تولید انبوه کاپشن؛ چالش های پیش رو

تولید انبوه کاپشن؛ چالش های پیش رو

در صنعت تولید انبوه کاپشن، همانند دیگر صنایع تولیدی، چالش هایی وجود دارد. برخی از این چالش ها در همه صنایع وجود دارند و برخی مختص تولید کاپشن است.
مهمترین مسائل موجود را می توان به طور خلاصه به صورت زیر لیست کرد:

 • انتخاب مواد اولیه.
 • طراحی و الگوسازی.
 • انطباق با استانداردها.
 • استفاده از فناوری های جدید.
 • مدیریت هزینه ها.
 • کنترل کیفیت.

در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم.

انتخاب مواد اولیه

بدیهی است که انتخاب مواد اولیه تاثیر مستقیم بر کیفیت و قیمت کاپشن دارد. اگر پارچه و ملزومات مورد نیاز از بهترین و با کیفیت ترین ها انتخاب و خریداری گردند، کاپشن تولیدی کیفیت به مراتب بهتری خواهد داشت و رضایت مصرف کننده را در پی دارد.
در نگاه اول شاید استفاده از اجناس بهتر باعث بالا رفتن قیمت گردد، ولی در نهایت کیفیت حرف اول را می زند.
برخی تولید کنندگان انبوه کاپشن جهت پایین آوردن قیمت و ارزانتر شدن، از پارچه و ملزومات با کیفیت پایین تر استفاده می کنند. این محصولات هم، خریداران و مشتریان خود را دارد.

تولید انبوه کاپشن بچه گانه

طراحی و الگوسازی

یکی از چالش ها و مراحل بسیار مهم در تولید، طراحی است. در نظر گرفتن سلیقه مشتریان و مصرف کنندگان مهمترین فاکتور در طراحی و تولید انبوه کاپشن به شمار می رود.
معمولا سلیقه و خواست بیشتر مردم بر اساس مد روز و رنگ سال است. رنگ بندی و ترکیب رنگ پارچه ها نقش مهمی در جلب توجه مشتری و خرید آن دارد.
منطقه آب و هوایی مورد استفاده کاپشن نیز باید در طراحی آن مورد توجه قرار گیرد. مناطقی که سرمای زیادی دارند با مناطقی که سرمای کمتری را تجربه می کنند به کاپشن های متفاوتی نیاز دارند.
مناطق بسیار سرد به کاپشنی که مانع از هدر رفت گرمای بدن شود، نیاز دارند. همچنین کاپشن باید مانع از نفوذ سرما به داخل شود.
یکی دیگر از فاکتورهای مهم در طراحی، فرهنگ منطقه و جامعه است. رنگی که در یک شهر بسیار زیبا و پسندیده به نظر آید، ممکن است در شهر دیگری بسیار زشت و جلف تلقی گردد. تنگ و گشاد بودن کاپشن نیز در فرهنگ های مختلف، نظرات متفاوتی دارد.

انطباق با استانداردها

استاندارد امروزه جایگاه مهمی در زندگی بشر دارد. به ویژه در کشورهای پیشرفته، اجناس بدون استاندارد اجازه حضور و عرضه در بازار را ندارند.
متاسفانه در کشور ما برای کاپشن استاندارد مشخصی وجود ندارد و سازمان استاندارد در این زمینه دستورالعملی معرفی نکرده است. ولی اگر به بازارهای جهانی، به ویژه اروپا چشم داشته باشید، باید کاپشن تولیدی شما استانداردهای اروپا را لحاظ کرده باشد. یکی از مراجع معتبر در این زمینه، سازمان استاندارد اروپا European Committee for Standardization است. این سازمان مسئول تدوین استانداردهای فنی و صنعتی برای کشورهای اتحادیه اروپا است.

استفاده از فناوری های جدید

در سال های اخیر سرعت رشد و توسعه فناوری بسیار بالا بوده است. در هر صنعتی اگر با فناوری های قدیمی به کار ادامه دهید، محکوم به شکست هستید. 
تکنولوژی ها به سمت سرعت بیشتر و کیفیت بهتر در حال حرکت هستند و استفاده از آنها باعث افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده می شود.
همین عوامل باعث می شود که تولید کننده بتواند در بازار ماندگار شود و به رشد و توسعه خود ادامه دهد.
استفاده از نرم افزارهای گرافیکی برای ایجاد طرح و الگو در ابتدای زنجیره تولید و در ادامه استفاده از دستگاه های برش و دوخت به روز باعث نتیجه بهتری خواهد شد. 
بررسی وضعیت کاپشن بر روی بدن به وسیله واقعیت افزوده می تواند به درک بهتر نتیجه طراحی کمک کند.

تولید انبوه کاپشن مردانه

مدیریت هزینه ها

همه ما می دانیم که هزینه باعث افزایش قیمت و کاهش سود می شود. این مساله در تولیدی های صنعتی بسیار با اهمیت است و حکم مرگ و یا زندگی را برای آنها امضاء می کند.
به همین دلیل یکی از مهترین چالش های تولیدی انبوه کاپشن؛ مدیریت هزینه ها است. شاید مهترین هزینه مربوط به نیروی انسانی و کارگران است. اگر اشخاص به کار گرفته شده دارای بازدهی و راندمان مطلوب نباشند، باعث بالا رفتن هزینه تولید می شوند. گاهی مجبور به استخدام افراد بیشتر می شوید که اگر برای آن توجیه اقتصادی نداشته باشید، فقط حاشیه سود خود را کاهش می دهید.
هزینه مواد اولیه نیز دیگر هزینه مهم یک واحد تولیدی است. خرید بدون واسطه مواد اولیه باعث کاهش هزینه می شود. گاهی خرید از نزدیکترین مرکز توزیع نیز باعث کاهش قیمت تمام شده مواد اولیه می شود.
هزینه برق؛ هزینه دیگری است که سهم به سزایی در تولید دارد. استفاده از دستگاه های با راندمان بالا و مصرف پایین برق، باعث کاهش این هزینه می شوند. چرخ خیاطی، اتو، قیچی و دیگر دستگاه های مورد استفاده باید از جدیدترین و به روز ترین ها باشند. همچنین توجه به برچسب انرژی باعث می شود که دستگاه های با بازدهی بالا و مصرف پایین را خریداری کنید.

کنترل کیفیت

در نهایت، کنترل کیفیت آخرین و مهمترین چالش یک تولید کننده است. اگر کنترل کیفیت مستمر و با دقت در تولید انبوه کاپشن وجود نداشته باشد، باعث خروجی کاپشن های معیوب و عرضه آنها به بازار می شود. این امر باعث از بین رفتن اعتبار تولیدی شده و در نهایت منجر به ضرر و زیان هنگفتی می شود که جبران آن بسیار سخت و زمان بر خواهد بود.
زدگی و خرابی پارچه، دوخت معیوب و یا دوخت نادرست، خرابی زیپ، باز نبودن جا دکمه ها و نبود دکمه از جمله معایبی هستند که ممکن است در کاپشن وجود داشته باشند.

تولید کنندگان

در پایان تعدادی از تولید کنندگان کاپشن معرفی می گردند:

 • کیوسی
 • آرارات
 • فارکلی
 • دیورسو مد
 • شیک دوخت
 • سان تان
 • کارپوش
 • راتک
 • آکو نوین
 • بافتینه
برچسب‌ها: