تبلیغات

فرانسه چقدر برای مخالفت هسته‌ای گرفت ؟+ تصاویر

مجموعه : مجله خبری
فرانسه چقدر برای مخالفت هسته‌ای گرفت ؟+ تصاویر
فرانسوا اولاند سه روز در سرزمین‌های اشغالی به سر می‌برد تا با مقام‌های رژیم صیهونیستی پس از خودشیرینی برای این رژیم در مذاکرات ایران و ۵+۱ مذاکره کند. او قرار است از این سفر با بغلی پر از  قرارداد فروش تسلیحات بازگردد و در سایه کارهایش پولی حسابی به جیب بزند. فرانسوی‌ها در مقابل پول فروش تسلیحات به غیر از اسرائیل،بازیگر سعودی‌ها هم شده‌اند؛ برای آنها هیچ چیز مهمتر از پول نیست.

بنیامین نتانیاهو،نخست وزیر رژیم صهیونیستی قبل از رسیدن هواپیماهای اولاند گفته بود «بی‌صبرانه» منتظر رسیدن رئیس جمهور فرانسه است  و در مراسم استقبال از اولاند این کشور را به خاطر جلوگیری از توافق هسته‌ای ایران، «دوست واقعی» اسرائیل خواند. از سوی دیگر مقام‌های عربستان هم که از آمریکایی‌ها حالا خشمگین هستند حسابی از موضع فرانسه در مذاکرات هسته‌ای راضی شده‌اند. فرانسوی‌ها اما در این میان مهمترین چیز برایشان با خودنمایی در مذاکرات،قراردادهای هنگفت از جمله در بخش تسلیحاتی است. اولاند قصد داردکه مبادلات تجاری فرانسه و رژیم صهیونیستی را که در سال ۲۰۱۱ بیش از ۳ میلیارد دلار بوده است افزایش دهد.  علاوه بر وزرای کابینه در این سفر مقام‌های چند شرکت مهم فرانسه از جمله آلستوم، آریان‌اسپیس و وینسی هم اولاند را همراهی می‌کنند. گفته می‌شود در قراردهای مختلف فروش تسلیحات از سوی فرانسه مهمترین مورد فروش هواپیماهای بدون سرنشین از سوی پاریس است که اعتراض گروه‌های حقوق بشر را هم به دنبال داشته است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی بارها از هواپیماهای بدون سرنشین ساخت فرانسه در حمله به نوار غزه استفاده کرده است؛ حملاتی که باعث کشته شدن تعداد زیادی از کودکان فلسطینی شده است. 

 
 
فرانسه چقدر برای مخالفت هسته‌ای گرفت ؟+ تصاویر
 
فرانسه چقدر برای مخالفت هسته‌ای گرفت ؟+ تصاویر
فرانسوی‌ها و اسرائیلی‌ها سابقه دیرینه در روابط خود دارند و به ویژه خرید‌های هنگفت تسلیحاتی رژیم صهیونیستی از پاریس همیشه زبانزد بوده است.  فرانسه در بسیاری از مقاطع به ویژه در جریان جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل بزرگترین تأمین کننده تسلیحات مورد نیاز رژیم صهیونیستی و متحد راهبردی این رژیم بوده است. شاید تنها مقعطی که روابط دو طرف در سطح عالی نبود به دهه ۱۹۶۰ باز می‌گردد؛ زمانی که پس از جنگ شش روزه  شارل دو گل،رئیس جمهوری فرانسه ممنوعیت فروش تسلیحات به کشورهای منطقه را اجرا کرد و این موضوع ناراحتی اسرائیلی‌ها را به دنبال داشت. به قدرت رسیدن میتران در فرانسه اما باز هم روابط پاریس و تل‌آویو را به اوج رساند. زمانی که نیکلا سارکوزی در می ۲۰۰۷ به قدرت رسید فرانسوی‌ها تلاش زیادی برای گسترش بیشتر روابط اقتصادی و سیاسی خود با اسرائیل انجام دادند و حتی نیکلا سارکوزی در اظهار نظری عجیب اعلام کرد حاضر به میزبانی از سران کشورهایی که اسرائیل را به رسمیت نشناسند نیست. در‌واقع اسرائیلی ها برای فرانسه هیچ چیز نداشته باشند پول زیادی دارند.
 
فرانسه چقدر برای مخالفت هسته‌ای گرفت ؟+ تصاویر
در این میان عربستان سعودی هم در یک لابی نانوشته با فرانسه و اسرائیل قرار دارد. سعودی‌ها که به شدت از آمریکا به خاطر سیاستش در قبال تهران و دمشق خشمگین هستند خودشان در تلاش برای مداخله مستقیم در سوریه هستند. نشریه فارین پالسی چندی پیش در گزارشی از تشکیل ارتشی شامل ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر از نیروهای شبه نظامی از سوی عربستان در پاکستان برای ایفای نقش در سوریه علیه حکومت اسد خبر داد.
گزارش‌ها نشان می‌دهد که مقام‌های فرانسه هم در تلاش هستند تا در سایه این وضعیت قراردادها کلان برای فروش تسلیحات با ریاض منعقد کنند و به آنها پیشنهاد داده‌اند که می‌توانند تجهیزات نظامی مورد نیاز آن‌ها را در مقابل پول نفت تأمین کنند.
 
فرانسه چقدر برای مخالفت هسته‌ای گرفت ؟+ تصاویر
 
فرانسه چقدر برای مخالفت هسته‌ای گرفت ؟+ تصاویر
چند وقت پیش هم رسانه‌ها از خط و نشان کشیدن بندر بن سلطان،رئیس سازمان اطلاعاتی عربستان برای آمریکا در مذاکره با دیپلمات‌های اروپایی خبر دادند. اکنون مشخص شده که آن دیپلمات‌ها، فرانسوی بودند که در کنار لبخند زدن به سعودی‌ها قرارداد فروش تسلیحات این کشور را آماده می‌کردند. در‌واقع در جده،محور اصلی مذاکره برای پاریس درباره فروش تسلیحات بود و هشدارهای بندر درباره احتمال کاهش روابط با واشنگتن یک مسئله حاشیه‌ای به حساب می‌آمد. فرانسوی‌ها بیشتر از اینکه در مذاکرات هسته‌ای موضع منطقی داشته باشند به فکر جیب خودشان هستند؛ همیشه برای پاریس پای پول در میان است.
 
 

تبلیغات