تبلیغات

روش درمان وسواس

مجموعه : پزشکی و سلامت
این بیماری از آن جهت كه هم به عنوان یك بیماری روان تنی شناخته شده است و هم زمینه ساز بسیاری از انحراف های

دینی در انسان است ، دارای روشهای درمانی متعدد است؛ مانند درمان دارویی، مشاوره و درمان روانی و توصیه های دینی.

مشاوره و درمان روانی: در درمان غیردارویى، از الگوهاى مختلف براى كاهش این اختلال بهره مى‏گیرند كه به برخى از آنها به طور اجمال اشاره مى‏كنیم زیرا از این تكنیك‏ها متناسب با نوع و شدت و ضعف بیمارى استفاده مى‏شود:

1- شناخت درمانى، در این روش طى جلسات مكرر و متعدد، بینش بیمار درباره تعارضهاى درونى خود به كمك روان‏درمان‏گر تغییر مى‏یابد.

2- رفتار درمانى: روشهاى متعدد و متنوعى است از كارشناس مربوطه بیمار را به كارها و فعالیت‏هایى جهت كاهش سطح اضطراب و در نتیجه فكر یا عمل وسواس او وا مى‏دارد.

3- گاهى نیز روانشناس با ایجاد ارتباط با خانواده بیمار به كاهش ناهماهنگى‏هاى احتمالى در خانواده و تصحیح ارتباطات خانوادگى آنها مى‏پردازد.

روشهای كلی درمان:

برای علاج و درمان این بیماری ابتدا باید نوع آن را شناخت و روش درمانی مناسب با آن را انتخاب نمود . ما در این قسمت به برخی از روشهای كلی مبارزه با این حالت اشاره می نماییم.

1- عدم پاسخ دهی: مهمترین و كلی ترین راه درمان وسواس، بی توجهی به پیام های آن و عدم پاسخ دهی عملی به آن است . این بیماری در صورتی ادامه می یابد و تشدید می شود كه به نداهای درونی آن كه مبتنی بر تكرار عمل ، یا دقت بی مورد و یا قضاوت غیر منطقی و افراطی نسبت به امور است، پاسخ دهی عملی شود. برای مقابله با این حالت بهترین راه بی اعتنایی به این پیامها و ترتیب اثر ندادن به آنها است. اگر مدتی این روش عملی شود ، به طور قطع از شدت ابتلا به آن كاسته خواهد شد.

2- تقابل به ضد: برای كسانی كه از آلودگی و نجاست هراس دارند و این هراس منشا اضطراب و وسواس در آنها شده است ، آلوده سازی عمدی شخص توسط خود او یا دیگران ، از راههای درمان و رفع حساسیت به این امر است . اگر این روش با تكرار تحمل شود به طور قطع موثر خواهد بود.

3- فرمان ایست: در منابع علمی جدید ، برای متوقف كردن افكار وسواسی ، علاوه بر درمانهای دارویی و قبل از آن درمانها ، از روشهای خاصی استفاده می شود كه مهمترین آنها روش توقیف فكر نام دارد، بدین ترتیب است كه از بیمار خواسته می شود كه به طور عمد افكار وسواسی خود را آزاد بگذارد و در این بین ناگهان درمانگر با صدای بلند و بیزار كننده ، فریاد می زند : ایست !؟! به نظر می رسد این عمل جریان فكر وسواسی را متوقف می كند .

درمان دارویی: بیماری وسواس چون دارای ریشه های هورمونی است و با فعالیت های هورمونی بدن نیز در ارتباط است ، پزشكان با تجویز داروهایی سعی می نمایند فعالیت های هورمونی بدن را متعادل سازند و از این طریق كمك می كنند تا فرد بتواند راحت تر با این مشكل طرف شود و آن را از خویش براند.

پیشنهاد های دینی:

در منابع اسلامی و وسواس پدیده شناخته شده ایست و به آن به عنوان وسوسه ای از سوی شیطان اشاره می شود . به عنوان مثال در كتاب اصول كافی ( باب عقل و جهل ) آمده است : در نزد امام صادق (ع) شخصی را به عقل و درایت نام بردند و گفتند او وسواس دارد ، حضرت فرمود : چگونه عاقل است كه شبطان را اطاعت می كند؟

توصیه های عملی

1. رساله عملیه مرجع تقلید خود را دقیقاً مطالعه كنید (به خصوص بخش‏هاى مربوط به طهارت، نجاست، غسل و وضو) وخود را ملزم كنید كه براى غسل و وضو یا آب كشیدن بدن، لباس و یا چیزهاى دیگر، به همان كیفیتى كه در رساله آمده عمل نمایید و از زیاده‏روى جدّاً پرهیز كنید و بعد از این كه طبق رساله غسل كردید یا چیزى را با آب شست و شو دادید و آب كشیدید، هیچ گونه شكى در طهارت آن به دل راه ندهید و اگر احساس مى‏كنید، هنوز پاك نشده و یا غسل و وضو تحقق پیدا نكرده، اعتنا نكنید و با همان وضع نماز بخوانید و سایر كارهاى خود را انجام دهید.

2- اگر مبتلا به وسواس در شست و شو هستید، خود را در معرض چیزهاى آلوده و نجس قرار دهید و یا به تجسّم چنین موقعیت‏هایى بپردازید و از انجام دادن آن كار خوددارى نكنید. ، از فردى بخواهید خودش را در معرض این موقعیت‏ها یا موضوع‏هاى ذكر شده قرار دهد بدون این كه «واكنش بى اختیارى» از خودش نشان دهد. سپس شما نیز همان كار را انجام دهید. این كار باعث مى‏شود موضوع‏ها یا موقعیت‏هاى اضطراب آور، كم كم اثر خود را از دست بدهد و اضطراب شما كاهش پیدا كند. در واقع ریشه و علت اصلى وسواس (اضطراب) از بین برود.

3- به لحاظ شرعی هر چیزی كه قبلا پاك بوده ، تا یقین به نجاست آن نداشته باشیم ، پاك است و نباید آن را نجس فرض كرد ، زیرا مخالف شریعت است .

4- اصولا هر چیزی كه نمی دانیم نجس یا حرام است ، پاك و حلال است، زیرا اصل در اشیاء بر پاكی و حلیت است و نجس و حرام بودن دلیل می خواهد. حال درباره چیزهایى كه به آنها دست زده‏اید (مثل ظروف و لباس‏ها و یا پا گذاشتن روى فرش‏ها و چیزهایى از این قبیل) در مورد همه اینها حكم طهارت جارى كنید، یعنى، همه آنها را نادیده بگیرید. لازم نیست شما هیچ كدام از آنها را آب بكشید و اگر اشكالى دارد به گردن ما. شما فعلاً موظّف هستید، فقط به راه‏كارهاى ارائه شده، عمل كنید و به حكم طهارت و نجاست، فقط و فقط بر اساس آنچه در رساله آمده عمل كنید.

5- به خودتان تلقین كنید كه «وسواس» یك نوع كار شیطانى است و باید هر چه زودتر دست از آن بردارم.

6- به خدا توكل كنید و از او استعانت بجویید تا هر چه زودتر بر این مشكل فایق آیید.

دعا، ذكر و عبادت

در این مورد حتی منابع اسلامی از قول معصومین (ع) روشهای متعددی را برای پیشگیری و درمان وسواس پیشنهاد كرده اند ، كه از آن جمله، بهره از ادعیه و اذكار خاصی از جمله (لا اله الاالله) و ( لاحول و لا قوة الابا الله) می باشد كه در حقیقت ماحصل همه آن روشها را می توان در ذكر خدا خلاصه كرد .

مذهب و شكوهمندترین جلوه آن؛ یعنی نماز می تواند در زدودن وسواس فكری نقش بسیار مهمی بازی كند. برخی از اذكار و توجهات حین نماز نه تنها با روشها ارایه شده توسط رون شناسان قابل مقایسه است ، بلكه حتی بسیار مؤثر تر به نظر می رسد.

استفاده زبان و ذهن از ذكر غیر المغضوب علیهم و الضالین كه جدایی راه مومن را از ابلیس و شیطان نشان می دهد دست كم ده بار ، طی نمازهای یومیه و فیض بردن از سوره مباركه ناس بعد از حمد ، بخصوص توجه آیات شریفه من شر وسواس الخناس الذی یوسوس فی الصدور الناس به عنوان عواملی قدرتمند در توقف افكار وسواسی مطرحند .

همان طور كه اشاره شد ائمه معصوم (ع) كه پزشكان حقیقی بشرند ، برای دوری از وسواس ذكر خدا را پیشنهاد كرده اند و این فرمان الهی است كه برای ذكر من نماز را به پا دارید (اقم الصلوة لذكری )

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات