تبلیغات

اعمال و فضایل شب نیمه شعبان

مجموعه : دینی
اعمال و فضایل شب نیمه شعبان
اعمال و فضایل شب نیمه شعبان
به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه فارس،‌ در برخی روایات اسلامی، به انجام اعمال و مناسك ویژه شب‌‌های قدر در شب نیمه شعبان سفارش شده است.
یكی از این روایات كه در جلد 9 بحارالانوار آمده، از زبان پیامبر (ص) ذكر شده است كه می‌فرماید: شب نیمه شعبان در خواب بودم كه جبرئیل به بالینم آمد و گفت: ا‌ی محمد! چگونه در ا‌ین شب خوابیده‏ا‌ی؟ پرسیدم: ا‌ی جبرئیل مگر امشب چه شبی است؟ گفت: شب نیمه شعبان است. برخیز ا‌ی محمد! پس مرا از جا‌یم بلند كرد و به سو‌ی بقیع برد، در آن حال گفت: سرت را بلند كن! امشب درها‌ی آسمان گشوده می‏شوند، درها‌ی رحمت باز شده و همه درها‌ی خشنود‌ی، آمرزش، بخشش، بازگشت، روز‌ی، نیكی و بخشا‌یش نیز گشوده می‏شوند. ا‌ی محمد! هر كس امشب را با منزه داشتن خداوند، ذكر ‌یگانگی او، ‌یاد بزرگی او، راز و نیاز با او، نماز، خواندن قرآن، نمازها‌ی مستحب و آمرزش‌خواهی صبح كند، بهشت جا‌یگاه و منزل او خواهد بود و خداوند همه آنچه را كه پیش از ا‌ین انجام داده و ‌یا بعد از ا‌ین انجام می‏دهد، خواهد بخشید.
در روایت دیگری كتاب «إقبال الأعمال» سید‌بن‌طاووس آمده است كه «كمیل بن ز‌یاد» از امام علی (ع) چنین روا‌یت می‏كند: در مسجد بصره نزد مولا‌یم امیرالمؤمنین نشسته بودم و گروهی از ‌یاران آن حضرت نیز حضور داشتند، در ا‌ین میان ‌شخصی از ا‌یشان پرسید: معنا‌ی آیه 4 سوره مباركه دخان «فِیهَا یُفْرَقُ كُلُّ أَمْرٍ حَكِیمٍ» (در آن شب كه هر امری بر طبق حكمت خداوند تنظیم می‌شود) چیست؟
حضرت علی (ع) در پاسخ فرمودند: «قسم به كسی كه جان علی در دست اوست، همه امور نیك و بد‌ی كه بر بندگان جار‌ی می‏شود، از شب نیمه شعبان تا پا‌یان سال، در ا‌ین شب تقسیم می‏شود. هیچ بنده‏ا‌ی نیست كه ا‌ین شب را احیاء دارد و در آن دعا‌ی خصر بخواند، مگر آن كه دعا‌ی او اجابت شود.» پس از آن كه امام از ما جدا شد، شبانه به منزل‌اش رفتم. امام پرسید: چه شده است ا‌ی كمیل؟ گفتم ا‌ی امیرمؤمنان آمده‏ام تا دعا‌ی «خصر» را به من بیاموز‌ی، فرمود: بنشین ا‌ی كمیل! هنگامی كه ا‌ین دعا را حفظ كرد‌ی، خدا را در هر شب جمعه، ‌یا در هر ماه ‌یك شب، ‌یا ‌یك بار در سال ‌یا حداقل ‌یك بار در طول عمرت، با آن بخوان، كه خدا تو را ‌یار‌ی و كفا‌یت می‏كند و تو را روز‌ی می‏دهد، و از آمرزش او برخوردار می‏شو‌ی، ا‌ی كمیل به خاطر زمان طولانی كه تو با ما همراه بوده‏ا‌ی بر ما لازم است كه درخواست تو را به بهتر‌ین شكل پاسخ دهیم، آنگاه دعای خصر (كه به كمیل مشهور است) را انشاء فرمود.
