تبلیغات

شیشه‌های سس را دور نریزید

معمولا برای هر چیزی كه ما مورد استفاده قرار می‌دهیم، كاربردهای خاصی تعریف شده است ولی این، دلیل بر بی‌مصرف‌بودن آن برای منظورهای دیگر نیست.
ابتكار نیز می‌تواند نقش مهم و تعیین‌كننده‌ای داشته باشد. به‌عنوان مثال، بسیاری از مواد غذایی، از نوشیدنی‌ها گرفته تا سس‌ها، مرباها، خیارشور، ترشی و همچنین داروها در انواع و اقسام شیشه‌ها با اندازه‌های مختلف بسته‌بندی می‌شوند و حداكثر كاربردی كه اغلب ما پس از مصرف محتویات داخل شیشه‌ها از شیشه داریم، به عنوان ظرفی برای بسته‌بندی همین نوع مواد غذایی شامل مربا، ترشی، خیارشور و… است كه در خانه آماده می‌شوند. در غیر این صورت، بیرون ریخته می‌‌شوند.
در همین راستا، ابتدا به پركاربردترین آنها یعنی شیشه‌های سس می‌پردازیم، سپس چند راهكار برای استفاده از بطری‌های شیشه‌ای ارائه می‌كنیم:

شیشه‌های سس در نقش‌های گوناگون
– جایی برای خرده‌ریزها: شیشه سس یكی از پركاربردترین شیشه‌هاست؛ می‌توانید آنها را به عنوان جایی برای خرده‌ریزهای لوازم خیاطی، لوازم‌التحریر، لوازم فنی و مانند اینها مورد استفاده قرار دهید.
– نمكدانی برای پخت و پز: با استفاده از میخ بزرگ و چكش، سوراخ‌های متعددی روی در شیشه سس ایجاد كرده و داخل آن را از نمك آشپزخانه پر كنید. به این ترتیب، یك نمكدان بزرگ برای نمك پاشیدن هنگام آشپزی فراهم خواهد شد.
قلكی با شیشه سس:
با ایجاد شكاف روی در شیشه سس، شما می‌توانید به راحتی قلكی ساده برای فرزندتان آماده كنید.
البته برای اینكه ظاهر آن برای او جذاب‌تر شود، دیواره شیشه‌ای قلك را با طرح‌ها و نقش‌های مورد علاقه كودكتان نقاشی كنید.

قلم‌مودان‌های شیشه‌ای
معمولا از شیشه‌های سس در كار نقاشی ساختمان برای نگهداری نمونه‌های رنگ و باقی‌مانده رنگ در مقدار كم استفاده می‌كنند ولی علاوه بر این، وقتی هنگام انجام پروژه نقاشی ساختمان می‌خواهید قلم‌موی كوچك رنگی‌تان را – بدون شست‌وشو – برای ادامه كار در روز بعد نگهداری كنید، كافی است با كمك چاقو یا پیچ‌گوشتی و چكش، شكافی به اندازه سر قلم مو روی در شیشه سس ایجاد كرده و پس از ریختن مواد حلال رنگ مانند تینر روغنی – برای رنگ‌های روغنی – داخل شیشه، قلم‌مو را ابتدا از داخل شكاف ایجاد شده روی در عبور داده، سپس در شیشه را به همراه قلم‌مو ببندید.

به این ترتیب، همزمان با خشك‌‌نشدن قلم‌مو نه تنها احتمال ریختن مواد به هنگام جابه‌جایی كاهش می‌یابد، بلكه دیگر بوی مواد نیز در فضای خانه پراكنده نمی‌شود.

روشی برای شست‌وشوی حبوبات
معمولا هنگام خیساندن و به‌خصوص شست‌وشوی حبوبات ریز مانند ماش، عدس و لپه هرچه‌قدر هم كه دقت كنیم، مقداری از آن به طرف چاهك ظرفشویی سرازیر می‌شود ولی برای این منظور روش مطمئن‌تری – آن هم با استفاده از شیشه سس‌های بزرگ – وجود دارد. به این صورت كه تكه‌پارچه‌ای از جنس توری را به اندازه‌ای كمی بزرگ‌تر از دهانه شیشه ببرید، سپس حبوبات موردنظر را داخل شیشه ریخته و سطح آن را با آب بپوشانید. حالا برای آنكه هنگام خالی‌كردن آب و شست‌وشو، حبوبات داخل شیشه بیرون نریزند، تكه پارچه را روی دهانه ظرف قرار دهید و با یك عدد كش لاستیكی اسكناس آن را در جای خود محكم كنید. سپس با خیال راحت شیشه را برگردانده و آب داخل ظرف را خالی كنید. این كار را چندبار تكرار كنید تا حبوبات خوب شسته شوند.

یك ابتكار جالب‌توجه
همان‌طور كه پیش از این نیز اشاره شد، شیشه‌های سس جایگاه خوبی برای نگهداری خرده‌ریزهای مختلفی شامل پیچ و مهره، حبوبات، لوازم آرایشی و بهداشتی و بسیاری مواد دیگر هستند كه باید به لحاظ ابعاد با اندازه شیشه تناسب داشته باشند ولی موضوع مهم دیگر این است كه برای نگهداری و كاربرد هرچه راحت‌تر این شیشه‌ها و مواد داخل آنها، شما می‌توانید باتوجه به موادی كه قرار است شیشه را با آن پر كنید، در محیط مربوطه، طبقه‌ای به دیوار نصب كنید. سپس درهای شیشه‌ها را در كنار هم به سطح زیر طبقه با پیچ متصل كنید. حالا شیشه را از مواد موردنظر پر كرده و داخل در آن بچرخانید. به این ترتیب، شیشه‌ها در زیر طبقه قرار گرفته و روی آن نیز جای مناسبی برای قراردادن دیگر لوازم خواهد بود. در تصویرزیر این طبقه در انباری خانه نصب شده است، بنابراین شیشه‌ها را با پیچ و مهره و رول‌پلاك پر كرده‌اند. شما می‌توانید همین طبقه را در آشپزخانه نصب كرده و شیشه‌ها را با حبوبات پر كنید، یا اینكه این تركیب را در اتاق خواب خود یا فرزندتان هم به كار ببرید و داخل آن را با لوازم مربوطه پر كنید.

نكته آخر
اگر قرار است این شیشه‌ها را در فضاهایی مانند آشپزخانه یا اتاق‌های خواب مورد استفاده قرار دهید، با رنگ‌آمیزی شیشه یا نقاشی طرح‌ها و نقش‌هایی متناسب روی آنها، ظاهرشان را زیباتر كنید. در ضمن نصب این شیشه‌ها در زیر طبقه كمددیواری نیز بسیار كاربردی است.

همشهری آنلاین

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

a