با قفل تشخیص چهره بیشتر آشنا شوید!

مجموعه : دانش و فناوری
با قفل تشخیص چهره بیشتر آشنا شوید!

در گذشته صحبت از باز کردن درب بدون کلید شبیه داستان‌های غیر واقعی به نظر می‌رسید. اما با ورود به عصر تکنولوژی و هوش مصنوعی هیچ چیز دیگر غیر قابل باور نیست. بازکردن قفل با اسکن چهره یکی از جدیدترین پیشرفت‌های صنعت قفل‌سازی است که برندهای بسیاری به تولید محصولاتی با این قابلیت پرداخته‌اند. 

قفل تشخیص چهره همانطور که از نام آن مشخص است، از چهره هر فرد به عنوان کلید برای باز کردن درب استفاده می‌کند. درست است که در نگاه اول این فناوری شبیه به فناوری استفاده شده در گوشی‌های هوشمند است؛ اما قفل هوشمند تشخیص چهره‌ای که بر روی درب نصب می‌شود، دارای امکانات بسیار بیشتری است. ما در این مقاله، درباره مفهوم، شیوه عملکرد قفل تشخیص چهره، بهترین مدل‌ها و تمام مواردی که لازم است در مورد این مدل قفل‌ها بدانید، صحبت می‌کنیم.

 

قفل تشخیص چهره چیست؟

قفل تشخیص چهره یک قفل امنیتی بیومتریک است که از فناوری تشخیص چهره برای احراز هویت و اجازه دسترسی به یک دستگاه یا سیستم استفاده می‌کند. این فناوری با ثبت و تجزیه و تحلیل ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد صورت افراد، مانند فاصله بین چشم‌ها، شکل استخوان گونه و خط فک، یک نقشه دیجیتالی از صورت ایجاد می‌کند که ذخیره شده و با داده‌های موجود مقایسه می‌شود. چنانچه داده‌ها یکسان باشند، قفل باز می‌شود.

این روش احراز هویت به دلیل راحتی، سرعت و امنیت بیشتر در مقایسه با سیستم‌های مبتنی بر رمز عبور، به‌طور گسترده در گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها و سایر دستگاه‌های نیازمند امنیت استفاده می‌شود. بنابراین با خرید قفل تشخیص چهره سطح جدیدی از امنیت را در ساختمان تجربه می‌کنید.

قفل تشخیص چهره چیست؟

قفل دیجیتالی تشخیص چهره چگونه کار می‌کند؟

قفل‌های دیجیتالی با قابلیت تشخیص چهره، با استفاده از یک سری مراحل پیچیده، قفل را باز می‌کنند. آن‌ها سخت‌افزار و نرم‌افزار را برای احراز هویت با هم ترکیب می‌کنند. در اینجا یک توضیح گام‌به‌گام در مورد نحوه عملکرد این دستگاه‌ها آمده است.

 

مرحله اول: ضبط تصویر

زمانی که کاربر می‌خواهد قفل درب را باز کند، سیستم دوربین فعال شده و یک تصویر یا مجموعه‌ای از تصاویر از چهره کاربر ثبت می‌کند. ثبت عکس با استفاده از یک دوربین استاندارد یا یک سنسور مادون قرمز پیشرفته‌تر که اطلاعات دقیق‌تری را می‌گیرد، انجام می‌شود.

 

مرحله دوم: پیش‌پردازش

تصویر گرفته‌شده برای افزایش کیفیت، پیش‌پردازش می‌شود. پیش‌پردازش شامل تنظیم روشنایی، کنتراست و وضوح و همچنین تشخیص و ترازکردن چهره در قاب تصویر برای اطمینان از جهت‌گیری صحیح آن است.

نحوه کار قفل تشخیص چهره

مرحله سوم: استخراج ویژگی‌ها

سیستم، تصویر را برای شناسایی ویژگی‌های کلیدی صورت تجزیه و تحلیل می‌کند. این ویژگی‌ها شامل تشخیص نقاط خاص روی صورت، مانند چشم‌ها، بینی، دهان و خطوط صورت است. الگوریتم‌های پیشرفته، فواصل و زوایای بین این نقاط را اندازه‌گیری می‌کنند تا یک امضای منحصر‌به‌فرد از صورت فرد ایجاد کنند.

 

مرحله چهارم: نقشه‌برداری از چهره

ویژگی‌های استخراج‌شده برای تولید نقشه دیجیتالی چهره استفاده می‌شوند که اغلب به‌عنوان الگو یا پترن چهره از آن یاد می‌شود. این الگو یک نمایش ریاضی از چهره است که ویژگی‌های هندسی و بافتی منحصربه‌فردی را به تصویر می‌کشد.

 

مرحله پنجم: ذخیره‌سازی

در زمانی که اولین بار تصویر فرد به عنوان کاربر در قفل ثبت می‌شود، این الگوی چهره به‌طور ایمن در حافظه دستگاه یا یک سرور امن ذخیره می‌گردد. الگوی ذخیره‌شده به‌عنوان مرجع برای مقایسه‌های آینده عمل می‌کند.

قفل دیجیتالی تشخیص چهره چگونه کار می‌کند

مرحله ششم: تطبیق

زمانی که کاربر از قبل ثبت شده، سعی می‌کند قفل درب را باز کند، تصویر جدیدی با همان مراحل استخراج ویژگی و نقشه‌برداری چهره و… گرفته شده و پردازش می‌شود. سپس پترن تازه‌تولید‌شده با استفاده از الگوریتم‌های تطبیق پیچیده با الگوی ذخیره‌شده، مقایسه می‌شود.

 

مرحله هفتم: احراز هویت

 اگر الگوی جدید با الگوی ذخیره‌شده تا حدودی که لازم است مطابقت داشته باشد، سیستم به کاربر اجازه دسترسی می‌دهد. اگر الگوها مطابقت نداشته باشند، دسترسی امکان‌پذیر نخواهد بود.

 

مرحله هشتم: یادگیری مستمر

برخی از سیستم‌های پیشرفته مجهز به هوش مصنوعی، شامل یادگیری مستمر و به‌روزرسانی الگوی ذخیره‌شده با تصاویر جدید در طول زمان می‌شوند تا تغییرات ظاهری کاربر، مانند افزایش سن، رشد موهای صورت، یا تغییر در مدل مو را در نظر بگیرند.

هر یک از این مراحل شامل الگوریتم‌های بسیار پیچیده‌ای است.

قفل دیجیتال تشخیص چهره کاداس

بهترین مدل‌های قفل تشخیص چهره

بیایید با بهترین مدل‌های قفل هوشمند تشخیص چهره بیشتر آشنا شویم.

 

دستگیره دیجیتال فیلیپس DDL709-FVP-7HWS

این دستگیره ساخت شرکت فیلیپس دارای همه امکاناتی است که از یک قفل تشخیص چهره پیشرفته انتظار داریم. ویژگی‌های این دستگیره تشخیص چهره به‌شرح زیر است:

 

قابلیت اتصال به WIFI: با استفاده از این امکان می‌توانید قفل را از راه دور، باز و بسته کرده، پین‌های ورودی را تغییر دهید و گزارش از باز وبسته‌شدن درب را دریافت کنید.

تشخیص چهره سه.بعدی: با استفاده از مکانیزم تشخیص چهره سه‌بعدی، این دستگاه مانع از این می‌شود که افرادی با استفاده از عکس، درب را باز کنند. وقتی فرد در یک‌متری درب قرار می‌گیرد، حسگر AMS احراز هویت تشخیص چهره را بیدار می‌کند.

اینترکام قابل مشاهده از راه دور: وقتی زنگ به صدا درمی‌آید، فورا پیامی به تلفن همراه کاربر ارسال می‌شود. همچنین دوربین روشن شده و از چهره فرد فیلم‌برداری می‌کند.

