نقش استرس و اضطراب در اهمالکاری: راهکارهایی برای کاهش فشار روانی

نقش استرس و اضطراب در اهمالکاری: راهکارهایی برای کاهش فشار روانی

نقش استرس و اضطراب در اهمالکاری بسیار عمیق بوده تا جایی که گاهی اوقات به طور نامحسوس توانایی شما را برای پیشرفت و موفقیت فلج می‌کند. استرس مانند یک شمشیر دو لبه عمل کرده و در دوزهای کم می‌تواند انگیزه شما را برای انجام سریع‌تر کارها افزایش دهد، اما زمانی که به استرس مزمن تبدیل شود، به یک سم مهلک تبدیل شده و تمام قوای ذهنی و جسمی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پس کاهش استرس و اضطراب تاثیر زیادی در فرار از اهمالکاری دارد.

برای پیدا کردن راهکارهایی برای کاهش فشار روانی اهمالکاری و کاهش استرس و اضطراب می‌توانید از تیم آموزشی استاد فرناز قورچیان کمک بگیرید.

 

بررسی استرس و اضطراب

استرس و اضطراب دو عنصر جدایی‌ناپذیر از زندگی انسان هستند که می‌توانند به طور قابل توجهی بر سلامت روان و کیفیت زندگی تاثیر بگذارند. از آنجایی که نقش استرس و اضطراب در اهمالکاری بسیار پررنگ و عمیق است، لازم است که با مفهوم هر کدام به شکل دقیق‌تر آشنا شوید.

استرس واکنش طبیعی بدن به چالش‌ها یا خطرات است. این واکنش شامل مجموعه‌ای از تغییرات فیزیولوژیکی و روانی است که به بدن ما کمک می‌کند تا با شرایط دشوار کنار بیاییم.

اضطراب نوعی احساس نگرانی یا دلهره در مورد یک رویداد یا موقعیت آینده است. اضطراب می‌تواند خفیف یا شدید باشد و در برخی موارد می‌تواند منجر به حملات اضطرابی شود.

استرس و اضطراب هم بر سلامت روان و هم بر سلامت جسمی تاثیرات منفی زیادی می‌گذارد. به غیر از موارد ذکر شده، می‌تواند بر عملکرد افراد هم تاثیر گذاشته و در مسیر شغلی یا تحصیلی مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. به همین جهت، مدیریت کردن استرس و اضطراب با شرکت در دوره‌های آموزشی استاد فرناز قورچیان ضروری است.

 

مفهوم اهمالکاری

اهمالکاری به عنوان یک عادت مخرب، موجب به تعویق انداختن کارها یا موکول کردن وظایف تا لحظات آخر می‌شود. این موضوع، سد راه پیشرفت قرار گرفته و زندگی را در گردابی از استرس و اضطراب فرو می‌برد.

بر اساس نظر برخی از محققان، مفهوم اهمال‌کاری، شکست در خود مدیریتی است که با تاخیر غیر منطقی در انجام وظایف، حتی با وجود خودآگاهی از عواقب منفی احتمالی، صورت می‌گیرد.

فرقی نمی‌کند که چقدر منظم و متعهد باشید؛ احتمالاً طعم اهمالکاری را چشیده‌اید. به جای تمرکز بر پروژه‌های مهم کاری و تحصیلی، غرق فعالیت‌های بیهوده مانند تماشای تلویزیون، گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی یا خرید آنلاین شده‌اید. پیامدهای ناگوار این مشکل بسیار زیاد است. درمان اهمالکاری می‌تواند نقش تاثیرگذاری در کاهش استرس و اضطراب هم داشته باشد. پس می‌توانید در دوره آموزشی استاد فرناز قورچیان برای کاهش اهمالکاری شرکت کنید.

 

نقش استرس و اضطراب در اهمالکاری

به تعویق انداختن کارها، به عنوان تأخیر در شروع یا تکمیل وظایف، در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای رواج پیدا کرده است. این مشکل نه تنها در محیط‌های آموزشی، بلکه در زندگی روزمره افراد نیز رخ می‌دهد.

عواقب منفی به تعویق انداختن کار در حوزه‌های مختلف زندگی، از جمله سلامت، اقتصاد و سیاست، به اثبات رسیده است. کاهش تمایل به رفتارهای ارتقاء دهنده سلامت، عدم پس‌انداز برای بازنشستگی و تأخیر در تصمیم‌گیری‌های مهم، تنها بخشی از این پیامدهای ناخوشایند هستند.

در طی دهه گذشته، تحقیقات گسترده‌ای برای بررسی علل و عوامل زمینه ساز به تعویق انداختن کارها انجام شده است. مدل‌های مبتنی بر ویژگی‌های شخصیتی، عوامل شناختی، عاطفی و رفتاری و همچنین مدل‌های انگیزشی، هر کدام از زوایایی به این معضل پیچیده پرداخته‌اند. اما پاسخ همه این تحقیقات این است که استرس و اضطراب، یار همیشگی اهمال‌کاری هستند.

طبق تحقیقات فیزیولوژیکی نیز، ارتباط بین اضطراب و به تعویق انداختن کارها وجود دارد. سطوح بالای استرس باعث افزایش ترشح بزاق آمیلاز و کورتیزول می‌شود که همه این موارد با افزایش تعویق انداختن کار مرتبط است.

نکته مهم اینکه، بسیاری از افراد مضطرب دچار کمال‌گرایی هستند و ترجیح می‌دهند خود را در سطح بالایی از استانداردها نگه دارند. به همین سبب، شروع یا تکمیل کارها را به تعویق می‌اندازند زیرا می‌ترسند کامل نباشند. پس نتیجه می‌گیریم که کمال‌گرایی، تاثیرش در اهمال‌کاری بسیار زیاد است. برای رفع این مشکل، نیاز به دریافت کمک از افراد متخصص و حرفه‌ای مانند تیم آموزشی استاد فرناز قورچیان است.

راهکارهایی برای کاهش فشار روانی اهمالکاری ناشی از اضطراب و استرس

این روزها بسیاری از افراد با استرس و اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنند. این احساسات ناخوشایند نه تنها بر سلامت روان آنها تاثیر گذاشته، بلکه مانع پیشرفت و موفقیت می‌شود. نقش استرس و اضطراب در اهمالکاری و به تاخیر انداختن کارها بسیار پررنگ است.

آشنایی با راهکارهایی برای کاهش فشار روانی اهمالکاری ناشی از اضطراب و استرس، تا حد زیادی می‌تواند بر احساسات منفی تاثیر گذاشته و باعث دستیابی سریع‌تر به اهداف شود. در ادامه به بررسی دقیق‌تر راهکارهایی برای کاهش فشار روانی می‌پردازیم:

 

شناسایی ریشه‌های فشار روانی

اولین قدم برای مقابله با اهمال‌کاری ناشی از اضطراب و استرس، شناسایی دقیق منبع ایجاد آن است. این کار به شما کمک می‌کند تا راه حل‌های مناسب‌تری را برای مدیریت آن پیدا کنید. از مهم‌ترین منابع ایجاد استرس و اضطراب می‌توان به حجم زیاد کار، مشکلات مالی، مشکلات روابط، نگرانی‌های سلامتی، ترس از شکست و کمال‌گرایی اشاره کرد.

 

درک تفاوت استرس و اضطراب

استرس واکنشی به یک تغییر است، در حالی که اضطراب پیش‌بینی وقوع یک رویداد تهدیدآمیز می‌باشد. این مهم‌ترین تفاوت استرس و اضطراب است. اما این دو با هم در ارتباط بوده و کاهش هر یک به کاهش دیگری هم کمک می‌کند.

