تبلیغات

خستگی مزمن یك بیماری واقعی است

مجموعه : پزشکی و سلامت
خستگی مزمن یك بیماری واقعی است
 
 
به گزارش خبرگزاری رویترز مقامات CDC در یك كنفرانس خبری در واشنگتن گفتند تشخیص و درمان زودرس این بیماری از لحاظ بهبود یافتن بیماران – هر چند در حال حاضر بهترین درمان برای آن روشن نیست- اهمیت دارد.دكتر جولی گربردینگ رئیس CDC گفت: “سندروم خستگی مزمن (CFS) كه بیش از یك میلیون امریكایی به آن دچارند،بیماری آزار دهنده ای است كه ممكن است توانایی فرد در انجام فعالیت های روزمره مختل كند و مانع لذت بردن از زنگی شود.”
 
 

او افزود: “خوشبختانه درمان های موجود برای CFS می توانند بیشتر درد و رنج این بیماران را كاهش دهد.”
CDC می گوید تا 80 درصد مبتلایان به خستگی مزمن از بیماری خود اطلاع ندارند. علت این بیماری روشن نیست اما می تواند باعث فرسودگی شدید، اشكال در خواب، و مشكل تمركز و به یاد آوردن شود.
 
 

علائم شبیه آ نفلوآنزا از جمله درد مفاصل و عضلات، دردناكی عقده های لمفاوی، گلو درد، و سردرد نیز شایع است.CDC می گوید یك خصلت شاخص این بیماری بدتر شدن علائم به دنبال فعالیت جسمی یا روانی است.

تشخیص این بیماری عمدتا بر اساس سابقه پزشكی بیمار، معاینه جسمی كامل و تست های آزمایشگاهی برای رد سایر عوارض داده می شود.
 
 

بیماری های دیگری هستند كه علائمی شبیه به سندروم خستگی مزمن دارند، از جمله سندروم فیبرومیالژی (یك بیماری روماتیسمی)، مونونوكلئوز مزمن (عفونت مزمن با ویروس اپشتین-بار EBV)، حساسیت به مواد شیمیایی متعدد و…
گرچه درمانی قطعی برای این بیماری وجود ندارد، اما برخی شیوه ای مانند كاهش استرس، محدودیت های غذایی خاص، تمرینات ملایم كششی و مصرف مكمل های غذایی را به بیماران توصیه می كنند.
 
 

مصرف برخی داروها از جمله ضدافسردگی های سه حلقه ای نه تنها خلق و خوی بیماران را بهتر می كند، بلکه به كاهش درد و خواب آنها هم كمك می کند.

CDC توصیه می كند كه مبتلایان به سندروم خستگی مزمن از مصرف داروهایی گیاهی مانند ریشه شیرین بیان، یوهیمبین، افدرا،كاوا،كافور و سایر مكمل های بالقوه خطرناك پرهیز كنند.
 
 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات