تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

وقت گرسنگی این لامپ ها را می توان خورد + عکس

مجموعه : علمی
وقت گرسنگی این لامپ ها را می توان خورد + عکس

شاید باورکردنی نباشد اما در آینده حتی لوازم خانگی را هم می توان خورد.

 

در حال حاضر طراحان جذب موادی موسوم به ریز جلبک‌ها شده‌اند که گیاه مایع نام گرفته‌اند، زیرا بسادگی می‌توانند در آب معلق بمانند و به عنوان ماده‌ای برای طراحی یا حتی برای تغذیه مورد استفاده قرار بگیرند.

 

در یک پروژه به نام Living Things (موجودات زنده) نوعی اسباب خانه فتوسنتزی تولید می شود که با باکتری‌های قابل خوردن پر شده و می‌توانند فضا را روشن کنند.

 

این چیدمان در حال حاضر در کارخانه تشک‌ سازی که بخشی از موزه هنرهای معاصر در پنسیلوانیا pennsylvania است، به نمایش در آمده است.

 

ریزجلبک های سبز رنگ درخشان اکنون به عنوان مکمل تغذیه‌ای شناخته شده در فروشگاه‌های مواد غذایی بفروش می‌رسند. نیمی از وزن آنها را پروتئین تشکیل داده که آن‌ها را به منبع غذایی موثری تبدیل می‌کند.

 

وقت گرسنگی این لامپ ها را می توان خورد + عکس

لامپ های جلبکی

 

هدف از کاربرد ریزجلبک اسپیرولینا (spirulina) در این طراحی، بستن چرخه مصرف و استفاده مجدد است. در Living Things، جلبک اسپیرولینا چیزی را که در حالت عادی جزء ضایعات محسوب می‌شود، به یک چیز قابل استفاده تبدیل می‌کند.

 

به گفته طراحان، این ساختارهای زنده به بازیافت نور، گرما و دی‌اکسیدکربن ساختمان‌ ها و سکنه آنها به شکل یک زیست توده غنی سبز می‌پردازد که به عنوان ماده غذایی، کود شیمیایی یا سوخت‌های زیستی قابل مصرف است.

 

طراحان در چیدمان خود نشان داده‌اند که چگونه این قطعات را می‌توان به زندگی روزمره در فضای آشپزخانه، نهارخوری و سایر فضاهای خانه و محل کار ادغام کرد. از جمله، طراحان لامپ هایی را نمایش داده‌اند که با جلبک درخشان و زنده اسپیرولینا پر شده‌اند.

 

این لامپ‌های جلبکی در زمان غذا خوردن می‌توانند سراسر اتاق را روشن و گرم کنند.

 

این پروژه در حال حاضر تنها به شکل هنری عرضه شده تا به ذهن‌ های خلاق الهام بخشد. اما سیستم Living Things کاربردی است و طراحان معماری می‌توانند از آن الهام بگیرند.

 

تهیه و تنظیم : مجله تکناز

 

تبلیغات