تبلیغات

همه چیز در مورد میگرن

مجموعه : پزشکی و سلامت
بیش از 90 درصد افراد در طول عمر خود، سردرد را تجربه كرده اند.اكثر سردردها مدت زمان كوتاهی طول می كشد. برای مثال ، سردردی كه به علت یك بیماری عفونی ایجاد می شود، بعد از بهبود این بیماری از بین خواهد رفت. این نوع سردردها معمولا باعث نگرانی نمی شوند؛ چون علت ایجاد آنها مشخص است ؛ اما سردردهایی كه چنین علت های مشخصی ندارند، می توانند منجر به نگرانی و اضطراب شوند.
 
خوشبختانه در اكثر موارد، علت ایجاد سردردها، موارد بدی چون وجود تومور مغزی یا سكته مغزی نیستند، بلكه آنها را می توان با عنوان سردردهای خوش خیم عود كننده طبقه بندی كرد این سردردها مسوول ایجاد حداقل سه چهارم سردردها هستند بنابراین شایع ترین نوع سردردی هستند كه پزشكان هر روزه با آن مواجه می شوند، اما اگر شرح حال درستی به پزشك ندهید، او از كجا خواهد فهمید كه سردرد شما از نوع میگرنی است یا از نوع تنشی و یا بر اثر درد عضلات موضعی سر و گردن ایجاد شده است.بنابراین بهتر است آگاهی كافی از بیماری میگرن داشته باشید.

میگرن را می توان به صورت سردردهای دوره ای كه از 4 ساعت تا 72 ساعت طول كشیده و همراه با تهوع یا استفراغ است ، تعریف كرد.بعضی حملات میگرن با یك اورا aver یا پیش درآمد شروع می شود، كه معمولا علایم بینایی هستند. این نوع میگرن را میگرن كلاسیك می نامند. در بین فواصل حملات میگرن ، بیمار هیچ گونه سردرد یا ناراحتی دیگری ندارد.سردردهایی كه هر روز ایجاد می شوند، میگرن نیستند.

نام میگرن از كلمه همی كرانیا Hemicrania گرفته شده كه به معنی یك طرف سر است ، گرچه بعضی سردردهای میگرنی می توانند همه جای سر را هم درگیر كنند.میگرن بیشتر از فقط یك سردرد است و سردرد و میگرن لزوما اصلی ترین مشكل نیست. اكثر افراد هنگام حملات میگرنی ، كاملا بیمار می شوند و نمی توانند به كارهای روزمره شان ادامه بدهند.بعضی مبتلایان این بیماری مجبورند در یك اتاق ساكت و تاریك ، بی حركت دراز بكشند، تا حمله میگرنی پایان یابد. بعضی از این بیماران نمی توانند حتی فكر غذا خوردن را هم داشته باشند، چون حالشان به هم می خورد، اما بعضی مبتلایان به میگرن با غذا خوردن به تهوعشان پایان می دهند.خواب آلودگی و رخوت ، علامت شایع این بیماری است. فعالیت و عملكرد طبیعی معده مختل و باعث می شود داروهایی كه برای تسكین میگرن خورده می شود، بخوبی جذب نشوند.گاهی اوقات یك حمله میگرنی با استفراغ به پایان می رسد، اما در اكثر موارد، سردرد بعد از یك خواب خوب یا بتدریج تسكین می یابد. یك حمله میگرنی می تواند خیلی وحشتناك باشد.

بیمارانی كه تجربه اختلالات بینایی را به عنوان پیش درآمد حملات میگرنی دارند، از ایجاد دایمی این اختلالات بینایی هراس دارند. این افراد همچنین از ایجاد یك تومور مغزی یا سكته مغزی می ترسند. خوشبختانه وجود چنین موارد خطرناكی نادر است و سایر علایم ممكن است قبل از بروز سردرد اتفاق بیفتد.گرچه علایم میگرن باعث بروز مشكلاتی می شوند، اما علایمی نیستند كه تهدید كننده حیات باشند و بعد از پایان حملات میگرنی ، بدن دوباره به وضعیت طبیعی خود برمی گردد، تا حمله بعدی دوباره شروع شود.

