تبلیغات

تاثیر افسردگی بر رابطه جنسی در زندگی زناشویی

افسـردگـی بر روی كلیه جنبه های زندگی تاثیر می گذارد.
در این مورد باید اذعان داشت كه روابط با جنس مخالف نیز
از این امر مستثنی نیستند.
زمانیكه یـكی از طرفـین در یك رابطه دچار افسردگی شده
باشد، رابطه آنقدر آسیب می بیند كه می توان گفت بقای
آن با مشكل جدی مواجه خواهد شد.

البته می توان اظهار داشـت كــه یك رابطه خوب می تواند
برای كسانی كه دچار افسردگی هستند، نقش مرهم را بازی كند؛ زمانیكه میلی به انجام هیچ كاری نداریم، كمی عشق و محبت می تواند ما را از دلتنگی بیرون آورد.

اگر شریكتان افسرده باشد

افراد افسرده تمایلی به انجام كارهای روزمره ندارند، آنها احساس می كنند كه بدنشان به اندازه كافی انرژی ندارد، از پس هر كاری بر نمی آیند، همچنین توانایی برقراری ارتباط مناسب با خانواده، دوستان و حتی شریك زندگی خود را نیز از دست می دهند.

ممكن است در یك چنین شرایطی طرف مقابل احساس بی محبتی و بی میلی كند. این سوء تفاهم نهایتاً به جدایی دو نفر از یكدیگر ختم خواهد شد.

از سوی دیگر ممكن است طرف دوم احساس كند كه خودش مسبب اصلی ایجاد افسردگی در شریكش بوده است. گاهی اوقات اوضاع آنقدر وخیم می شود كه دو نفر به هم مشكوك شده و تصور می كنند كه نفر دیگر برای خود معشوقه گرفته.

باید توجه داشت كه همه این امور تفكرات بی پایه و اساس هستند، اما به هر حال كنترل احساسات شخصی كمی مشكل است. اگر در مقابل چنین شرایطی از خود عكس العمل منفی نشان داده و كمی عصبانی شوید، واكنش های شما در این زمینه كاملاً طبیعی هستند.

اگر شریكتان نمی توانست پاسخ شما را با یك لبخند كوچك بدهد، مثل گذشته  دوستتان داشته باشد، از لحظه هایی كه در كنار شما سپری می كند لذت ببرد، و … باید قبول كنید كه همه این موارد علائمی از بیماری او هستند.

نحوه عملكرد پیرامون مسائل جنسی

هنوز شواهد مستدلی از فعل و انفعالات شیمیایی كه در طی این بیماری در مغز رخ می دهد، در دست نیست. پژوهش های معدودی در زمینه اثر افسردگی بر روی روابط جنسی انجام شده كه در این قسمت به اختصار نگاهی به آنها می اندازیم.

از بعد بالینی كاملاً مشخص است كه افسردگی بر روی تمام ارگان های بدن تاثیر گذاشته، عملكرد طبیعی آنها را با مشكل مواجه ساخته، و واكنش های بدن را از حد نرمال، كند تر می كند.

افسردگی به ویژه بر روی برنامه خواب و استراحت افراد تاثیر می گذارد. در اكثر بیماران اختلالاتی در مورد خواب گزارش شده است. افسردگی همچنین بر روی هر گونه فعالیتی كه نیازمند شوق و حرارت، خودجوشی، و همكاری دو جانبه باشد نیز تاثیر منفی می گذارد كه در این میان می توان به رابطه جنسی نیز اشاره كرد.

می توان گفت كه اغلب افرادی كه افسرده هستند، به مرور زمان تمایل خود را به رابطه جنسی از دست می دهند. البته نمی توان به طور قطعی اظهار كرد كه 100% بیماران افسرده، تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارند. در این میان مواردی دیده شده اند كه به طور طبیعی روابط جنسی خود را حفظ می كنند و سكس تنها عاملی است كه می تواند به آنها اطمینان خاطر داده و آرامشان كند.

در آقایون كاهش فعالیت ذهنی سبب ایجاد خستگی و كسالت می شود كه این امر نهایتاً منجر به كم شدن شهوت شده و سبب بروز مشكلاتی در زمینه نعوظ می شود.
در خانم ها كاهش فعالیت ذهنی سبب می شود تا آنها علاقه خود را به برقراری رابطه جنسی از دست بدهند و مشكلاتی در زمینه رسیدن به ارگاسم پیدا می كنند.
البته همه این مشكلات با بهبود بیماری افسردگی خود به خود بهبود پیدا می كنند. در حقیقت می توان گفت كه ایجاد علاقه مجدد به برقراری رابطه جنسی یكی از علائم اولیه بهبود بیماری است.

سكس و داروهای ضد افسردگی

تنها خود بیماری افسردگی نیست كه بر روی زندگی جنسی فرد تاثیر منفی می گذارد. داروهای ضد افسردگی مانند "پروزاك" نیز می توانند بر روی عملكرد جنسی فرد تاثیر نامطلوبی بگذارند.

یكی از رایج ترین تاثیرهای جانبی كه این داروها بر روی بیمار می گذارند این است كه بازه زمانی رسیدن به اوج لذت جنسی را افزایش داده و در برخی موارد فرد توانایی رسیدن به ارگاسم را به طور كلی از دست می دهد. اگر چنین اتفاق برای شما روی داد از پزشك معالج خود بخواهید نوع داروهای شما را تغییر دهد.

افراد افسرده چگونه می توانند به خود و خانواده شان كمك كنند

این افراد برخی روزها حالشان از روزهای دیگر بهتر است. باید در روزهایی كه حالشان خوب است، سعی كنند عشق و محبت بیشتری به اطرافیان و به ویژه شریك زندگیشان بدهند.

یك اسم رمز انتخاب كنید – مثلاً اسم یك فیلم مورد علاقه – و بعد از آن برای نشان دادن این امر كه تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارید و ترجیح می دهید فقط او را در آغوش بگیرید، استفاده كنید.
سعی كنید هر روز پیاده روی كنید، بهتر است این كار را با همسرتان انجام دهید. پیاده روی نه تنها شما را در معرض هوای آزاد قرار می دهد، بلكه مانند سایر فعالیت های ورزشی میزان اندروفین مغز را نیزافزایش میدهد. اندروفین نوعی ماده شیمیایی است كه به آسانی می تواند حالات درونی شما را تغییر داده و احساس خوبی در بدن ایجاد كند.
حتی در روزهایی كه شرایط مناسبی ندارید سعی كنید لحظه ای آرام بخش را پیدا كنید مانند صدای نغمه خوانی پرندگان و یا گل هایی كه در باغچه خانه شكوفا شده اند. تمرین كنید تا حداقل روزی سه مورد از این مسائل آرامبخش را در زندگی خود پیدا كنید.
زمانیكه شما دچار افسردگی می شوید تغییراتی در آداب غذاییتان رخ می دهد. اشتهای شما ممكن است به طور كامل از بین برود و یا اینكه اشتهای سیری ناپذیری پیدا كنید. سعی كنید در طول روز 5 بار میوه بخورید. این كار به حفظ سلامت فیزیكی و ذهنی شما كمك شایان ذكری خواهد كرد.
به موزیك هایی كه علاقه دارید گوش دهید.
ایمان داشته باشید كه دوران افسردگی نیز به پایان خواهند رسید و دوباره روزهایی می رسند كه می توانید از زندگی لذت ببرید.
چگونه می توان به شریك زندگی افسرده كمك كرد

سعی نكنید كه وانمود كنید شرایط او را به طور كامل در ك می كنید، چون نمی توانید یك چنین كاری انجام دهید. در عوض به او بگویید: من نمی توانم درك كنم كه تو دقیقاً چه احساسی داری، ولی تمام تلاشم را می كنم تا متوجه شرایطت بشوم و كمكت كنم."
اكثریت قریب به اتفاق افرادی كه دچار افسردگی می شوند علاقه خود را به برقراری رابطه جنسی ازدست می دهند. سعی كنید به او بقبولانید كه این بی میلی به دلیل مسائل شخصی نبوده و منحصراً مربوط به بیماری او می شود.
ناامید نشوید؛ شاید بعضی روزها احساس كنید كه تلاشتان به جایی نمیرسد، اما مطمئن باشید كه اظهار محبت دائمی بالاخره تاثیر خود را می گذارد و می توانید آنها را متوجه ارزش های واقعی شخصی شان بكنید.
او را متقاعد كنید تا به متخصص مراجعه كند و كمك های لازم را از او بگیرد. افسردگی مقوله ای نیست كه بتوان یك تنه به جنگ آن رفت.
به خاطر داشته باشید: بهبود افسردگی درست مثل بهبود یك عمل جراحی است. از او به خوبی مراقبت كرده و تا جایی كه می توانید عشق و محبت خود را نثارش كنید. البته انتظار نداشته باشید كه به سرعت كارهایتان نتیجه بدهند.
برای خودتان كارهای جالب انجام دهید. زندگی با یك فرد افسرده كمی خسته كننده است به همین دلیل باید مراقب خودتان باشید. برای خودتان وقت بگذارید، با دوستانتان به بیرون و یا سینما بروید. بیمارانی كه دچار افسردگی هستند ترجیح می دهند كه در خانه بمانند و هیچ كاری انجام ندهند، اگر شما هم بخواهید این كار را انجام دهید ممكن است خودتان نیز دچار مشكل شوید.
همیشه به خاطر داشته باشید كه این دوران نیز سپری خواهند شد و شریكتان هم كه در حال حاضر دچار افسردگی شده، همان فرد قبلی است و هیچ چیز عوض نشده.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

a