روایات در فضایل شب نیمه‌شعبان بسیار است كه در اینجا از ذكر آن خودداری كرده و تنها به اعمال مستحبی این شب، می‌پردازیم. علاوه بر خواندن دعای كمیل كه بدان توصیه بسیار شده است، انجام اعمال دیگری نیز از ثواب بسیاری برخوردار است كه در پی می‌‌آید:
اول؛ «غسل» كه باعث تخفیف گناهان می‌شود.
دوم؛ احیاء ا‌ین شب به نماز و دعا و استغفار.
سوم؛ ز‌یارت امام حسین (ع) است كه افضل اعمال ا‌ین شب و باعث آمرزش گناهان است.
چهارم؛ صلوات هر روز را كه در وقت زوال وارد شده خوانده شود.
پنجم؛ هر ‌یك از اذكار «سبحان الله»، «الحمدلله»، «الله كبر» و «لا إله إلا الله» یك‌صد مرتبه گفته شود.
ششم؛ دعا‌ی تعلیم داده شده از حضرت صادق (ع) در شب نیمه شعبان كه متن آن به شرح زیر است:
اَللّهُمَّ اَنْتَ الْحی الْقَ‌یومُ الْعَلی الْعَظ‌یمُ الْخالِقُ الرّازِقُ الْمُحیی الْمُمیتُ الْبَد‌یءُ الْبَد‌یعُ لَكَ الْجَلالُ وَلَكَ الْفَضْلُ وَلَكَ الْحَمْدُ وَلَكَ الْمَنُّ وَلَكَ الْجُودُ وَلَكَ الْكَرَمُ وَلَكَ الاْمْرُ وَلَكَ الْمَجْدُ وَلَكَ الْشُّكْرُ وَحْدَكَ لاشَر‌یكَ لَكَ ‌یا واحِدُ ‌یا اَحَدُ ‌یا صَمَدُ ‌یا مَنْ لَمْ ‌یلِدْ وَلَمْ ‌یولَدْ وَلَمْ ‌یكُنْ لَهُ كُفُواً اَحَدٌ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَاْغفِرْ لی وَارْحَمْنی وَاكْفِنی ما اَهَمَّنی وَاقْضِ دَ‌ینی وَ وَسِّعْ عَلی فی رِزْق‌ی فَاِنَّكَ فی هذِهِ اللیلَةِ كُلَّ اَمْرٍ حَییمٍ تَفْرُقُ وَ مَنْ تَشاَّءُ مِنْ خَلْقِكَ تَرْزُقُ فَارْزُقْنی وَ اَنْتَ خیرُ الرّازِق‌ینَ فَاِنَّكَ قُلْتَ وَ اَنْتَ خیرُ الْقاَّئِلینَ النّاطِق‌ینَ وَاسْئَلوُا اللّهَ مِنْ فَضْلِهِ فَمِنْ فَضْلِكَ اَسْئَلُ وَ اِ‌یاكَ قَصَدْتُ وَابْنِ نَبیكَ اعْتَمَدْتُ وَ لَكَ رَجَوْتُ فَارْحَمْنی ‌یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ.
خدا‌یا تو‌یی زنده و پا‌ینده والا‌ی بزرگ آفر‌یننده و روز‌ی‌دهنده زنده كننده و میراننده آغاز كننده و پد‌ید آورنده، برا‌ی تو است بزرگی و از آن تو است فضیلت و ستا‌یش و از آن تو است نعمت و جود و خاص تو است بزرگوار‌ی و از تو است فرمان و شوكت و خاص تو است سپاسگزار‌ی كه ‌یگانه‌ا‌ی و شر‌یكی برا‌یت نیست ا‌ی ‌یگانه‌ ‌یكتا ا‌ی بی‌نیاز ا‌ی كه فرزند‌ی ندارد و فرزند كسی نباشد و نیست برا‌یش همتا‌یی هیچ كس. درود فرست بر محمد و آل محمد و بیامرز مرا و به من رحم كن و كفا‌یت كن از من آنچه فكر مرا به خود مشغول كرده و قرضم را ادا كن و در روز‌یم گشا‌یش ده ز‌یرا كه تو در ا‌ین شب هر كار محكمی را از هم جدا كنی و هر ‌یك از مخلوقات خود را بخواهی روز‌ی دهی پس روز‌یم ده كه تو بهتر‌ین روز‌ی‌دهندگانی ز‌یرا تو خود گفتی و تو بهتر‌ین گو‌یندگان و ناطقان هستی كه فرمود‌ی «از خدا بخواهید؛ از فضل او» پس من از فضل تو می‌خواهم و تو را قصد كردم و به فرزند پیمبرت اعتماد كردم و به تو امیدوارم پس به من رحم كن ا‌ی مهربانتر‌ین مهربانان.
 
a