طول مدت حملات میگرنی : یك سردرد میگرنی معمولا بعد از 24 ساعت بهبود می یابد. با این حال می تواند مدت آن از 4 ساعت تا 72 ساعت هم طول بكشد.اغلب بعد از بهبود سردرد، یك روز هم طول می كشد تا بدن به حالت طبیعی برگردد و خستگی ای كه در اثر بیماری ایجاد شده از بین برود، با این حال بعضی افراد، بعد از پایان یافتن یك حمله میگرنی احساس می كنند حالشان حتی از قبل از بروز سردرد بهتر شده است.كودكان اغلب دارای حملات میگرنی شدید اما كوتاه مدتی هستند كه فقط چند ساعت طول می كشد و بسرعت بهبود می یابد. با افزایش سن ، از شدت حملات كاسته می شود، اما به طول مدت آن افزوده می شود و پیش درآمد حملات میگرنی نیز بیشتر می شود.تعداد حملات میگرنی: تعداد حملات میگرنی در افراد مختلف و حتی در یك فرد در زمانهای مختلف ، تفاوت می كند. حملات میگرنی می توانند ماهی یك تا 2 بار اتفاق بیفتند، اما در بعضی افراد ممكن است حملات پشت سر هم میگرن به صورت هفته ای یك یا 2 بار هم اتفاق بیفتد.این حملات می توانند به دنبال چند ماه یا چند سال بهبود كامل هم رخ دهد. به طور كلی بعد از سن 55 سالگی از شدت و تعداد حملات میگرنی كاسته می شود، با این حال همیشه هم این مطلب صدق نمی كند.

***** عوامل مستعد كننده *****

با وجود این كه هنوز پزشكان نمی دانند بعضی افراد به میگرن مبتلا می شوند، اما مشخص شده است كه عواملی در شروع حملات میگرنی دخیل هستند.

بسیاری از افراد در روزنامه ها یا مجلات خوانده اند یا به آنها گفته شده است كه از خوردن موادی مثل پنیر، شكلات یا فلفل خودداری كنند.متاسفانه برای اكثر مبتلایان میگرن ، تنها نخوردن چند ماده غذایی برای جلوگیری از بروز حملات میگرنی كافی نیست.این امر بدین دلیل است كه عوامل شروع كننده در طی دوره ای از زنان ایجاد می شوند و در تركیب با سایر موارد، باعث بروز حملات می شوند. بنابراین مثلا وقتی شما از كار روزانه خسته هستید، اگر این نوع موادغذایی را مصرف كنید، دچار حملات میگرنی خواهید شد.

عوامل شروع كننده ممكن است طی چند سال تغییر كنند.وقتی شما جوان تر هستید، ممكن است استرس و بیخوابی از مهمترین علل شروع كننده حملات میگرنی باشند، اما وقتی سن شما بیشتر می شود، مشكلاتی همچون گردن درد و پشت درد می توانند نقش مهمی را در بروز حملات میگرنی ایفا كنند.

غذاهای خاص: حدود 20 درصد افراد مبتلا به میگرن ، اظهار می كنند كه خوردن بعضی غذاها باعث شروع حملات میگرنی آنها می شود.بیشترین غذاهایی كه باعث این كار می شوند، عبارتند از: شكلات ، پنیر، میوه های ترش و فلفل.البته این عدم تحمل بعضی غذاها را نباید با آلرژی یا حساسیت غذایی اشتباه گرفت.بسیاری از افراد بدون این كه بدانند با خوردن این غذاها دچار حملات میگرنی می شوند یا خیر، از خوردن این غذاها پرهیز می كنند.هر كسی كه فكر می كند، ممكن است با خوردن یك غذای خاص دچار این نوع حملات شود، باید به مدت 2 ماه از خوردن آن غذا پرهیز كند و با یادداشت كردن سردردهایش در این مدت ببیند كه آیا با نخوردن آن غذای خاص تغییری در سردردهایش ایجاد شده است یا خیر.اگر تغییری در تعداد حملات ایجاد نشد، او می تواند از آن غذا استفاده كند و غذای دیگری را به مدت 2 ماه مصرف نكند و این عمل را برای آن غذای خاص نیز تكرار كند.

خوردن غذای ناكافی: نخوردن یك وعده غذا، كم غذا خوردن یا خوردن غذای شیرین می تواند منجر به بروز حملات میگرنی شود. خوردن صحیح صبحانه اهمیت زیادی دارد. بعضی مبتلایان میگرن با خوردن غذاهای مختصری بین وعده های غذایی از بروز حملات جلوگیری می كنند.زیرا آنها می دانند كه گرسنگی می تواند موجب شروع حملات میگرنی شود. تغییر در الگوی خواب: بیخوابی های شبانه ، كاركردن بیش از حد و دیرخوابیدن در شب می تواند باعث خستگی بیش از حد و موجب بروز حملات میگرنی شود. برعكس ، گاهی خوابیدن بیشتر از حد هم می تواند باعث بروز حملات شود.

تغییرات هورمونی در خانمها: بسیاری از خانمها بروز حملات میگرنی خود را به دوره های ماهانه قاعدگی شان نسبت می دهند.خوردن قرصهای ضدبارداری می تواند باعث تشدید میگرن شود. با این حال ، بعضی خانمها با خوردن این قرصها از حملات میگرنی شان كاسته می شود.

یائسگی مشكل ترین دوره برای خانمهای دچار میگرن است ، اما تحقیقات كمی درباره اثر هورمون درمانی در این خانمها و ارتباط آن با میگرن انجام شده است.

درد سر و گردن: كشیدگی و خستگی عضلات گردن و شانه ها، یك مشكل شایع است. بخصوص اگر شما كاری دارید كه باید پشت میز بنشینید یا این كه مجبورید مسافت زیادی را رانندگی كنید.درد موضعی در سر و گردن می تواند باعث سردرد شود و به عنوان یك عامل شروع كننده در حملات میگرنی مطرح شود. همان طور كه بدن شما پیرتر می شود، در استخوان ها تغییراتی ایجاد می شود و مفاصل دچار آرتریت می شوند.در بعضی موارد، مشكلات دندان ها (به خصوص دندان های عقل) و مفاصل فك می تواند باعث تشدید میگرن شود.

تمرینات ورزشی: تمرینات سخت ورزشی ، بخصوص اگر بدن شما به اندازه كافی ورزیده نباشد، می تواند منجر به شروع حملات میگرنی شود، تمرینات منظم و بدون فشار بیش از حد می تواند به پیشگیری از حملات میگرنی كمك كند.سفر و مسافرت: در مسافرت های طولانی بخصوص اگر در الگوی خواب یا غذاخوردن شما تغییراتی ایجاد می شود، مراقب باشید.در این موارد، هیچ گاه عجله نكنید و وقت كافی در نظر داشته باشید و همیشه چیزی برای خوردن همراه داشته باشید، تا در صورت تاخیر در خوردن وعده های غذایی ، آنها را مصرف كنید.

استرس و فشار عصبی: نگران و هیجان ، نقش مهمی را در بروز حملات میگرنی ایفا می كنند، اما سایر عوامل شروع كننده میگرن همچون نخوردن یك وعده غذایی یا نخوابیدن به مقدار كافی نیز اغلب همراه با استرس هستند.

سایر عوامل شروع كننده: صداهای بلند، نورهای شدید و درخشان ، بوهای شدید، تغییرات آب و هوا، محیط آلوده و دود آلود و اتاقهای شلوغ و دم كرده مثل سالن سینما، همگی می توانند در افراد حساس باعث شروع حملات میگرنی شوند.چرا بعضی افراد دچار میگرن می شوند و بقیه به این بیماری مبتلا نمی شوند؟

درد یك راه طبیعی است كه به شما می گوید چیزی اشتباه است و كمك می كند از وارد آوردن آسیبهای بیشتر به بدن خودداری كنیم.بنابراین یك حمله میگرنی شاید به عنوان یك نقش حفاظتی عمل می كند و باعث می شود ما از محیطهای آلوده خارج شویم.به طور كلی این عقیده وجود دارد كه در بعضی خانواده ها میگرن بیشتر دیده می شود. معمولا مادرانی كه دچار میگرن هستند، دخترانشان هم به این بیماری گرفتار می شوند، اما هنوز ژن خاصی كه مسوول بروز میگرن باشد، كشف نشده است.

**** تشخیص میگرن ****

از آنجا كه هیچ آزمایش خاصی برای میگرن وجود ندارد و تشخیص براساس شرح حال بیمار و معاینه صورت می پذیرد، تشخیص میگرن مشكل است.سوالاتی از قبیل محل سردرد، تعداد دفعات آن ، نوع سردرد و عواملی كه باعث شروع سردرد می شوند، می تواند به تشخیص صحیح میگرن كمك كند.میگرن ، سردرد تنشی و درد عضلات موضعی ، مجموعا 90 درصد سردردهایی را كه به پزشكان مراجعه می كنند، تشكیل می دهند.وقتی این سردردها به طور جداگانه رخ می دهند، تشخیص آنها راحت است ، اما وقتی دو یا بیشتر این سردردها باهم رخ می دهند كه معمولا نیز این چنین است تشخیص آنها مشكل می شود. برای این كه سایر علل سردرد كنار گذاشته شوند، از بیمار تقاضای انجام سی تی اسكن یا ام.آر.آی MRI می شود، تا مشخص گردد هیچ علت وخیمی باعث ایجاد سردرد نشده است.

