تبلیغات

انزال زودرس ,مشكل یك سوم مردان

این روزها عده زیادی از مردان به كلینیك سلامت خانواده و ناتوانی جنسی مراجعه می‌كنند تا درباره یكی از مشكلات خود در زمینه ارتباط زناشویی با همسرشان مشاوره كنند. موضوع به این سادگی نیست چون با ایجاد افسردگی و اضطراب در زوجین، موجب اختلال در سلامت روان و رفتار آنان و در برخی موارد پرخاشگری هر دو نفر می‌شود. یكی از همین نمونه‌ها آقایانی بودند كه در طی روزهای گذشته از طریق نامه و پیامك، از مشاوران و متخصصان سلامت، درباره مشكل و اختلال خود سوال كرده بودند. آنان به اختلال در خاتمه رابطه زناشویی به صورت زود هنگام دچار شده بود. مشكلی كه بسیاری از مردان جوان متاهل و حتی مردانی پس از سال‌ها زندگی مشترك به آن دچار می‌شوند. در این باره بیشتر بدانیم…

پژوهشگرانى كه روى این بیمارى كار مىكنند، اعلام كردند كه مىتوانند این اختلال را تعریف كنند. به گفته آنها انزال در این بیماران در كمتر از 118 ثانیه از شروع مقاربت صورت مىگیرد.

از طرفی زود انزالی یا انزال زودرس به حالتی گفته می‌شود كه فرد زودتر از زمانی كه می خواهد به انزال برسد و یا اینكه به حدی زود به انزال برسد كه همسرش از ارتباط زناشویی لذت كافی نبرد البته باید انتظارات، واقعگرایانه باشند. این تعریفی است كه مورد تایید اكثر متخصصان مسایل جنسی یا سكسولوژی است.

 

زمان استاندارد انزال

زمان استانداردی برای رسیدن به انزال در نظر گرفته نشده است. با وجود اینكه طبق نظر اكثریت افرادی كه در مطالعات شركت داشته‌اند یك سری زمان‌هایی پیشنهاد شده اما هیچ كدام قطعی نیستند چون این زمان بسته به نظر و رضایت افراد از رابطه زناشویی‌شان از هر زوج تا زوج دیگر متفاوت است اما پیشنهاد شده كه اگر در 50 درصد یا بیشتر موارد ارتباط زناشویی انزال زمانی اتفاق افتاد كه فرد و یا همسرش راضی نبودند یعنی فرد مشكوك به این اختلال هست و می‌توان وی را مورد تشخیص و درمان قرار داد. در ضمن این مهم است كه اول ببینید چه زمانی متوجه شدید كه این اختلال را دارید و از كجا متوجه شدید. آیا خودتان ناراحتید؟ همسرتان از روش رابطه راضی نیست و یا از جایی یا كسی شنیدید كه مثلا اگر رابطه زناشویی زیر ?? دقیقه باشد، مشكل دارید؟ معمولا گرفتن شرح حال دقیق از زوجین جزو سنجش‌های اولی‌‌ است كه برای تشخیص و درمان این اختلال انجام می‌شود، چون رابطه زوج‌ها در ایجاد و یا دامن زدن به این مشكل نقش به سزایی دارد.

 

دلایل و عواقب

نشانه اصلی انزال زودرس، انزالی غیر قابل كنترل است كه قبل از انجام گرفتن رابطه زناشویی و یا مدت زمان بسیار كمی پس از آن با میزان تحریك كم و خلاف میل فرد اتفاق بیفتد. این مساله می‌تواند باعث نارضایتی جنسی در هر دو طرف شده و اضطراب ناشی از این مشكل را بیشتر كند. انزال زودرس یكی از متداولترین اختلال فعالیت زناشویی در مردان است و ممكن است برای هر مردی در بعضی از مراحل زندگی رخ دهد. زود انزالی یا انزال سریع یكی از مشكلات شایع در مردان است. تقریبا یك سوم از مردان دچار انزال زودرس هستند. در این مقاله هرجا صحبت از ارگاسم می‌شود، منظور اوج فعالیت در یك رابطه زناشویی و خاتمه آن است. اكثر موارد انزال زودرس فاقد عامل یا دلیل خاص است. عوامل روانی مثل اضطراب، احساس گناه یا افسردگی نیز ممكن است به انزال زودرس منجر شوند. در برخی موارد، انزال زودرس ممكن است به خاطر عوامل پزشكی مثل مشكلات هورمونی، آسیب‌های جسمی و یا عوارض جانبی بعضی داروها باشد. ابتلا به این عارضه منجر به بروز اختلالات روان مانند اضطراب، افسردگی و سردی روابط زوجین می‌شود و بر روان آنان تاثیر می‌گذارد و به همین علت، بسیار مهم است كه درباره این عارضه بیشتر بدانیم و به موقع به مشاور مراجعه كنیم.