 

مدیریت اضطراب و استرس

پس از شناسایی منابع اضطراب و استرس، می‌توانید روی تکنیک‌هایی برای مدیریت آنها تمرکز کنید. برخی از روش‌های موثر عبارتند از:

 • ورزش و فعالیت بدنی منظم

 • به کارگیری تکنیک‌های آرام‌بخش مانند مدیتیشن، یوگا و تنفس عمیق

 • داشتن خواب کافی و با کیفیت (شب بین ۷ تا ۸ ساعت)

 • رژیم غذایی سالم

 

مدیریت کردن اهمال‌کاری

زمانی که اضطراب و استرس شما تا حدی تحت کنترل قرار گرفت، می‌توانید روی تکنیک‌هایی برای غلبه بر اهمال‌کاری تمرکز کنید. که از مهم‌ترین تکنیک‌ها عبارتند از:

 • برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی برای کارهای ضروری

 • تقسیم وظایف بزرگ به وظایف کوچکتر

 • ایجاد یک محیط کار بدون حواس‌پرتی برای حفظ تمرکز

 • دادن پاداش برای انجام دادن وظایف مشخص شده

 

مبارزه با اضطراب غیر منطقی

اضطراب غیر منطقی به برآورد اغراق شده از خطرات یا ساختن تهدیداتی اشاره دارد که وجود خارجی ندارند. بهترین راهکارها برای مبارزه با این نوع اضطراب عبارتند از:

 • مورد پرسش قرار دادن افکار منفی و یافتن شواهدی برای وقوع این افکار

 • تصور به انجام صحیح کار به جای پیش‌بینی شکست

 • مواجه تدریجی با موقعیت‌های ترسناک

 • پذیرش اشتباهات و نقص‌ها و تلاش برای اصلاح آنها

گرفتن کمک حرفه‌ای

اگر با اضطراب و اهمال‌کاری شدید دست و پنجه نرم می‌کنید، باید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید، تا با شناسایی ریشه مشکلات و ایجاد یک برنامه درمانی مناسب به شما کمک کنند. در صورت تمایل می‌توانید در دوره‌های استاد فرناز قورچیان شرکت کرده یا با تیم آموزشی ایشان در ارتباط باشید.

به یاد داشته باشید که تغییر به زمان و تلاش نیاز دارد. پس با خودتان صبور بوده و این راهکارها را به طور مداوم تمرین کنید، تا تاب‌آوری خود را افزایش داده و بتوانید فشار روانی استرس و تعلل را کاهش دهید.

 

نتیجه‌گیری

نقش استرس و اضطراب در اهمال‌کاری بسیار پررنگ بوده و مدام سبب به تعویق انداختن کارها می‌شود. این چرخه معیوب زمانی تشدید می‌شود که فرد به دلیل کارهای عقب‌افتاده، احساس استرس و اضطراب بیشتری پیدا کند. آشنایی با راهکارهایی برای کاهش فشار روانی، تاثیر بسیار زیادی در ایجاد آرامش بیشتر، احساس کنترل٫ قدرت و پیدا کردن فرصت‌های پیشرفت بهتر را می‌دهد. برای تقویت ذخایر احساسی و جلوگیری از افتادن به دام اهمالکاری و تعویق انداختن کارها به دلیل استرس و اضطراب، بهتر است از تیم آموزشی استاد فرناز قورچیان کمک بگیرید.

سوالات متداول

آیا ایجاد تغییر مثبت می‌تواند در کاهش اهمال‌کاری موثر باشد؟

بله، ایجاد تغییر مثبت می‌تواند در کاهش اهمال‌کاری موثر باشد. به چالش کشیدن افکار، دیدگاهی واقع‌بینانه و شفاف را ایجاد کرده که به تنهایی اضطراب را به طور کامل از بین نمی‌برد، اما نقطه شروعی برای ایجاد یک چرخه مثبت تغییر است.

 

چرا مردم کار خود را به تعویق می‌اندازند؟

دلایل بسیار زیادی برای به تاخیر انداختن یا همان اهمال‌کاری وجود دارند که از مهم‌ترین آن می‌توان به کمال‌گرایی و ترس از شکست، استرس و اضطراب شدید، بی‌علاقگی و ترس از نتیجه نهایی اشاره کرد.

برچسب‌ها: