تحصیل در چه کشورهایی رایگان است؟

مجموعه : رپورتاژ آگهی
تحصیل در چه کشورهایی رایگان است؟

تحصیل در چه کشورهایی رایگان است؟

همان‌طورکه می‌دانید، هزینه و شهریه هر دانشگاه هرساله بیشتر می‌شود و شاید عده زیادی تحصیل در خارج از کشور را امری چالش‌برانگیز بدانند. این در حالی است که با پیدا کردن موسسات آموزش برتر می‌توان به تحصیل رایگان در اروپا نیز پرداخت. درواقع، برخی از دانشگاه‌ها چنین امکانی را برای محصلان فراهم کرده‌اند تا خیلی راحت بتوانند تحصیل کنند و به ارتقای مدرک بپردازند. اگر می‌خواهید نگرانی‌ها در مورد هزینه‌های خود برای تحصیل در خارج از کشور را کاهش دهید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب که درخصوص بهترین دانشگاه‌های رایگان در برخی کشورها است را از دست ندهید.

 

آیا تحصیل رایگان در اروپا حقیقت دارد؟

بسیاری از دانشگاه‌های دولتی امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند؛ البته، نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، این است که شرایط تحصیلی شما به‌صورت کلی باید مناسب باشد. برای نمونه باید سطح زبان خود را ارتقا دهید و معدل و نمرات ایده‌آلی را برای پذیرش به‌دست آورید. در غیر این صورت، شانس انتخاب شما در این فضای رقابتی کاهش خواهد یافت.

 

باوجود دشوار بودن این مسیر، تمام هزینه‌ها یا درصد زیادی از آن برعهده دانشگاه است و شما صرفا در آن دانشگاه مشغول‌به‌تحصیل می‌شوید. اولین گام برای تحصیل رایگان در اروپا، کسب اطلاعات در مورد این دسته از کشورها است که در ادامه، چند نمونه را آورده‌ایم.

 

1- تحصیل رایگان در کشور آلمان

بدون شک، تحصیل در آلمان آن هم به‌صورت رایگان یکی از بهترین انتخاب‌ها به‌شمار می‌رود. برخی دانشگاه‌های این کشور هیچ هزینه‌ای بابت شهریه دانشگاهی از دانشجویان خود دریافت نمی‌کنند که این شاید شامل دانشجویان بومی و بین‌‍‌المللی شود. این‌طور که گفته می‌شود، فقط هزینه‌ای جزئی درحدود 150 تا 250 یورو در هر ترم برای چنین دانشگاه‌هایی لازم است که آن هم به پوشش هزیه‌های اجرایی مربوط می‌شود.

 

هزینه‌های کم تحصیلی در کشور آلمان، اکنون با اقتصاد قدرتمند و سیستم آموزشی مناسب ترکیب شده‌اند و شرایط ایده‌آلی را برای دانشجویان خلق کرده‌اند. بیشتر از 40 دانشگاه برتر آلمانی در سطح جهان چنین ویژگی برجسته‌ای را در خود دارند و می‌توان به تحصیل رایگان در اروپا پرداخت؛ ازجمله دانشگاه تکنیکال مونیخ که بهترین رشته های ریاضی برای مهاجرت را در خود جای داده است.

 

2- تحصیل رایگان در کشور فرانسه

صرف‌نظر از ملیت دانشجو، دانشگاه‌های فرانسه نیز انتخاب مناسبی برای تحصیل رایگان در اروپا هستند؛ البته، ممکن است مبلغی به‌عنوان هزینه اولیه‌ برای ثبت‌نام و ترم‌های تحصیلی از دانشجویان گرفته شود، اما دانشجویان به‌طورکلی، صرفه‌جویی چشم‌گیری در هزینه‌های خود خواهند داشت. طبیعتا، شهریه برخی رشته‌های تخصصی مانند پزشکی و مهندسی از رشته‌های تحصیلی دیگر در فرانسه بیشتر است.

 

فراموش نکنید بلد بودن زبان فرانسوی به‌عنوان یک پیش‌نیاز برای ثبت‌نام در این دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است و برای ارتباط با سایر افراد در این کشور نیز به آن نیاز خواهید داشت. هزینه زندگی در کشور فرانسه درمجموع، قابل قبول است و حدود 10 هزار یورو برای دانشجویان بین‌المللی در سال برآورد می‌شود. اگر به‌دنبال تحصیل و زندگی در پایتخت این کشور یعنی پاریس باشید، این هزینه‌ها به‌مراتب افزایش پیدا خواهد کرد.

 

3- تحصیل رایگان در کشور ایتالیا

متقاضیان مهاجرت در سال‌های اخیر، ایتالیا را گزینه‌ای مناسب برای تحصیل رایگان در اروپا می‌دانند؛ زیرا مزایا و امکانات گوناگونی پیش روی خود می‌بینند. پذیرش در این دانشگاه‌ها نسبت‌به سایر کشورها ساده‌تر است، علاوه‌بر آن، این کشور سیستم آموزشی پیشرفته‌ای در کنار گردشگری و اقتصاد قدرتمند دارد. درصد بالایی از موسسات آموزشی ایتالیا در رده بهترین‌های جهان هستند و شهرت بسیاری دارند.

 

باوجوداینکه، دانشگاه‌های خصوصی این کشور به شهریه‌های بسیار بالایی معروف هستند، اما دانشجویان می‌توانند از تحصیل رایگان در برخی دانشگاه‌ها بهره ببرند. این دسته از دانشگاه‌های دولتی هزینه‌ای حدود 1000 تا 4000 یورو بابت هر سال تحصیل در مقطع کارشناسی دریافت می‌کنند؛ همچنین، شهروندان ایتالیا و دانشجویان بین‌المللی از شرایطی مانند دریافت وام، کمک‌های مالی، بورسیه تحصیلی و هزینه انصراف نیز برخوردار هستند.

 

4- تحصیل رایگان در ترکیه

وقتی صحبت از تحصیل رایگان در اروپا می‌شود، عده زیادی به مزایای تحصیل در کشور ترکیه فکر می‌کنند. ترکیه جدا از اینکه یکی از بهترین مقاصد توریستی به‌شمار می‌رود، عده زیادی را برای تحصیل در دانشگاه‌های خود نیز جذب کرده است و امکان تحصیل رایگان در آن به‌چشم می‌خورد.

 

هزینه تحصیل در این کشور نیز نسبت‌به کشورهای همسایه بهتر و ارزان‌تر است. تحصیل کاملا رایگان در ترکیه صرفا به دانشگاه‌های دولتی مربوط می‌شود و برای سایر موسسات آموزشی باید هزینه کنید؛ همچنین، با درنظرگرفتن فاصله کم ترکیه با ایران و عدم نیاز به دریافت ویزا، این کشور را می‌توان گزینه مطلوبی برای تحصیل به‌شمار آورد.

 

5- تحصیل رایگان در کشورهای شمال اروپا

جدا از کشورهای گفته‌شده، برخی کشورهای شمال اروپا نیز امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بومی و بین‌المللی فراهم آورده‌اند که بد نیست تحقیقاتی در موردشان داشته باشید. کشورهایی شامل دانمارک، فنلاند، ایسلند، سوئد و نروژ که درحال‌حاضر، ایرانی‌های زیادی را در خود جای داده‌اند، می‌توانند انتخاب خوبی باشند. تحصیل رایگان در این کشورها به دانشگاه‌های دولتی مربوط می‌شود، اما برخی دانشگاه‌ها نیز به‌عنوان موسسات کم‌هزینه به‌شمار می‌روند.

جمع‌بندی

در این مقاله، چند مورد از کشورها به‌عنوان مقاصدی با تحصیل رایگان در اروپا معرفی شدند که در هریک از آن‌ها می‌توان دانشگاه‌های درجه یک و برجسته‌ای را یافت. از‌آنجایی‌که، اکنون ایرانی‌های زیادی در این کشورها مشغول‌به‌تحصیل هستند، شما نیز می‌توانید با سخت‌کوشی یکی از آن‌ها باشید.

 

سیم آخر یکی از بهترین موسسه‌های مشاوره تحصیل در خارج از کشور با 21 سال سابقه، مسیر تحصیلی مناسبی را برای پذیرفته شدن در بهترین دانشگاه‌های خارج از کشور برایتان مهیا کرده است و می‌توانید از مشاوره با کارشناسان بهره‌مند شوید. ازجمله خدمات این موسسه می‌توان امکان مکاتبه با دانشگاه‌ها و اساتید، تایید و تکمیل مدارک، اخذ وقت سفارت، ویزای دانشجویی، ویزای همراه و والدین و رزرو محل سکونت در کشور مقصد را نام برد.

برچسب‌ها: