تبلیغات

تبلیغات

نگاهی به میلیونرهای جهان عرب + تصاویر

نگاهی به میلیونرهای جهان عرب + تصاویر

آشنایی و نگاهی اجمالی به چهره میلیونرهای جهان عرب. سال گذشته که فوربز، لیست میلیونرهای جهان را منتشر کرد، شاهزاده سعودی ولید بن طلال بن عبدالعزیز، اولین کسی بود که اعلام کرد این لیست درست نیست و اطلاعات آن چندان قابل استناد نیست، به این دلیل که نام خودش در آن نبود. امسال اما لیستی که از سوی یک موسسۀ عربی منتشر شده، نام طلال را در میان ثروتمندترین مرد جهان عرب قرار داده است.

 

شاهزاده ولیدبن طلال، در تازه ترین لیست موسسه اقتصادی عربین بیزنس، با 28.1 میلیارد دلار ثروت در صدر میلیونرهای جهان عرب قرار دارد. این شاهزاده سعودی برای یازدهمین سال متوالی است که در صدر این لیست قرار می‌گیرد. اما در کنار طلال کم نیستند میلیونرهای جهان عرب که بخش مهمی از چرخهای اقتصادی کشورهایشان را می گردانند. در گزارش حاضر به معرفی 10 ثروتمند شناخته شدۀ حاضر در لیست موسسه عربین بیزنس می پردازیم:

 

*شاهزاده ولیدبن طلال بن عبدالعزیز 59 ساله و رییس گروه کینگدام هولدینگ، این روزها درصدد خرید باشگاه المپیک مارسی است. ظاهراً در این خرید شاهزاده رقیبی ندارد و به زودی برنده مذاکرات خرید این باشگاه خواهد شد. جالب است بدانید که باشگاه پاریس اندژرمن فرانسه نیز در اختیار قطر هولدینگ است.

 

نگاهی به میلیونرهای جهان عرب + تصاویر

 

*رتبۀ دوم ثروتمندان جهان عرب باز هم در اختیار سعودی است. گروه “اولایان فمیلی”( Olayan family) که یکی از ثروتمندان شرکت سعودی است بخش مهمی از شرکتهای آژانس مسکن در آمریکا و اروپا را در اختیارش دارد و ثروت تقریبی آن 12 میلیارد دلار برآورده شده است.  تعداد شرکتهایی که اولایان در اقصی نقاط جهان در اخیتار دارد، بسیار گسترده است. خانم سلیمان صالح اولایان، مدیر این گروه بزرگ اقتصادی است.

 

نگاهی به میلیونرهای جهان عرب + تصاویر

 

*جوزف سفرای برزیلی- لبنانی با 11.9 میلیارد دلار و فعال در حوزه بانکی و مالی در رتبه سوم میلیونرهای جهان عرب است. سفرا ماه گذشته برج جرکین- یکی از بزرگترین برجهای تجاری لندن را خرید. این بیزنسمن برزیلی-لبنانی همچنین غول بانکی-سرمایه گذاری سفرا گروپ در برزیل را نیز اداره می کند.

 

نگاهی به میلیونرهای جهان عرب + تصاویر

 

*گروه مصری ساویریس با 11.3 میلیارد دلار در رتبه بعدی است. نقیب ساویریس مدیر این گروه به تازگی اعلام کرده است که 1 میلیارد دلار در بخش ساخت و ساز، مسکن، کشاورزی سرمایه گذاری کرده است.

 

نگاهی به میلیونرهای جهان عرب + تصاویر

 

*محمدبن عیسی الجابر سعودی با 9.2 میلیارد دلار مدیر شرکت ام‌بی‌آی هولدینگ گروپ (MBI International Holding Group) است که شبکه ای گسترده از شرکتهای مختلف را زیر چتر خود دارد. در طول دو دهه گذشته شرکت جابر میلیونها دلار به بورس ام بی آی و بورسهای آموزشی و تحصیلی در اقصی نقاط جهان اختصاص داده است.

 

*محمد العمودی سعودی اتیوپی تبار با 9 میلیارد دلار یکی از موفق ترین تاجران عرب شناخته می شود. او یکی از بزرگترین سرمایه گذارهای جهان در دو کشور سوئد و اتیوپی است. العمودی که اصالتاً اتیوپی تبار است و تابعیت سعودی گرفته، بخش مهمی از ثروتش را از طریق ساخت و ساز و مسکن به دست آورده است. شرکتها و گروههای العمودی نزدیک به 760 هزار کارمند و کارگر را در خود جای داده است.

 

نگاهی به میلیونرهای جهان عرب + تصاویر

 

*گروه خرافی(The Kharafi family) کویتی با 8.3 میلیارد دلار در 25 کشور دنیا فعالیت دارد از سنگال و بوتسوانا گرفته تا قزاقستان و مالدیو. فعالیت گروه خرافی بیشتر در رستورانهای فست فود و مواد غذایی است. این گروه اقتصادی نزدیک به 120.000 کارمند را استخدام کرده است.

 

نگاهی به میلیونرهای جهان عرب + تصاویر

 

*گروه الغریر، نامی آشنا در امارات متحده عربی است. نام این گروه با رشد و توسعه امارات متحده عربی گره خورده است؛ این گروه با7 میلیارد دلار ثروت در بسیاری از حوزه ها اعم از کشاورزی، بانکداری، مسکن، مرکز خرید و پالایشگاه فعال است. احمد الغریر در سال 1960 الغریر گروپ را بنا نهاد و امروز این غول اقتصادی علاوه بر امارات، در بسیاری از کشورهای عربی از جمله مصر، قطر، کویت و بحرین  فعالیت دارد.

 

نگاهی به میلیونرهای جهان عرب + تصاویر

 

 

تبلیغات