تبلیغات

نزدیكی در دوران بارداری و پس از آن

درزمان بارداری هیچگونه مانعی برای نزدیكی كردن زوج ها وجود ندارد مگر اینكه خانم احساس ناراحتی كند، لكه بینی داشته باشد و یا به هر دلیل دیگری توسط پزشك و یا ماما ازنزدیكی كردن منع شده باشد.

در صورتی كه حاملگی طبیعی باشد و خانم احساس راحتی كند، نزدیكی كردن زوج ها می تواند باعث دلبستگی بیشتر پدر و مادر آینده به همدیگر و در آینده، به فرزندشان باشد.

حتی در مواردی كه زوج نزدیكی ندارند می توانند از نظر فیزیكی با هم در تماس باشند. ماساژ دادن و نوازش كردن خانم ها در دوران بارداری به آرامش فكری و عضلانی شان كمك می كند بنابر این در نهایت فرزند شادابتری هم خواهند داشت. این كار همچنین باعث می شود كه زوج ها پس از تولد فرزندشان هم زودتر به حالت طبیعی زندگی جنسی خود برگردند.

پس از زایمان طبیعی اگر خانم احساس راحتی كند پس از چند روز نزدیكی ممكن است البته این زمان بسته به نوع زایمان و داشتن بخیه یا نداشتن آن متفاوت است. پس از سزارین این دوره ممكن است طولانی تر باشد. سزارین جزو عمل های بزرگ به حساب می آید و فرد باید مراقبتهای بعد از عمل را رعایت كند.

ورزشهایی كه عضله های كف لگن را تقویت می كنند می توانند برای پیش، در حین زایمان طبیعی و پس از زایمان بسیار مفید باشند. و باعث می شوند كه ماهیچه ها ی واژن در مدت كمتری به حالت طبیعی شان نزدیكتر بشوند.

برخی خانمها در حین بارداری بخصوص سه ماهه اول و تا زمانی پس از زایمان بر اثر تغییرات هورمونی و جسمانی ناشی از بارداری با كاهش میل جنسی روبرو می شوند. تعداد زیادی از خانم ها حس میكنند دیگر به عنوان یك زن برای همسر خود جذاب نیستند. برای برگرداندن میل جنسی خانمها اولین و مهمترین نكته این است كه آنها را مجبور به برقراری ارتباط جنسی نكنید كه نتیجه عكس دارد. دوم اینكه اگر زوج نزدیكی نمی كنند تماس فیزیكی را قطع نكنند. نوازش كردن و بوسیدن بدن خانم باعث می شود كه هورمونهایی كه در نهایت باعث میل جنسی می شوند از مغز ترشح بشوند. زوج ها باید با هم در مورد نحوه نگاهداشتن تماس فیزیكی شان در حین بارداری صحبت كنند. اینكه چه كاری را بیشتردوست دارند و چه كاری را كمتر. این كار باعث می شود كه زوج به مرور شیوه خاص خودشان راشكل بدهند و از آن در طول زمان لذت ببرند.

با ورود نوزاد به زندگی زوج ها، معمولا رابطه زوجها از حالت دوطرفه بین همسران به حالت رابطه قوی بین مادر و فرزند در میاید و یا اینكه به حالت رابطه مثلثی در میاید كه بچه در راس و پدرو مادر در خدمت این نوزاد تازه متولد شده هستند. در هر دو حالت رابطه زوج ها شدیدا تحت شعاع قرار میگیرد. مشاركت در كارهای بچه و خانه راه حل ساده ای برای احیا كردن رابطه زوج ها است. و اینكه آقایان در نظر داشته باشند كه مادرنوزاد چند هفته ای بودن كار خیلی راحتی نیست. اكثرا مادرها آنقدر خسته می شوند كه حتی اگر میل جنسی هم داشته باشند رمق ندارند كه به نزدیكی با شریك جنسی شان بپردازند.

در این شرایط آقایان می تواند احساس ترد شدگی كنند و خود را كنار و كنار تر بكشند تا مسئله ریشه دار شود و یا اینكه با همدلی كردن با همسر خود نهایتا با موفقیت از این مرحله بگذرند. تماس فیزیكی مثل بوسیدن و نوازش كردن برای ابراز علاقه زوج ها بهم نقش مهمی را در این دوران ایفا میكند.

برای زوج هایی كه چند سالی از تولد فرزندانشان گذشته ممكن است مسائل دیگری پیش بیاید كه مهمترین دلیلش این می تواند باشد كه پدر و مادر وقت آزادشان را با فرزندانشان می گذرانند و هرگز فضای خصوصی ندارند تا احساساتشان را با هم در میان بگذارند. این مسئله به مرور باعث می شود كه بینشان فاصله بیفتد.

زوج ها در هر مرحله ای از زندگی كه هستند باید با هم فضای خصوصی داشته باشند. این كار باعث می شود كه مثل یك تیم قوی در مورد زندگی خودشان و تربیت فرزنداتشان عمل كنند. اگر رابطه كلی زوج صمیمی باشد، زندگی جنسی هم به طبع آن همیشه شاداب و پابرجا میماند.

بالا رفتن سن در افرادی كه از سلامت عمومی خوبی برخوردارند نباید روی كیفیت رابطه جنسی آن ها اثر منفی داشته باشد. البته باید یادآوری كرد كه افراد باید واقع گرا باشند وتوقعات خود را متناسب با شرایط جسمی و سنی خود تنطیم كنند.

خانم ها در دوران یائسگی تغییرات هورمونی را تجربه می كنند كه ممكن است منجر به كم شدن میل جنسی و یا خشكی واژن بشود. حالت اول با پیش نوازی و آماده سازی خانمها و در بعضی افراد با هورمون درمانی می تواند تا حد قابل توجهی حل بشود. در مورد خشكی واژن هم استفاده از مواد لغزنده كننده محلول در آب استفاده می تواند خیلی به حل مسئله كمك كند.

در مورد آقایان هم ممكن است میل جنسی و یا نعوظ را به صورتی كه در سال های پیش تجربه می كردند نداشته باشند كه این لزوما فقط بدلیل افزایش سن نیست. درصورت بروز مشكل در نعوظ مراجعه به پزشك و بررسی كامل عملكرد قلب و عروق وكلیه و همچنین هورمون های بدن قدم اولیه است.

نرمش های قوی كردن عضلات كف لگن بطور مرتب، می تواند كیفیت توانایی جنسی آقایان را تا حد زیادی بالا ببرد و در طول زمان حفظ كند.

در بعضی افراد هم مشكلات رابطه زناشویی است كه باعث رخ دادن این مسئله می شود كه با صحبت كردن با شریك جنسی شان و یا كمك گرفتن از مشاوران خانواده و یا زوج ها میشود به آن پرداخت

 

تبلیغات