زنی با قدرت 100 برابر بینایی بیشتر + عکس

زنی با قدرت 100 برابر بینایی بیشتر + عکس

 

چشم یکی از شگفت انگیزترین اعضای بدن می باشد که همیشه مورد تحقیق و بحث دانشمندان بوده است.

 

يکي از خارق العاده ترين جنبه هاي آفرينش در چشم هاي ما نهفته شده است. جلوه اي که علاوه بر کمک به انسان، در انجام امور روزمرۀ زندگي، آدمي را در تماشاي مناظر طبيعي سرشار از حس شادي مي کند.

 

اما شايد شما ندانيد که اين حس خوشايند در تمام موجودات برابر نيست. براي مثال سگ ها و گربه ها، دنيا را در طول روز خاکستري مي بينند و تنها قادر به ديدن سايه هايي از رنگ ها هستند. هر چند درشب، ديد وسيعي دارند. از طرفي کبوتر ها و ماهي هاي قرمز قدرت بينايي بسيار بالايي دارند و حتي مي توانند طيف نوري ماوراء بنفش را هم تشخيص دهند که در مورد انسان ها غيرممکن است.

 

اما آدم ها، تمام رنگ هاي اصلي و طيف هاي گسترده اي از آن را مي بينند، چيزي حدود يک ميليون رنگ که اين توانايي در برخي از افراد مي تواند بيشتر باشد. به گفتۀ متخصصين اين توانايي به وجود سلول هايي مرسوم به سلول مخروطي برمي گردد که سه نوع از اين سلول ها در چشم ما وجود دارد. اما خبري که اين روزها شگفت آفرين شده؛ بينايي خانم«کانستا انتيکو» است.

 

 او در «سن ديگو» در ايالت کاليفرنياي آمريکا زندگي مي کند و دنيا را به شکلي کاملا متفاوت و اعجاب برانگيز مي بيند. سلول هاي مخروطي چشم اين خانم به جاي«يک، داراي چهار سلول» است و اين به معني گيرنده هاي بيشتر براي جذب نورهاي رنگي است. اين تفاوت بيولوژيک در چشم هاي اين زن آمريکايي موجب شده تا او بتواند بيش از صد ميليون رنگ را ببيند. «توانايي که تقريبا صد برابر انسان هاي عادي است.»

 

تصور کنيد کانستا، هر صبح که از خواب برمي خيزد، وقتي پشت پنجره مي رود تا پرده ها را کنار بزند، چه اندازه متحير مي شود. از ديدن دنيايي با ميليون ها ميليون رنگ که شايد کمتر بتوان تصور کرد که هرگز نمي توان به ديدن آن عادت کرد. شايد به همين دليل اين خانم از اين ويژگي منحصر به فرد بهره برده و هنر نقاشي را براي اوقات فراغت خود انتخاب کرده است. چرا که او مي تواند در شناسايي، انتخاب و به کارگيري اين رنگ ها، دنيايي زيباتر را تجربه و کشف کند.

 

به هر روي وجود اين خانم دليلي ديگر بر قدرت خداوندي است که در توصيف خود مي گويد:«اذا اراد شيئا ان يقول له کن فيکون» و بار ديگر اثبات کرد که غيرممکن در اين دنيا وجود ندارد!

 

زنی با قدرت 100 برابر بینایی بیشتر + عکس

 

 

تهیه و تنظیم : مجله تکناز