تبلیغات

پدیده و بیماری رینود

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی پدیده و بیماری رینود بیماری رینود یك اختلال اولیه دستگاه گردش خون است كه جریان خون انگشتان دست و گاهی انگشتان پا را درگیر می سازد. پدیده رینود یك اختلال دستگاه گردش خون است كه به عنوان عارضه ای از سایر بیماری ها بروز می كند. هر دو اختلال مذكور شریان های كوچك دست و پا را درگیر ساخته و در هر دو جنس دیده می شوند ولی در خانم های سنین 40-20 سال شایعترند. علایم شایع علایم مراحل اولیه : – رنگ پریدگی انگشتان هنگام مواجهه با سرما یا استرس .

پس از رنگ پریدگی ، حالت كبودی و سپس قرمزی انگشتان بروز می كند. درد، كرختی و گزگز كردن با این تغییرات رنگ همراه است . گرما این علایم را تخفیف می دهد. علایم مراحل پیشرفته : – عفونت های مزمن اطراف ناخن های انگشتان دست و پا – بروز زخم در نوك انگشتان به دلیل ناكافی بودن جریان خون انگشتان علایم به تدریج در طی سال ها بارز می گردند. در مورد پدیده رینود علایم ممكن است ناگهانی آغاز گردند. علل انقباض شریان های تأمین كننده خونرسانی انگشتان دست و پا در اثر حساسیت بیش از حد به سرما. این حساسیت ممكن است ناشی از عملكرد ضعیف دستگاه خودایمنی باشد.

عوامل افزایش دهنده خطر استرس استعمال دخانیات كه باعث اختلال در جریان خون انتهاها می شود. آب و هوای سرد و مرطوب مشاغلی كه با كار با وسایل سنگین دارای ارتعاش شدید، نظیر اره برقی یا مته بادی در ارتباطند. اسكلرودرمی ، لوپوس اریتماتو یا سایر اختلالات بافت همبند بیماری برگز. بیماری قلب ناشی از بیماری ریوی مصرف برخی دارها از قبیل تركیبات ارگوت ، داروهای ضدپرفشاری خون ، مسدودكننده های گیرنده آلفا و بتا آدرنرژیك و مسدودكننده های كانال كلسیم پیشگیری از استعمال دخانیات پرهیز كنید. تنباكو باعث شعله ور شدن این اخلال می گردد.

این بیماری در بین افراد غیرسیگاری نادر است . اقدام برای درمان طبی بیماری های ذكرشده به عنوان علت بیماری از تماس با دود سیگار افراد دیگر نیز اجتناب كنید. عواقب موردانتظار بیشتر افراد خود را به خوبی با این بیماری وفق داده و در صورت عدم بروز عوارض ، طول عمر طبیعی خواهند داشت .

حدوداً در نیمی از بیماران ، بیماری پس از چند سال بهبود یافته یا به كلی برطرف می شود. پدیده رینود در صورت قابل علاج بودن علت زمینه ای آن ، علاج پذیر است . عوارض احتمالی ضعف و كرختی دایمی انگشتان دست و پا قانقاریا و قطع انگشتان (تنها در موارد خیلی شدید بیماری ) پدیده رینود ممكن است به سمت بیماری رینود پیشرفت نماید.

درمان اصول كلی – بررسی های تشخیصی ممكن است شامل آزمایش های خون ، رادیوگرافی دست ها و پاها، آزمون مواجهه با سرما (قرار دادن دستها در آب با دمای 15-10 درجه سانتیگراد) – ترك استعمال دخانیات . با این كار علایم بهبود می یابند. – خودداری از تماس با سرما به هر شكل ، استفاده از دستكش هنگام كار در فضای باز یا هنگام كار با یخ یا غذاهای منجمد – استفاده از كفش های مناسب و جوراب های پشمی – دوری از موقعیت های استرس زا – در صورت نقل مكان به یك نقطه آب و هوایی گرم برای زندگی – تمرین های بازخورد زیستی جهت یادگیری طرز بالا بردن درجه حرارت پوست ممكن است كمك كننده باشد. – جراحی بر روی اعصاب سمپاتیك عضو درگیر در موارد شدید بیماری داروها داروهای گشادكننده عروق به منظور باز كردن شریان های كوچك و بهبود خونرسانی آنها داروهای آرامبخش به منظور كاهش استرس فعالیت محدودیتی وجود ندارد، مگر در ارتباط با پرهیز از سرما.

در هنگام شركت در ورزشهای فعال از سرد شدن بدن جلوگیری كنید. رژیم غذایی رژیم خاصی نیاز نیست . در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان دارای علایم بیماری یا پدیده رینود باشید. تشدید ناراحتی با وجود درمان ظاهر شدن زخم های غیرالتیام یابنده بر روی انگشتان دست یا پا

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات