تبلیغات

کلینیک فوق تخصصی مغزو اعصاب ،روان و بیماریهای خواب ایران

مجموعه : پزشکی و سلامت
مقدمه
ضمن عرض ادب و احترام حضور کلیه زحمتکشان وسفید پوشان طب ایران،این کلینیک در سال 1384 توسط پروفسور دکتر مرتضی شمس نیا استاد دانشگاه تولین ایالت لوئیزیانای آمریکا و رئیس بخش نورو فیزیولوژی این دانشگاه که دارای بورد تخصصی بیماریهای خواب و فوق تخصص مغز و اعصاب از آمریکا هستند برای کمک به هم میهنان غیور و عزیز این مملکت تأسیس و راه اندازی شده است .
این مرکز مجهز به پیشرفته ترین دستگاههای کامپیوتری تست بیماریهای خواب از قبیل کم خوابی، بی خوابی ، پرخوابی ،…… به روشهای MSLT,PSG,CPAPTITRATION,PSG+MSLT-MWT و تست نوار مغزی یا EEG به روش 32 کاناله و تشخیص و علت یابی و درمان بیماریهای صرع و تشنج و اختلالات ناشی از آن در افراد ,و بیماریهای اعصاب و روان و تاثیر این بیماریهای بر خواب و بررسی علل بیماریهای آلزایمر و پارکینسون و درمان آنها، برای اولین بار درکل ایران می باشد، و همتایی در ایران با این دقت و حساسیت و کیفیت ندارد و امکانات این مرکز با همان دقت و کیفیتی که در اروپا و آمریکا جهت تشخیص بیماریها موجود میباشد برابری می کند .
مروری كلی بر بیماریهای خواب
توجه بشر به خواب از دیر باز به صورت نسبتاً غیر علمی و بیشتر با توجه به محتوای خواب دیدن بوده است. نگرش علمی به خواب و موضوعات مربوطه از حدود 80 سال پیش با كشف فعالیتهای الكتریكی مغز، سیتمهای بیدار شدن مغز،سیستم گردش روزانه خواب و بیداری آغاز شد. بعد از آن با روشن شدن مراحل مختلف خواب از جمله مراحل 4 گانه خواب بدون حركت سریع چشمها یا (NON-REM) و مرحله خواب با حركت سریع چشمها (REM) در 50 سال اخیر اطلاعات در مورد خواب بیشتر و عمیق‌تر گشته و مطالعه بیماریهای خواب و مسایل آن به صورت علمی و مدرن فعلی در آمده است.
در 35 سال گذشته با مشخص شدن اختلالات تنفسی خواب و نقش آن در اختلالات عصبی و رفتاری روزانه و خواب آلودگی روزانه بیمار و بویژه عوارض قلبی و عروقی آن، همچنین روشن شدن كارایی دستگاه سی پپ ( CPAP) كه با ایجاد فشار مختصر به طور موثری اختلالات عصبی را درمان و از عوارض آن جلوگیری می‌كند، افق جدیدی در بیماریهای خواب گشوده شده است. با روشن شدن ارتباط رفلاكس معدی و مروی (GERD) ، بی نظمی ها و حوادث قلبی، وقفه‌های قلبی و انفراكتوس میوكارد با اختلالات تنفسی خواب این رشته دامنه وسیع یافته است.
اختلالات خواب حدود 100گروه بیماری را در بر میگیرد كه در 3 گروه عمده دسته بندی می‌شوند:
1- شامل بیماریهای مربوط به خود خواب 2- بیماریهای همراه خواب ( پاراسومانیاها)
3- اختلالات خواب ثانوی به بیماریهای دیگر گروه اول كه بخش عمده اختلالات خواب را تشكیل می‌دهند شامل دسته عمده بیماریهای خواب یعنی اختلالات تنفسی خواب است كه اختلالات تنفسی خواب از خرخر كردن ساده تا آپنه انسدادی یا مركزی یا مخلوط متغییر است.
50-12% افراد بسته به سن خرخر ساده دارند، آنچه خواب در حدود4-2% افراد را گرفتار می‌كند و اختلالات تنفسی خواب 80-70%علت مراجعات به مراكز بیماریهای خواب را در كشورهای غربی تشكیل می دهد. علایم آن به طور خلاصه در بزرگسالان به صورت خرخر كردن شبانه، قطع تنفس شبانه بیش از 10 ثانیه به طوری كه غالباً باعث نگرانی اطرافیان می شود، بیدار شدن های بدون علت و مكرر كه با احساس تنگی نفس و احساس خفگی در خواب همراه است، شب ادراری، سردردهای صبح گاهی و بالاخره خواب آلودگی شدید روزانه است. در كودكان كه حدود 2 درصد آنها را بین سنین 8-2 سالگی گرفتار می كند اكثرا با بزرگی لوزه و آدلوئید همراه بوده و به صورت اختلال نفس کشیدن درحین خواب حرکت بیش از اندازه درخواب ،بیدار شدنهای مکرر، سردردهای صبح گاهی ،وقفه یا کند شدن رشد و کاهش توان یادگیری کودک یا سندرم پرفعالیتی همراه با کم توجهی کودک (ADHD) دیده می شود در موارد خفیف این بیماری باعث اختلال تمركز حواس و اختلال حافظه و اختلال رشد كودك، اختلال در درس خواندن و رفتار پر تحرك و كم توجهی كودك است وهمچنین در بزرگسالان احساس بی حالی و بی حوصلگی و اختلالات رفتاری عدم سازگاری با اطرافیان در منزل و محل كار و عدم توان ادامه شغل مشخص كه گاهاً صحنه‌های بینایی عجیب و غریب ایجاد می كند كه نمونه آن توهم مشاهده یك درخت سبز در وسط اتوبان توسط بیمار است كه منجر به توقف ناگهانی او و یك تصادف شدید با ضایعات فراوان گردیده است. خواب آلودگی روزانه در بین افراد از حالات خفیف خواب آلودگی هنگام دراز كشیدن یا نشستن و یا مطالعه یا خواب رفتن حین كار و یا فعالیت متفاوت است. از عوارض مهم این بیماری ایجاد فشار خون و یا عدم پاسخ فشار خون به درمانهای دارویی هم در كودكان و هم در بزرگسالان، حملات قلبی و انفاكتوس میوكارد و نارسایی قلبی و بالاخره حوادث عروقی مغز و سكته مغزی است. خواب آلودگی روزانه منجر به حوادث شدید درحین رانندگی یا كار با دستگاههای مختلف می شود كه از جمله حوادث اخیر نیروگاههای اتمی تریمایل، آیكلند و چرنوبیل است كه خود مرگ و میر زیادی را باعث شد.
از اختلالات عمده دیگر خواب كه در گروه اول قرار می گیرند بی خوابی‌هایی است كه با اشكال و علل مختلف ایجاد می شود و برای درمان آن می بایست علل ایجاد كننده آن از جمله اختلالات تنفسی خواب و سندرم پاهای بی قرار و علل محیطی آن را بررسی و برطرف نمود و در صورتی كه مربوط به بهم خوردن نظم خواب با گردش روزانه- شبانه بدن باشد باید نسبت به هماهنگ كردن آنها با همدیگر اقدام كرد.
كلاً در این گروه بیماریهای خواب علت انحراف در زمان یا كیفیت و مدت خواب بررسی شده و با روشن شدن مسئله سعی در برگرداندن كارها به حالت عادی و استفاده از اصول بهداشت خواب است یا گاهی استفاده از داروهای مختلف و یا استفاده از اشعه‌های نورانی با كیفیت مناسب در زمانهای خاص از شب و یا روز بوده كه اكثراً موفقیت آمیز است.

از بیماریهای که بطور ثانویه باعث اختلالات خواب می گردد ،بیماریهای روانپزشکی از اهمیت زیادی برخوردار است . از گذشتههای بسیار دور،ایت باور وجود داشته است که ارتباط خاصی بین بیماریهای روانپزشکی و بیخوابی وجود دارد . در میان کسانی که با شکایت (بیخوابی) به مراکز خواب مراجعه می نمایند اختلالات روانپزشکی شایعترین علت بیخوابی می باشد. 50% این افراد از افسردگی رنج می برند و بقیه دچار اختلالات دیگری نظیر اضطراب و یا اختلالات شخصیتی می باشند. این افراد علاوه بر بیخوابی علائم دیگری نظیر کاهش تمرکز،اختلال حافظه ،احساس نگرانی و دلشوره، بیحوصلگی و ناامیدی نیز دارند نکته جالب توجه این است که همانطور که بیماریهای روانپزشکی می تواند باعث بیخوابی گردد، بیخوابی اولیه نیز علائمی مشابه افسردگی و اضطراب در فرد ایجاد می کند .
علاوه بر بیخوابی بیماریهای دیگر ،نظیر وحشت خواب و کابوس نیز معمولا" در بزرگسالان بدنبال حوادثی که به سلامت آنها آسیب رسانده است ایجاد می شود.
پیشنهاد درمانهای روانپزشکی برای بیمارانی که بیخوابی دارند یا دچار کابوس هستند شاید به سختی مورد قبول آنها شود ولی اکثرا" این افراد ،پس از درمان ، این درمانها را مفید و موثر ارزیابی نموده اند

علایم بیماریهای خواب
1-درطول روز من اغلب خسته و خواب آلود می باشم.
2-من نمی توانم به خاطر بیاورم که یک خواب شبانه کامل و راحت یعنی چه ؟!
3-به من گفته میشود،که من در خواب خوروپف می کنم .
4-من احساس افزایش وزن در این اواخر دارم .
5-من بعضی وقتها مشکل تمرکز حواس دارم .
6-مردم به من می گویند ، خیلی بدخلق شده ام.
7-هم بستر من ، می گوید که من بعضی وقتها ایست تنفسی دارم .
8-هنگام رانندگی احساس عمیق خواب آلودگی می کنم.
9-هنگام خواب ،رویاهای نامناسب و عذاب آوری می بینم .
10- بعضی وقتها که از خواب بیدار می شوم ،احساس سستی و زمین گیری می کنم .
11- احساس ضعف می کنم و یا وقتی که بشدت می خندم و یا گریه می کنم زانوهایم خم می شود.
12- بعضی وقتها هم که میخواهم بخوابم ویا به خواب بروم پاهایم به طور غیر قابل کنترل شروع به لرزیدن می کند.
13- هم بسترم می گوید هنگام خواب ،من شروع به لگد انداختن و خروپف کردن می کنم .
14- دائما"و هر شب خوابهای ترسناک و وحشتناک می بینم .
15- اغلب در طول شب که بیدار می شوم ،مجددا"نمی توانم بخوابم.
16- اغلب برای به خواب رفتن مشکل دارم.
17- در مفاصل بدنم احساس دردی می کنم که نمی گذارد بخوابم.
18- اغلب با سوزش قلب و یا با طعم بسیار بد دهان از خواب بیدار می شوم .
19- اغلب با سر دردهای شدید از خواب بیدار می شوم .
20- غرایض جنسی در من کاهش یافته است .
21-اخیرا" در من فشار خون بالا تشخیص داده شده است .
اگر شما بعد از خواندن متن بالا ،حتی به وجود دو گزینه از مراتب بالا در وجود خودتان متوجه شدید، حتما با این کلینیک با شماره های 3372990 یا 3348658- (0411) و یا به آدرس تبریز- خیابان آزادی – روبروی گلباد-نبش کوی گلپر- کلینیک فوق تخصصی بیماریهای مغزو اعصاب ،روان و خواب ایران برای گرفتن وقت ملاقات، مراجعه، و یا تماس حاصل فرمائید.

پروفسور دکتر مرتضی شمس نیا
فوق تخصص مغـــــــز و اعصــــــاب
بورد تخصصی بیماریهای خواب از آمریکا

دکتر ایوب امیدی
متخصص مغز واعصاب وخواب
و دارای بورد تخصصی

دکتر فاطمه الهی
متخصص اعصاب و روان و خواب
و دارای بورد تخصصی روانپزشک

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات