تبلیغات

2 عکس قدیمی دیده نشده از استاد جمشید مشایخی

2 عکس قدیمی دیده نشده از استاد جمشید مشایخی

جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون دیروز 6 آذر وارد هشتادمین سال زندگی‌اش شد.

جمشید مشایخی که متولد ششم آذر 1313 است، در نیمه دوم دهه 30 خورشیدی با استخدام در اداره تئاتر به عرصه بازیگری وارد شد.

او پس از مدتی که از حضورش بر صحنه تئاتر می‌گذشت، با نمایش‌های تلویزیونی کار تصویری را هم شروع کرد که خیلی زود به بازی در سینما هم کشید.

2 عکس قدیمی دیده نشده از استاد جمشید مشایخی

«خشت و آینه»، «گاو»، «قیصر»، «شازده احتجاب»، «سوته دلان»، «کمال الملک»، «خانه عنکبوت»، «پدر بزرگ»، «گمشده»، «یک بوس کوچولو» و «خانه‌ای روی آب» چند نمونه از ده‌ها کار سینمایی این بازیگر توانمند است.

مشایخی بازی در سریال‌هایی چون «سلطان صاحبقران»، «پاییز صحرا»، «هزار دستان»، «امام علی (ع)»، «پهلوانان نمی‌میرند»، «تبریز در مه» و … را هم در کارنامه هنری‌اش دارد.

چندی پیش که مهمان خانه این بازیگر پیشکسوت بودیم، او رسیدن به حقیقت را مهم‌ترین هدف هنر دانست و افزود: «کشف معنای زندگی در طول تاریخ دغدغه همه ادبیان و هنرمندان بوده است. برای مثال شاعران ایرانی در تمام سروده‌هایشان جز ترویج معنویات و اخلاقیات هدف دیگری نداشته‌اند.»

2 عکس قدیمی دیده نشده از استاد جمشید مشایخی

مشایخی ادامه داد: «البته در راه کشف حقیقت آفرینش انسان، هر شاعری به ذوق و سبک خود طی مسیر کرده است. اگر فردوسی، نظامی، سعدی و … در قالب و سبک با هم تفاوت داشته‌اند، اما همه دنبال یک هدف مشترک بوده‌اند.»

او تاکید کرد: «هنرمندان سینما و تئاتر امروز ایران هم باید همان راهی را که شاعران کهن ایران زمین پیمودند، دنبال کنند. با همین شیوه هم بوده که بسیاری از سینماگران ما امروز جهانی شده‌اند و پیام فرهنگی مردم ایران را به دنیا منتقل کرده‌اند.»

جمشید مشایخی با آرزوی موفقیت برای همه هنرمندان جوان کشور افزود: «گاهی که موفق به تماشای کارهای تئاتری و سینمایی نسل امروز می‌شوم، با دیدن کیفیت هنری و محتوایی بسیار خوب آن‌ها سر ذوق می‌آیم. خیلی خوشحال هستم راهی را که پیشکسوتان تئاتر و سینما شروع کردند و ما در دهه 30 تا 50 خورشیدی ادامه دادیم، امروز این قدر خوب به بار نشسته است.»

خبرآنلاین

تبلیغات