تبلیغات

استفاده بهینه از یخچال و فریزر

استفاده بهینه از یخچال و فریزر

آیا می دانید چه نوع ضایعات رادیو اکتیویته ای در اعماق یخچال ها و فریزرها در سراسر جهان در کمین مصرف کنندگان نشسته است؟ برای جلوگیری از این عارضه می بایست گوشت، میوه، و سبزی های یخ زده و سایر مواد غذایی را به درستی در یخچال و فریزر نگهداری کنید. با نظارت صحیح بر روی مواد غذایی ذخیره شده نه تنها ظرفیت سرمایی دستگاه افزایش پیدا می کند بلکه از فساد مواد غذایی نیز جلوگیری بعمل می آید.

دستورالعمل

1- کلیه مواد غذایی که در یخچال و فریزر قرار داده اید را خارج کنید. در حین تمیز کردن یخچال، غذاهای یخ زده و فاسد شدنی را درون ظرف یخ قرار دهید.

2- موادی که به خاطر نمی آورید چه زمانی خریداری کرده اید و یا تاریخ مصرف آنها گذشته است را دور بیندازید.

3- طبقات مختلف یخچال و فریزر، درب، جا میوه ای، و سایر قسمت ها را با گرم و مواد شوینده تمیز کنید.

4- اگر فریزر شما از مدل های بدون برفک باشد کارتان ساده تر خواهد شد، اما اگر داخل آن یخزدگی ایجاد شده باشد باید آنرا خاموش کرده و یخزدایی کنید. در صورت وجود یخ، دستگاه به میزان انرژی بیشتری برای خنک کردن نیاز پیدا می کند و موتور باید مرتباً کار کند.

5- سینی های هر طبقه را بیرون بیاورید، طبقات را با آب ولرم و مایع شوینده تمیز کرده، خشک نمایید و مجدداً آنرا در جای خود قرار دهید.

6- برچسب های تهیه کنید و روی آن تاریخ خرید کالا، و اطلاعات مورد نیاز دیگر را بنویسید؛ میوه، سبزی، و گوشت را هر کدام جداگانه بسته بندی نمایید.

7- هر چند وقت یکبار وسایل جدید را عقب تر و قدیمی تر ها را جلوی دید قرار دهید تا آنها را زودتر مصرف کنید. مواد فاسد شدنی را در طبقات میانی قرار دهید تا زودتر از آنها استفاده نمایید.

8- موادی که به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرند را در قفسه های موجود بر روی در قرار دهید تا هر زمان که همسرتان سر یخچال می رود مجبور نباشد از شما سوال کند: "عزیزم کره کجاست؟!"

9- مواد مشابه را کنار هم بگذارید: چاشنی ها داخل در، نوشیدنی ها نظیر: آب و نوشابه در قفسه های بالایی؛ لبنیات نظیر: ماست، پنیر و در طبقات بعدی و …

10- گوشت و ماهی و غذاهای دریایی را نیز در منتهاالیه طبقه میانی قرار دهید؛ این قسمت خنکترین بخش یخچال است.

11- موادی را که در فریزر قرار می دهید بسته بندی کنید، مایعات را درون ظرف های در بسته بریزید. ظرف های درباز رطوبت ماده غذایی را در محیط منتشر کرده و آنرا خشک می کنند و سبب می شوند که کمپرسور شدید تر کار کند.

12- هفته ای یکبار مواد غیر ضروری را خارج کنید. غذاهایی که فکر می کنید قابل مصرف نیستند و یا تاریخ مصرفشان گذشته و فاسد شده اند را دور بریزید و اگر لکه هایی از مواد غذایی درون یخچال به جا مانده بود آنرا با یک دستمال مرطوب تمیز نمایید.

منبع: مردمان

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

a