خرید عمده بوته گرافیتی

مجموعه : مجله خبری
خرید عمده بوته گرافیتی

ریخته‌گری یکی از پرکاربردترین فرآیندها در صنایع آهن و فولادسازی یا به‌طورکلی صنایع مختلف است که می‌توان به واسطه استفاده از آن اقدام به تولید قطعات کوچک و بزرگ متنوعی کرد. از طرفی یکی از بهترین ‌بوته‌های استفاده شده در صنعت ریخته‌گری برای ذوب فلزات، خرید بوته گرافیتی است. بوته‌ گرافیتی به دلیل استفاده گرافیت در مواد سازنده آن به این نام معروف شده‌اند. از بوته‌ گرافیتی در صنایع ذوب برای ذوب فلزاتی مانند آلومینیوم و دیگر آلیاژها استفاده می‌شود. کاربرد بالای این بوته‌ها استفاده از آن را روز به روز افزایش می‌دهد.

بوته‌ گرافیتی در ابعاد و اشکال گوناگونی ساخته می‌شوند که این تنوع سبب کاربرد بالای آن برای ساخت قطعات مختلف است. همچنین به منظور تهیه مواد مذاب و انتقال آن به کوره‌های ریخته‌گری استفاده می‌شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا به شناخت بهتر بوته گرافیتی و کاربرد آن در صنایع ریخته‌گری آشنا شوید.

بوته گرافیتی چیست ؟

به ظروف استوانه‌ای شکلی که از مواد گرافیتی ساخته شده باشند و برای ذوب و ریخته‌گری مورد استفاده قرار می‌گیرند، بوته گرافیتی گفته می‌شود. بوته گرافیتی به دلیل کاربرد فراوان در صنایع ریخته‌گری جزو بهترین و محبوب‌ترین بوته‌ها محسوب می‌شوند که برای ذوب انواع فلزات، آلیاژها و انتقال مواد مذاب به کوره‌های ریخته‌گری استفاده می‌کنند.

بوته‌ها از این نظر اهمیت دارند که برای ذوب فلزات نمی‌توان به طور مستقیم حرارت فلز را افزایش داد؛ دلیل وارد نکردن حرارت مستقیم به فلزات از بین رفتن خواص آن‌ها است. بنابراین برای ذوب فلزات حرارت از طریق دیواره بوته به فلز وارد می‌شود و فلز به‌مرور زمان ذوب می‌شود. همچنین برای انتقال مواد مذاب به کوره‌های ریخته‌گری از بوته‌ها استفاده می‌شود.

ساختار بوته گرافیتی به گونه‌ای است که می‌تواند تا دمای 3500 درجه سلسیوس را تحمل کند و مقاومت خوبی را در برابر تغییر ساختار از خود نشان دهد. از دیگر مزایای مهم بوته‌ گرافیتی پایین بودن واکنش‌های ناخواسته در تماس بین ماده ذوب شده و بوته است. این عوامل سبب شده تا بوته گرافیتی در واکنش با انواع فلزات، واکنشی خنثی داشته باشند و از این رو کاربردهای فراوانی را در صنعت ریخته‌گری برای تولید قطعات مختلف داشته باشند.

انواع بوته گرافیتی

قیمت بوته گرافیتی بسیار مناسب بوده و همین دلیل برای ذوب فلزات مختلفی مانند طلا، مس، آلومینیوم و نقره استفاده می‌شود. بوته گرافیتی دارای انواع مختلفی است که از نظر ارتفاع و قطر با هم تفاوت دارند.

از نظر اندازه می توان آن ها را به دو دسته بزرگ و کوچک تقسیم کرد.

بوته گرافیتی بزرگ

این نوع قالبا برای ذوب فلزات و آلیاژهای مختلف در حجم های بالا استفاده می شود که از ظرفیت 21 لیتر تا 300 لیتر را پوشش می دهد. به طور معمول 14 اندازه مختلف از انواع بوته گرافیتی بزرگ در بازار عرضه شده است.

بوته گرافیتی کوچک

از این اجناس برای ذوب فلزات و آلیاژهای در حجم های کمتر که اصولا گران بها تر هستند استفاده می شود. معمولا موارد استفاده ار آن ها در آرمایشگاه ها و کارگاه های ساخت فلزات گرانبها است. از این مدل پرفروش هم در بازار  بسته به استفاده 12 مدل با حجم های متفاوت به فروش می رسد.

بوته گرافیتی ذوب طلا

بوته گرافیتی ذوب طلا

بوته گرافیتی ذوب طلا همانطور که از نامش پیداست به‌طور اختصاصی برای انتقال مواد مذاب آلیاژ طلا ساخته شده و در فرآیند ریخته‌گری این آلیاژ مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد ساخته شده این بوته‌ها از مواد سرامیکی بوده و مقاومت بالایی برای ذوب فلزاتی مانند طلا را دارد. این بوته‌ها باید از مقاومت بالاتری نسبت به نقطه ذوب طلا برخوردار باشد تا در زمان فرآیند ذوب دچار شکستگی و از بین رفتن خواص طلای ذوب شده نشوند.

گرافیت از این نظر برای بوته‌های ذوب طلا اهمیت دارد که آلیاژی قوی است و از خواصی برخوردار بوده که نیازهای صنعتگران جواهرسازی و معدنچی را برای ساخت بوته تامین می‌کند. بوته‌های ذوب طلا سیلیکا (شامل کانی‌های کوارتز) و بوته فولادی ذوب طلا از انواع بوته‌هایی هستند که برای ذوب فلز طلا مناسب می‌باشند.

بوته گرافیتی طلا علاوه بر ذوب طلا می‌توانند فلزات دیگری را همراه با طلا ذوب کنند و از ترکیب آن‌ها آلیاژهای جدید و کاربردی را ایجاد کنند. از نمونه‌های تولیدی آلیاژهای جدید می‌توان به ترکیب طلا و مس اشاره کرد که آلیاژ رز گلد را ایجاد می‌کند. همچنین ترکیب طلا و نقره موجب ایجاد آلیاژ طلای سفید می‌شود.

بوته گرافیتی ذوب آلومینیوم

بوته‌های مناسب برای ذوب آلومینیوم از جنس گرافیت و خاک نسوز هستند. این بوته‌ها به دلیل پیوند با مواد سرامیکی هیبریدی از کیفیت خوبی برخوردارند. بوته گرافیتی ذوب آلومینیوم با نام بوته‌های سیگما شناخته می‌شوند و سه نوع هستند. مناسب‌ترین نوع آن برای ذوب آلومینیوم به سیگما E معروف است.

میزان تحمل دمای ذوب بوته سیگما E بین 450 و 1200 درجه سانتی‌گراد است. با توجه به نقطه ذوب آلومینیوم که 660 درجه سانتی‌گراد است می‌توان این بوته را برای ذوب آلومینیوم مناسب دانست. از این بوته برای ایجاد آلیاژهای آلومینیوم استفاده می‌شود که در آن آلومینیوم با عناصری مانند روی، منیزیم، مس و سیلیسیم ترکیب و ذوب می‌شود.

سخن پایانی

دلیل محبوبیت بوته گرافیتی در صنایع ریخته‌گری مزایای متعددی است که این محصولات در اختیار کارخانه‌های تولیدی و صنعتی قرار می‌دهد. فرآیند ریخته‌گری فلزات یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در تولید قطعات فلزی پرکاربرد است و اساسا اگر این فرایند به‌درستی انجام نشود، قطعات تولیدی همراه با ناخالصی فراوانی تولید می‌شوند. مهم‌ترین ویژگی بوته گرافیتی واکنش خنثایی است که در واکنش با انواع فلزات از خود بروز می‌دهد؛ در واقع فرآیند ریخته‌گری فلزات با استفاده از بوته گرافیتی مانع از تغییر درصد خلوص شده و از طرفی عملکرد حرارتی و مقاومت بالای این محصولات در ذوب فلزات کمک شایانی به‌شمار می‌آید.

شرکت پارس بوته با 30 سال تجربه در زمینه ارائه مواد اولیه ریخته‌گری و انواع فلزات، سابقه درخشانی در تولید و فروش بوته ریخته گری دارد. این شرکت همیشه در تلاش بوده است تا محصولاتی باکیفیت و ارزان‌قیمت برای مشتریان تولید و عرضه کند و جزو معتبرترین شرکت‌ها در این زمینه است. اگرچه بوته گرافیتی یکی از بهترین محصولاتی است که توسط این شرکت تولید می‌شود، ولی تنها محصول این شرکت نیست. در صورت نیاز می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت این مجموعه از محصولات بوته‌های ریخته‌گری اطلاعات دقیقی بدست آورید و اقدام به خرید و سفارش محصولات مورد نیاز خود کنید.

منبع : https://parsbote.com