تشخیص حرکت PIR: سنسور PIR دستگاه، وقتی فردی در فاصله سه‌متری است، آن را حس کرده و حرکات مشکوک را گزارش می‌دهد.

عملکرد هشدار چندگانه: با استفاده از این قفل، می‌توانید با چندین مکانیزم، درب را باز کنید. برای مثال DDL709-FVP-7HWS می‌تواند 100 اثر انگشت، چهره و کارت را ذخیره کرده و در عین حال با کلید باز و بسته شود.

صفحه نمایش 4 اینچی IPS: با استفاده از این صفحه نمایش افرادی که در داخل قرار دارند، می‌توانند بیرون را ببینند.

 

دستگیره دیجیتال تشخیص چهره K20-F کاداس

این قفل پیشرفته‌ترین قفل تشخیص چهره برند معروف کاداس است. برند کاداس بیش از یک دهه بصورت تخصصی در زمینه تولید انواع قفل دیجیتالی و هوشمند فعالیت دارد. قفل k20-f کاداس یکی از پرفروش‌ترین محصولات کاداس از زمان تولید می‌باشد. چرا که این محصول امکانات بسیاری را در کنار هم در اختیار کاربر می‌گذارد که در ادامه به برخی از ویژگی‌های قفل k20-f کاداس می‌پردازیم.

سنسور تشخیص چهره سه‌بعدی

چندین روش بازکردن درب از جمله: تشخیص چهره سه‌بعدی، حسگر اثر انگشت، کد امنیتی

تشخیص چهره در فاصله 1.6 متر

فناوری مادون قرمز برای تشخیص چهره با کلاه و عینک و همچنین تشخیص هنگام شب

بازشدن قفل بدون فشار و کشش و تنها با اشاره انگشت

قفل کودک و قفل خصوصی

عملکرد زنگ هشدار هنگام آتش‌سوزی، ورود کد و اثر انگشت اشتباه یا چندین بار تشخیص‌ندادن چهره.

طراحی ظاهری مشابه BMW

دستگیره دیجیتال تشخیص چهره K20-F کاداس

قفل دیجیتال مانیتور دار مدل AL-302F

این دستگیره تشخیص چهره نیز یکی از بهترین قفل‌های موجود در بازار است که به تازگی به بازار ایران راه یافته است. قفل دیجیتال AL-302F دارای ویژگی‌های زیر است:

دسترسی از روش‌های مختلف از جمله Wifi، اپلیکیشن، اثر انگشت، پین کد، کارت و کلید مکانیکی

امکان خرید قفل با ریموت و بدون ریموت

وجود یک صفحه نمایش 4 اینچی داخلی برای مشاهده بیرون و گرفتن فیلم و عکس

سنسور حرکتی و دوربین

منبع تغذیه اضطراری

هوش مصنوعی برای تشخیص چهره

 

قفل تشخیص چهره kaadas k20 pro max

این قفل فوق‌العاده، یکی دیگر از محصولات ساخته‌شده توسط شرکت کاداس است که در ادامه به معرفی مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌‌پردازیم.

ارائه چندین روش دسترسی: تشخیص چهره، اثر انگشت، پین، RFID، کلید مکانیکی، WiFi، تایید دوگانه

تشخیص چهره سه‌بعدی: الگوریتم تشخیص چهره سه‌بعدی SenseTime عمق و خطوط صورت را تشخیص می‌دهد. دوربین، کاربران را در فاصله 1.3 – 2.0 متری در محیط‌های مختلف نوری شناسایی می‌کند.

دارای زنگ درب

سنسور اثر انگشت FPC سوئد

دوربین HD مجهز به لنز فوق عریض 144 درجه و وضوح تصویر HD 1080P

با فشار‌دادن زنگ در، صفحه نمایش 4 اینچی IPSصحنه بیرونی را نشان می‌دهد (از طریق برنامه فعال می‌شود)، شیشه 5H مقاوم در برابر سایش و خراش

صفحه نمایش رنگی HD

وای فای مستقیماً متصل به قفل

امکان تنظیم پین یک بار مصرف از طریق برنامه

حسگر PIR افراد را در فاصله 3 متری حس کرده و تا 1000 ویدیو را برای بررسی در یک سال ذخیره می‌کند.

وضعیت قفل، سوابق بازکردن قفل، سطح باتری، تشخیص حرکت، هشدار، زنگ هشدار تخلیه باتری و… همگی، از طریق نرم‌افزار به صاحب قفل ارائه می‌شوند.

دستگیره مجهز به سنسورهای دوگانه که با گرفتن دسته به‌طور خودکار باز می‌شود.

منبع تغذیه اضطراری: پورت Type-C 

 

مزایای استفاده از دستگیره تشخیص چهره

استفاده از قفل تشخیص چهره دارای مزایای بسیاری می‌باشد که در ادامه به برخی از این موارد اشاره شده است.

قابلیت اطمینان: فناوری تشخیص چهره از داده‌های بیومتریک استفاده می‌کند که برای هر فرد منحصر‌به‌فرد است پس از صحت عملکرد قفل اطمینان بیشتری خواهید داشت.

نظارت در زمان واقعی: این سیستم‌های پیشرفته می‌توانند هشدارها و نظارت‌های بلادرنگ را ارسال کنند.

دسترسی بدون دست: کاربران نیازی به حمل کلید، کارت یا به خاطر سپردن پین ندارند. این ویژگی به‌ویژه در موقعیت‌هایی که دست‌ها پر هستند، مفید است.

سرعت: قفل تشخیص چهره امکان دسترسی سریع را نسبت به روش‌های سنتی فراهم کرده و زمان لازم برای ورود را کاهش می‌دهد.

سهولت استفاده: روند نگاه‌کردن به دوربین برای اکثر افراد، ساده و شهودی است و نیاز به دانش فنی ندارد.

مناسب برای افراد دارای معلولیت: ممکن است استفاده از صفحه کلید یا کلیدهای سنتی برای افراد دارای معلولیت مشکل باشد. اما این روش این مشکل را حل می‌کند.

اتوماسیون خانگی: قفل هوشمند تشخیص چهره را می‌توان با سیستم‌های خانه هوشمند ادغام کرد و امکان اتوماسیون روشنایی، کنترل آب و هوا و سایر تنظیمات را امکان‌پذیر نمود.

برنامه‌های کاربردی تجاری: در تنظیمات شرکتی، قفل هوشمند تشخیص چهره می‌تواند با سیستم‌های حضور و غیاب کارمندان ادغام شود و از ردیابی دقیق ساعات کاری اطمینان حاصل گردد.

 

انواع قفل دیجیتال تشخیص چهره

انواع قفل تشخیص چهره را می‌توان با توجه به‌نوع سنسور و دقت آن‌ها به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی کرد:

 

قفل تشخیص چهره با سنسور دوبعدی (2D)

یک دستگیره تشخیص چهره دوبعدی از یک دوربین معمولی برای گرفتن یک تصویر صاف از چهره کاربر استفاده می‌کند. سپس سیستم تصویر را تجزیه و تحلیل کرده تا ویژگی‌های صورت مانند فاصله بین چشم‌ها، شکل بینی و خطوط لب را شناسایی کند.

ویژگی‌های استخراج‌شده با داده‌های ذخیره‌شده کاربران مجاز، مقایسه می‌گردد و در صورت مطابقت قفل باز می‌شود. میزان خطای این مدل از قفل کمی بیشتر از مدل ۳ بعدی است، چرا که در مدل ۳ بعدی از چهره فرد اطلاعات به صورت دقیقی ضبط می‌شود.

 

دستگیره تشخیص چهره با سنسور سه‌بعدی (3D)

یک قفل تشخیص چهره سه‌بعدی از سنسورهای عمق (مانند دوربین‌های مادون قرمز، نور ساختاریافته یا سنسورهای زمان پرواز) برای ثبت نقشه دقیق از چهره کاربر استفاده می‌کند. سیستم، یک مدل سه‌بعدی از چهره ایجاد کرده و اطلاعات عمق را با تصویر استاندارد دوبعدی ادغام می‌کند.

قفل تشخیص چهره با سنسور سه‌بعدی (3D)

سپس سیستم، مدل سه‌بعدی را برای شناسایی جزئیات و ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد صورت تجزیه‌و‌تحلیل می‌کند. ویژگی‌های استخراج‌شده با داده‌های سه‌بعدی ذخیره‌شده کاربران مجاز، مقایسه شده و در صورت مطابقت، اجازه دسترسی داده می‌شود.

این سیستم‌ها امنیت بیشتری دارند، زیرا به‌سختی می‌توان آن‌ها را با عکس و فیلم جعل کرد. همچنین کمتر تحت تأثیر تغییرات نور و زاویه قرار می‌گیرند و عملکرد ثابتی را در شرایط مختلف ارائه می‌دهند.

علاوه‌بر سنسورهای فوق، انواع قفل تشخیص چهره بر‌اساس استفاده از سنسورهای زیر نیز طبقه‌بندی می‌شوند: 

به‌طور کلی قفل هوشمند تشخیص چهره یک راه حل فوق‌العاده برای ایجاد ایمنی و راحتی است. این قفل به شما کمک می‌کند که نه‌تنها از راه نزدیک، بلکه از راه دور نیز عبور و مرور را کنترل کرده و به افراد مختلف اجازه دسترسی بدهید.

 

سنسور دوربین مدت پرواز (Time-of-flight camera)

این سنسورها نور (معمولاً مادون قرمز) را ساطع کرده و مدت زمانی را که طول می‌کشد تا نور از صورت به عقب بازگردد تا یک نقشه عمق ایجاد کند، اندازه‌گیری می‌کند. این سنسور می‌تواند اطلاعات عمقی سریع و دقیقی را در اختیار قفل قرار دهد. در حال حاضر گوشی‌های هوشمند پیشرفته و سیستم‌های امنیتی مانند دستگیره تشخیص چهره از آن استفاده می‌کنند.

 

سنسورهای مادون قرمز (IR)

قفل تشخیص چهره با سنسورهای مادون قرمز (IR) از نور مادون قرمز برای گرفتن عکس از چهره استفاده می‌کند. می‌تواند علائم گرما را تشخیص داده و در شرایط کم نور عکس بگیرد. این سنسور در سیستم‌های امنیتی که نیاز به عملکرد در شرایط نوری مختلف دارند، گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌هایی که نیاز به تشخیص چهره قابل اعتماد در نور کم دارند، استفاده می‌شود.

 

قفل هوشمند تشخیص چهره از کجا بخرم؟

حال که با قفل تشخیص چهره آشنا شدید، بهتر است فروشگاهی را انتخاب کنید که تنوع بالایی از محصولات را به شما ارائه دهند. شما می‌توانید انواع دستگیره تشخیص چهره را از هوک بخواهید. مشاوران این مجموعه در تمام مراحل خرید همراه شما هستند و راهنمایی‌های لازم را برای خریدی امن و مطمئن ارائه می‌دهند.

بیشتر انواع قفل الکترونیکی هوک از بروزترین سنسورها و ویژگی‌های امنیتی استفاده می‌کنند و امنیت و راحتی را برای کاربران ایجاد می‌کنند. سنسورهای پیشرفته سه‌بعدی و امکانات وسیع و متفاوت مانند احراز هویت دومرحله‌ای، چند روش دسترسی هم‌زمان، ارسال گزارش فوری و کنترل از راه دور تنها بخشی از ویژگی‌ها و امکانات قفل‌های الکترونیکی برند هوک است. با بازدید از سایت هوک و بررسی ویژگی‌های قفل‌های دیجیتال، می‌توانید بهترین و امن‌ترین قفل را با توجه به نیازهای خود پیدا کنید.

برچسب‌ها: