آشنایی با انواع بیمه برای انواع خودروها

مجموعه : مجله خبری
آشنایی با انواع بیمه برای انواع خودروها

معمولا بعد از خرید خودرو باید لیستی از کارهای اداری را انجام دهید. تعویض پلاک ماشین، انتقال سند و خرید بیمه از جمله این کارها هستند. بعضی از افراد انقدر درگیر کارهای مربوط به انتقال سند و تعویض پلاک می‌‌شوند که خرید بیمه ماشین را فراموش می‌کنند. در حالی‌که خرید بیمه ماشین اجباری است و نباید آن به تعویق بیاندازید. اگر ماشین جدید خریده‌اید و نمی‌دانید به چه بیمه‌هایی احتیاج دارید، در این مقاله انواع بیمه خودرو را معرفی می‌کنیم و پوشش‌های آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

 

معرفی انواع بیمه خودرو

انواع بیمه خودرو، بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه ماشین هستند. مهم‌ترین نکته این است که بیمه شخص ثالث اجباری است و شما بعد از خرید ماشین باید هر چه زودتر برای خرید بیمه شخص ثالث اقدام کنید. بیمه بدنه اجباری نیست، ولی از آن‌جایی که حادثه خبر نمی‌کند و آمار تصادف‌های جاده‌ای و خیابانی هم بالاست، بهتر است برای پیشگیری از هزینه‌های سنگین تعمیر ماشین بیمه بدنه هم بخرید. در ادامه، ویژگی‌های هر کدام از بیمه‌ها را توضیح می‌دهیم.

 

بیمه شخص ثالث، ضروری و کارآمد

اولین بیمه‌ای که باید برای خرید آن اقدام کنید، بیمه شخص ثالث است. مهم نیست ماشین شما از نوع سواری باشد یا با کامیون و ماشین سنگین در جاده‌ها کار می‌کنید، در هر صورت به بیمه شخص ثالث احتیاج دارید. این بیمه تعهدات مالی و جانی را پوشش می‌دهد. اگر حین تصادف، سرنشین‌های ماشین یا عابرهای پیاده آسیب ببینند، شرکت بیمه هزینه خسارت را پرداخت می‌کند. 

 

خسارت‌های مالی، هزینه‌های تعمیر خودرو شخص زیان‌دیده، خسارت‌های جانی به افراد آسیب‌دیده، هزینه درمان، هزینه دیه کامل فرد زیان‌دیده و آسیب جانی به راننده مقصر از دیگر پوشش‌های بیمه شخص ثالث هستند. فراموش نکنید که هنگام خرید بیمه شخص ثالث حتما انواع پوشش‌های آن را بررسی کنید. در حالت عادی، خسارت‌های جانی وارد شده به راننده مقصر تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار نمی‌گیرد، ولی بعضی از شرکت‌های بیمه با دریافت هزینه بیشتر، این موارد را هم به بیمه‌نامه اضافه می‌کنند.

 

استثنائات بیمه شخص ثالث

یکی از مهم‌ترین نکته‌ها هنگام خرید بیمه شخص ثالث، آشنایی با استثنائات آن است. به بیان دیگر، موارد زیر جزو تعهدات شرکت بیمه نیستند و شرکت بیمه‌گر هزینه خسارت‌ آن‌ها را پرداخت نمی‌کند.

  • خسارت‌های ناشی از جنگ و شورش و اعتصابات
  • خسارت خودروهایی که راننده گواهینامه ندارد
  • خسارت‌های عمدی به خودرو توسعه ذی‌نفع بیمه‌گزار یا خودش
  • خسارت‌های ناشی از فرار کردن از دست پلیس
  • خسارت‌های واردشده به خودرو در اثر مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر
  • خسارت‌های ناشی از بکسل کردن وسیله نقلیه
  • خسارت ناشی از حمل بار بیش از ظرفیت خودرو

 

قیمت بیمه شخص ثالث

قیمت بیمه شخص ثالث به نوع وسیله نقلیه، سال ساخت، نوع کاربری خودرو، جریمه دیرکرد، تعهد مالی و تخفیف‌ها بستگی دارد. در ادامه، هر کدام از این عوامل را توضیح می‌دهیم.

 

نوع وسیله نقلیه

هر چقدر تعداد سیلندرهای ماشین شما بیشتر باشد، حق بیمه ماشین هم بیشتر می‌شود. اگر ماشین شما تعداد سیلندر و قدرت کمتری داشته باشد، حق بیمه کمتری باید پرداخت کنید.

 

سال ساخت خودرو

خودروهای قدیمی و فرسوده بیشتر از خودروهای جدید در معرض خطر و خرابی هستند. بنابراین حق بیمه این خودروها بیشتر است. اگر خودروی شما جزو ماشین‌های قدیمی است، باید هزینه بیشتری برای بیمه آن پرداخت کنید.

 

نوع کاربری خودرو

نوع کاربری خودرو در نرخ بیمه شخص ثالث تاثیر می‌گذارد. مثلا، تاکسی‌ها بیشتر از بقیه ماشین‌ها در معرض خطر و تصادف شهری هستند. به‌علاوه، میزان استهلاک تاکسی‌ها هم بیشتر است. بنابراین، برای بیمه کردن تاکسی باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. نرخ بیمه ماشین‌های سنگین هم بیشتر از بقیه ماشین‌ها است.

 

جریمه دیرکرد

اگر قبلا بیمه شخص ثالث را تمدید نکردید، شامل جریمه دیرکرد می‌شوید. جریمه دیرکرد به صورت روزانه حساب می‌شود و به قیمت بیمه شخص ثالث افزوده می‌شود. مثلا، اگر می‌خواهید بیمه شخص ثالث را از شرکت دیگری بخرید و ماشین شما یک هفته بدون بیمه بوده است، جریمه دیرکرد این هفت روز حساب می‌شود.

 

تعهد مالی

منظور از تعهد مالی، مبلغ تعهد شرکت بیمه است. اگر ماشین شما تصادف کند و آسیب ببیند، شرکت بیمه میزان خسارت را با توجه به سقف تعهد مالی حساب می‌کند. سقف تعهد مالی در هر سال تغییر می‌کند و شرکت‌های بیمه هم استراتژی متفاوتی برای تغییر این مبلغ دارند. اگر خسارت وارد شده به ماشین شما بیشتر از تعهد مالی شرکت بیمه باشد، باید بقیه مبلغ خسارت را پرداخت کنید.]

 

تخفیف‌های شرکت بیمه

اگر ماشین شما دچار تصادف نشود، شرکت بیمه به شما تخفیف می‌دهد. بیشترین مقدار تخفیف عدم خسارت ۷۰ درصد است که می‌تواند تا حد زیادی قیمت بیمه شخص ثالث را کم کند. اگر در بازه زمانی قرارداد بیمه شخص ثالث، تصادف نکنید، هر سال ۵ درصد تخفیف می‌گیرد و حداکثر تا ۱۴ سال می‌توانید از تخفیف عدم خسارت استفاده کنید.

 

بیمه بدنه ماشین برای محافظت کامل از خودرو

بیمه بدنه ماشین هزینه آتش‌سوزی خودرو و سرقت را پرداخت می‌کند. سرقت لوازم جانبی خودرو، هزینه رفت‌و‌آمد، هزینه توقف، بلایای طبیعی، پاشیدن مایعات شیمیایی و اسید روی خودرو و شکسته شدن شیشه ماشین هم جزو پوشش‌های بیمه بدنه هستند. خرید بیمه بدنه ماشین ضروری نیست، ولی برای جلوگیری از خطرات احتمالی و هزینه‌های سنگین آن، بهتر است بیمه بدنه را هم تهیه کنید. 

 

هنگام خرید بیمه بدنه خودرو حتما لیست پوشش‌های اصلی و پوشش‌های اضافی را بررسی کنید و کامل‌ترین نوع بیمه بدنه را خریداری کنید. کشیدن میخ روی ماشین، حذف فرانشیز و پوشش نوسان قیمت هم جزو پوشش‌های اضافی بیمه بدنه ماشین هستند. درباره قیمت بیمه بدنه هم باید بگوییم که قیمت این بیمه به مشخصات خودرو، پوشش‌های اضافی، تخفیف عدم خسارت، تخفیف خودروی صفر، تخفیف ارزش خودرو و تخفیف خرید نقدی بستگی دارد.

 

بیمه بدنه

خرید اینترنتی انواع بیمه خودرو

استارتاپ‌های زیادی در زمینه فروش آنلاین انواع بیمه خودرو فعالیت می‌کنند. اگر به دلیل کارهای اداری، خرید بیمه خودرو را به تعویق انداخته‌اید، می‌توانید همین امروز از سایت‌های خرید آنلاین بیمه ماشین استفاده کنید. برای خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه ماشین کافیست پلاک ماشین، سال ساخت و مشخصات خودتان را در سایت وارد کنید و انواع بیمه‌نامه‌ها و پوشش‌های آن‌ها را ببینید. بعد انتخاب بیمه مناسب، می‌توانید مدارک لازم برای خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه را در سایت بارگذاری کنید و بیمه‌نامه را همان روز تحویل بگیرید. خرید آنلاین بیمه خودرو به شما کمک می‌کند که هر چه زودتر بیمه ماشین را خریداری کنید و جریمه نشوید.