متخصص و پزشك مربوطه سابقه فعالیت زناشویی و پزشكی شما را بررسی خواهد كرد و آزمایش كلی را انجام خواهد داد. ممكن است پزشك بخواهد با همسر شما نیز صحبت كند چون انزال زودرس ممكن است دلایل بسیاری داشته باشد. پزشك، آزمایش لازم را انجام می‌دهد تا مشكلات پزشكی فرد را بررسی كند.

 

روش درمان

در بسیاری از موارد، انزال زودرس خود به خود درمان می شود. انجام تمرینات ریلكسیشن و آرام سازی و استفاده از متدهای منحرف كردن حواس می‌تواند در به تاخیر انداختن انزال كمك كند. در بعضی مردها ترك مصرف دخانیات و مواد مخدر بسیار كمك كننده خواهد بود. متخصص از شما و همسرتان می‌خواهد كه روی متدهایی برای به تاخیر انداختن انزال كار كنید. این تكنیك‌ها تشخیص و كنترل احساساتی است كه باعث انزال زود رس می‌شود. در سایر موارد برای كاهش حساسیت در آلت تناسلی، استفاده از كاندوم توصیه می‌شود. مشاوره‌ها و رفتار درمانی خط اول درمان این عارضه به شمار می‌رود و می‌تواند اضطراب ناشی از این مساله را كاهش دهد. مرحله بعدی، استفاده از كاندوم است.كاندوم سبب كاهش تحریك پذیری می‌شود. در صورتی كه یك كاندوم قادر به این كار نباشد از دو كاندوم می‌توان استفاده كرد ضمن اینكه كاندوم سبب جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی و بارداری هم می‌شود. استفاده از دارو، گام سوم در درمان انزال زودرس است. این داروها به این دلیل استفاده می‌شوند كه یكی از عوارض جانبی این گونه داروها، جلوگیری از ارگاسم است كه باعث به تاخیر انداختن انزال می‌شود.

 

استفاده از شیوه ماستر و جانسون

این شیوه، در چهارمین مرحله از درمان افراد مبتلا به انزال زودرس انجام می‌گیرد كه به همكاری خود فرد و همسرش نیاز مبرم دارد. این روش شامل یادگیری تشخیص و كنترل احساسی است كه به ارگاسم منجر می‌شود. این روش نیاز به اراده و تمرین دارد ولی بسیار موثر است. برای آموزش و تمرین این روش باید به مشاوران و متخصصان سلامت جنسی در كلنیك‌های سلامت خانواده مراجعه شود تا با آموزش خصوصی در این باره، كار به نحو موثر صورت گیرد.

درمان‌های موضعی

استفاده از كرم‌ها و اسپری‌های كاهش‌دهنده حس سطحی دستگاه تناسلی نیز سبب كاهش احتمال زود انزالی می‌شود. به یاد داشته باشید كه قبل از آغاز فعالیت زناشویی، موضع را با صابون شستشو دهید تا از بیحسی بیشتر آلت جلوگیری شود. متاسفانه از این روش به صورت خودسرانه و بسیار معمول استفاده شده كه عوارض زیادی را در پی دارد. استفاده از بی‌حس‌كننده‌های موضعی، در آخرین مرحله از درمان افراد مبتلا به انزال زودرس قرار دارد و به هیچ‌وجه نباید در ابتدای كار از آن استفاده كرد. استفاده از روش‌های موضعی باید با تشخیص و صلاحدید پزشك و براساس سیر درمان و بهبودی باشد.

 

a