کالسکه قدیمی 270 ساله در تهران + عکس

کالسکه قدیمی 270 ساله در تهران + عکس

این کالسکه‌ با قدمتی نزدیک به سه قرن را می‌توان در نمایشگاه خودروهای کلاسیک که از ساعت 10 صبح تا 8 شب در مجموعه سعدآباد برپاست، دید.

 

مجله تکناز به نقل از ایسنا : نمایشگاه خودورهای کلاسیک با نمایش ‌چهارچرخ‌های اتوماتیک شگفت‌انگیز، این روزها در سعدآباد برپا است‌ اما عجیب‌ترین چهارچرخی که در این نمایشگاه تاریخی به نمایش گذاشته شده، ‌«کالسکه‌ی قجری» است.

کالسکه قدیمی 270 ساله در تهران + عکس

 نمایشگاه خودروهای کلاسیک تا 19 مردادماه در محوطه‌ی کاخ ملت در مجموعه‌ی تاریخی فرهنگی سعدآباد برپا است که در آن، علاوه‌بر نمایش مجموعه‌ای از خودروهای آنتیک و تاریخی، دوچرخه‌ و موتورهای قدیمی هم به نمایش گذاشته شده است؛ ولی نامتعارف‌ترین بخش این نمایشگاه، همان کالسکه‌ی قدیمی است که در کنار بنز کهنسال 160S، ساخت 1936 آلمان قرار گرفته و خودنمایی می‌کند.

 

کالسکه در روزهای برپایی نمایشگاه هنوز به جمع خودروهای کلاسیک اضافه نشده بود؛ اما مسوولان نمایشگاه که همان کانون جهانگردی و اتومبیلرانی باشد، با دیدن آن، تصمیم می‌گیرند برای تنوع در نمایشگاه، آن را به این مجموعه‌ی ارزشمند و جذاب اضافه کنند.

 

کالسکه قدیمی 270 ساله در تهران + عکس

آن‌طور که در شناسنامه کالسکه آمده؛ ساخت آن به سال 1746 و کشور انگلستان مربوط می‌شود که به توصیه‌ی «سردار ماکو» به ایران آورده شده و در زمان خود جزو کمیاب‌ترین و ارزشمندترین وسایل نقلیه در ایران به شمار می‌آمده است.

 

به گفته‌ی اژدری، مالک کالسکه، سال‌هاست این چهارچرخ چوبی در محوطه‌ی خانه نگهداری شده و حالا بعد از 30 سال، برای نخستین‌بار رونمایی شده، آن هم در نمایشگاهی که به خودروهای کلاسیک اختصاص دارد.

 

کالسکه قدیمی 270 ساله در تهران + عکس

کالسکه‌ی 270 ساله که کاملا دست‌ساز بوده، هنوز هم سر پا است و فقط بخش‌هایی از آن، مثل چرم‌ها و یا تکه‌های چوبی‌اش تعمیر شده، چراغ‌های نفتی‌اش هنوز کار می‌کند و چرخ‌ها، شاسی و فرمان‌اش هم که یک تکه ساخته شده، کاملا سالم است.

مالک کالسکه قجری، شماره‌ی سریال‌های ساخت را نشان می‌دهد که روی شاسی و توپی‌های چرخ، حک شده و بعد از دو قرن، هنوز هم به خوبی دیده می‌شود.

 

منبع : ایسنا

 

مطالب مرتبط:

 

قدیمی ترین عکس از خانه خدا (عکس)

2 عکس یسیار قدیمی از حرم حضرت علی (ع)

تصاویری از نمایشگاه اتومبیل های قدیمی و كلاسیك در اصفهان

ماشین های قدیمی کلاسیک و اسپرت