زندگی با میگرن: بسیاری از افراد، این حقیقت را كه آنها دچار میگرن هستند را از دوستان ، خانواده و همكارانشان مخفی می كنند، كه اغلب به این خاطر است كه می ترسند به عنوان یك فرد بیمار عصبی یا روانی از طرف آنها تلقی شوند.میگرن می تواند هنگام بروز حملات ، باعث مختل شدن زندگی مبتلایان شود كه تا قبل از بروز حمله هیچ گونه مشكلی نداشته اند. برای افراد سالمی كه تا حالا با فرد مبتلا به میگرن برخورد نداشته اند، مشكل است كه وسعت و شدت حملات سردرد را در افراد مبتلا به این بیماری درك كنند. با وجود این كه هیچ معالجه قطعی برای میگرن كشف نشده است ، اما برای كنترل میگرن راههای مختلف دارویی و غیردارویی وجود دارد.میگرن یك مشكل فردی است و آن چیزی كه برای درمان میگرن شما مناسب است ، ممكن است برای درمان میگرن فرد دیگری مناسب نباشد. ابتدا برای حل مشكلاتتان از راههای ساده شروع كنید. اگر تغییری در خودتان احساس نكردید، با پزشكتان مشورت كنید. گاهی اوقات ممكن است برای بررسی های بیشتر، نیاز به رفتن به نزد پزشك متخصص داشته باشید.

*****راههای پیشگیری از بروز حمله میگرن*****

با دانستن این كه چه چیزهایی می توانند باعث بروز حملات میگرنی شما شوند، می توانید با انجام ندادن آنها، از شدت یا تعداد حملات خود، كم كنید.یك دفتر یادداشت تهیه كنید و به دقت زمان و تمام مسائلی كه قبل یا هنگام حمله رخ می دهند را یادداشت كنید. شما باید نوشتن عوامل شروع كننده در این دفتر یادداشت را تا هنگامی كه حداقل 5 حمله میگرنی رخ دهد، ادامه دهید.سپس با مطالعه این دفترچه ببینید كه چه چیزهای مشتركی در هر بار حمله میگرنی اتفاق می افتد. اكنون می توانید با پرهیز از كارهایی كه به نظر شما باعث بروز حملات می شوند، ببینید كه آیا واقعا آنها مسوول بروز بوده اند یا خیر.اگر حملات میگرن شما به طور منظم در ساعات نزدیك ظهر یا عصرها رخ می دهند، احتمالا به علت گرسنگی هستند، بنابراین سعی كنید كه با خوردن وعده های كوچك غذایی در بین وعده های اصلی ، از گرسنه شدنتان جلوگیری كنید.اگر شبها شام زود می خورید و وقتی صبحها از خواب بلند می شوید، دچار حملات میگرن می شوید، احتمالا به علت گرسنگی است.بنابراین سعی كنید شبها قبل از این كه به رختخواب بروید، غذای مختصر بخورید تا صبح با گرسنگی از خواب بلند نشوید.خوردن بعضی غذاها مثل شكلات ، میوه های ترش ، لبنیات و فلفل می توانند به عنوان عوامل شروع كننده میگرن مطرح باشند.

***** درمان میگرن ****

احساس خستگی ، خمیازه كشیدن ، انجام كارها با بی دقتی و تحریك پذیری یا زودرنجی از علایم شایع پیش درآمد هستند.سایر علایم عبارتند از: احساس تشنگی ، گرفتگی عضلات گردن و حساسیت بیش از حد نسبت به نور و صدا. بعضی علایم پیش درآمد ممكن است به اشتباه به عنوان یك عامل شروع كننده میگرن فرض شوند.شناسایی این نشانه های پیش درآمد می تواند بسیار مفید باشد و با پرهیز از عوامل شروع كننده میگرن در این زمان ، می توان از بروز حمله جلوگیری كرد. همیشه چند قرص استامینوفن یا آسپرین همراه داشته باشید تا در صورتی كه فكر می كنید حملات شروع خواهند شد، آنها را هر چه سریع تر مصرف كنید.اهمیت زیادی دارد كه قرصها هر چه زودتر خورده شوند، تا اثر بیشتری داشته باشند. بعد از بروز حمله میگرنی ، از فعالیت معده كاسته می شود.بنابراین در جذب قرصهایی كه آن هنگام خورده می شود، اختلال ایجاد شده و این داروها بخوبی جذب نمی شوند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات