تبلیغات

چگونه ماهی را بپزیم تا بوی بد نداشته باشد

روش های پخت ماهی به انواع مختلف می باشد که ساده ترین آن به این ترتیب است که بعد از شستن ماهی می گذاریم که آب ماهی کشیده شود. بعد در مخلوط تخم مرغ، نمک و زعفران و کمی فلفل ماهی را می خوابانیم در حدود 3 ساعت باشد بعد آن را سرخ می کنیم. توجه داشته باشید که ماهی را قبل از خواباندن در مواد به تکه های مناسب تقسیم کنید.
من در اینجا دو روش دیگر و متنوع برای پخت ماهی را توضیح می دهم :

کتلت ماهی
مواد لازم برای چهار نفر
ماهی چرخ کرده 1 کیلوگرم
سیب زمینی پخته و رنده شده 2 عدد متوسط
سیب زمینی خام و رنده شده 3 عدد
پیاز رنده شده 1عدد
سیر رنده شده 1 قا شق سوپخوری
آبلیمو یک چهارم پیمانه
پیاز ساتوری شده یک چهارم پیمانه
تخم مرغ 2 عدد
نمک و فلفل و روغن به میزان لازم
ادویه 1 قا شق چایخوری
طرز تهیه
ماهـی چرخ شده را داخل یک کاسه بزرگ ریخته و به ترتیب پیاز رنده شده، سیر،سیب زمینی پخته و خام رنده شده،آبلیمو،پیـازچه ساتوری شده،تخم مرغ ها و نمک و فلفل را بیفزایید . این مخلوط را خوب ورز دهید تا تمام مواد به صورت کامل با هم مخلوط شوند. روغن را داخل تابه ریخته روی حرارت قراردهید تا گرم شود.از مخلوط آماده به اندازه یک نارنگی کوچـک برداشته به کمک دست آن را به صورت بیضی فرم دهید و در روغـن سرخ کنید.
کتلتهای سرخ شده را در دیس مناسب قراردهید و اطراف آن را با گوجه فرنگی و سبزیجات تزئین نمایید

ته چین ماهی
فیله ماهی متوسط : 5 تکه
آرد سوخاری یا آرد نخودچی و یا آرد ذرت : به میزان لازم
زعفران یا رنگ خوراکی
روغن ذرت یا زیتون یا سویا
آبلیمو ، آب نارنج : 1 فنجان
پیاز : 2 عدد متوسط
تخم مرغ : 1 عدد بزرگ
مغز گردو : 2 قاشق غذا خوری
زیره : به میزان لازم
برنج به مقدار کافی

طرز تهیه :
برای درست کردن ته چین ماهی تعدادی ماهی گوشتی شبیه شیر ، ماهر ، سنگسر و یا ماهیان پرورشی تهیه کرده آنها را به صورت فیله در آورده بعد مقداری آرد سوخاری یا آرد نخودچی و یا آرد ذرت را در ظرفی می ریزند . سپس به میزان لازم زعفران یا رنگ مجاز خوراکی ، روغن ذرت یا زیتون یا سویا یا مایع ، یک فنجان آبلیمو و یا آب نارنج ، پیاز رنده شده ، تخم مرغ که خوب زده شده باشد به نحوی که سفید رنگ شده باشد مغز گردوی کوبیده و مقداری زیره را درون ظرف ریخته و با هم مخلوط می کنند تا به صورت مایه ای تهیه شود . مایع در جای خنک نگهداری شود . سپس برنج را به صورت چلو تهیه کرده و در ظرف دیگر روغن می ریزند و داغ می کنند و به اندازه یک انگشت روی روغن برنج می ریزند و پهن می کنند سپس فیله یا گوشت ماهی را روی برنج ها می چینند . اگر ماهی زیاد باشد روی هم میگذارند . سپس مایه ای را که آماده کرده و کنار گذاشته اند روی ماهیها می ریزند و بقیه برنج را داخل دیگ روی ماهی ها سرازیر می کنند . و چلو ته چین ماهی را دم می دهند و روی دیگ سرپوش و دمکش می گذارند تا در حرارت ملایمی دم بکشد وقتی برنج دم کشید و آماده شد ، آن را درون ظرف ریخته و سرسفره می آورند.

…………………..

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

a