبلیغات