تبلیغات

قورمه سبزی بپزید

مجموعه : گوناگون
قورمه سبزی بپزید
 
مواد لازم

       گوشت ماهیچه یا مغز ران :  600 گرم
    در صورت استفاده از ماهیچه با استخوان از 800 گرم گوشت استفاده می‌کنیم.
       سبزی (به میزان نسبتا مساوی تره و جعفری به همراه مقداری برگ اسفناج و کمی شنبلیله) در صورت دلخواه در سبزی قورمه سبزی گشنیز اضافه می‌کنیم که این رسم مربوط به ترک‌هاست.

      لوبیا قرمز یا چشم بلبلی:  200 تا 250 گرم
      لیمو امانی درسته: 4 تا 5 عدد
      برای بیشتر ترش شدن خورش از میزان دلخواه آبغوره یا آب لیموترش تازه استفاده می‌کنیم.آب نارنج نیز برای ترش کردن خورش استفاده می‌شود اما به اندازه آبغوره و آبلیمو ترشی ندارد.
      پیاز سرخ شده3 قاشق غذاخوری
      روغن مایع:  به میزان لازم برای سرخ کردن (حدودا به200 گرم روغن حتما احتیاج داریم).

روش تهیه:

1.  لوبیاها را جداگانه می‌پزیم و کنار می‌گذاریم.

2.  گوشت را با یک پیاز خام کوچک و مقدار خیلی کم زردچوبه داخل روغن تفت می‌دهیم تا بعد از پخت عطر خوبی داشته باشد. وقتی کمی سرخ شد پیاز سرخ شده را با 2 تا 3 لیوان آب می‌گذاریم تا خوب بپزد. بهتر است برای این کار از زودپز استفاده کنیم.

3.  سبزی را نیز کاملا به دقت تمیز کرده، می‌شوییم و اجازه می‌دهیم تا کاملا آب آن گرفته و خشک شود. پس از خشک شدن کامل سبزی‌ها را ریز خرد کرده داخل تابه‌ای بزرگ با مقداری مناسب روغن سرخ می‌کنیم تا عطر خوش آن متصاعد شود.

4.  در مرحله آخر گوشت و لوبیا را به سبزی اضافه کرده لیمو امانی​ها را نیز از یک طرف شکسته و داخل خورش می‌اندازیم، اگر احساس کردیم که آب خورش کم است به آن مقداری آب اضافه می‌کنیم و اجازه می‌دهیم تا خورش جا بیفتد.

 
از نشانه‌های جا افتادن خورش علاوه بر بوی خوش آن روغن انداختن خورش است که بعد از کمی جوشیدن روغن روی خورش جمع شده و ما متوجه می‌شویم خورش آماده است. دقت می‌کنیم جوشیدن خیلی زیاد نیز تمام خواص موجود در مواد را از بین خواهد برد.
 
 
 

تبلیغات