در طول روز چندبار مسواک بزنیم؟

مجموعه : پزشکی و سلامت
در طول روز چندبار مسواک بزنیم؟

بطور معمول باید روزانه دوبار مسواک بزنید و از استفاده بیش از حد از مسواک بپرهیزید. طرز صحیح مسواک زدن، نوع مسواک و عوامل دیگر در اینکه چندبار در روز باید مسواک بزنید تاثیر گذار هستند.

 

چند بار در روز مسواک بزنیم

توصیه می شود در روز دوبار مسواک بزنید. بهترین زمان برای مسواک زدن صبح و شب قبل از خواب است. مسواک زدن در صبح بعد از بیدار شدن به شما کمک می کند تا هر گونه باکتری که در طول شب روی دندان های شما جمع شده باشد از بین برود و به تازه شدن نفس شما در طول روز کمک می کند.

 

مسواک زدن در شب باعث می شود تا باکتری ها و پلاک های جمع شده روی دندان در طول روز از بین برود. مسواک زدن در شب مهم تر است زیرا اگر باکتری ها و پلاک ها روی دندان شما در مدت طولانی باقی بمانند می توانند باعث آسیب و خرابی دندان ها شوند.

 

تعداد دفعات مسواک زدن با توجه به رژیم غذایی

رژیم غذایی شما در تعداد دفعات مسواک زدن در طول روز نیز تاثیرگذار است. اگر رژیم غذایی شما شامل غذاهای اسیدی مانند شکر، نوشابه، الکل و یا آبمیوه است، دندان های شما بیشتر در معرض آسیب هستند. می توانید بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید تا قندهای اضافی روی دندان شما در طول روز بیش از نشود. اگر مسواک نمی زنید می توانید دهان خود را با آب بشویید تا قندهای موجود در مواد غذایی فرصتی برای تبدیل به اسید و پلاک روی دندان نداشته باشند.

 

نکات مهم قبل از مسواک زدن

قبل از زدن مسواک باید به عواملی توجه کنید که علاوه بر تمیز کردن دندان های شما از آنها محافظت کنند. در ادامه مطلب درباره ی نحوه مراقبت صحیح از دندان ها و نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و همچنین اینکه هر چند وقت یکبار باید دندان های خود را تمیز کنید صحبت خواهیم کرد.

 • از مسواک نرم استفاده کنید
 • از خمیر مسواک مناسبی استفاده کنید
 • از خمیر دندان مناسبی استفاده کنید

 

انتخاب مسواک مناسب و سازگار با دندان

اغلب افراد از انتخاب و خرید مسواک مناسب خود غفلت می کنند. مسواک ها در انواع گوناگونی وجود دارند که شما باید با توجه به دندان های خود مسواک مناسب خود را انتخاب کنید. بهترین مسواک ها برای دندان مسواک های با موهای نرم و متناسب با دهان شما هستند. موهای نرم مسواک این امکان را می دهند که به راحتی به همه نواحی دندان دسترسی داشته و آن را تمیز کنید.

 

مسواک های با موهای سخت از موهایی با جنس نایلون ساخته شده که دارای لبه های تیزتری بوده و باعث می شوند تا مینا و عاج دندان ها بیشتر خراشیده شود. به همین دلیل باعث می شود تا دندان ها در برابر پوسیدگی و باکتری ها آسیب پذیرتر شوند. مسواک خود را مرتب و در هر سه یا چهار ماه یکبار تعویض کنید. زیرا در صورت خرابی موهای مسواک دیگر قادر به تمیز کردن دندان ها نیستند.

 

انتخاب خمیر دندان مناسب سازگار با دندان

خمیر دندان نیز مانند مسواک ها دارای انواع گوناگونی با طعم های مختلف، شکل های متفاوت هستند و تنوع بالایی دارند. برای انتخاب و محصولات بهداشت دهان مناسب خود باید از خمیر دندان های حاوی فلوراید هستند استفاده کنید. زیرا فلوراید باعث حفاظت از دندان ها در برابر پلاک ها و باکتری ها می شود.

از خمیر دندان هایی که حاوی مواد افزودنی غیر ضروری مانند طعم دهنده های شیرین هستند استفاده نکنید زیرا در مواد تشکیل دهنده آنها شکر وجود دارد که باعث پوسیدگی دندان ها می شود.

 

نکات مهم هنگام مسواک زدن

هنگام مسواک زدن این نکات را برای کمک به حفظ سلامت دهان و دندان خود رعایت کنید.

 • رژیم غذایی سالم داشته باشید و از غذاهای دارای قند استفاده نکنید
 • به آرامی مسواک بزنید
 • دو دقیقه مسواک بزنید
 • دوبار در روز مسواک بزنید
 • روزی یکبار نخ دندان بکشید

 

چند دقیقه مسواک بزنیم؟

زمان مسواک زدن باید به گونه ای باشد که هر دندان زمان کافی برای تمیز شدن داشته باشد. برای اینکه مسواک زدن شما کارایی بالایی داشته باشد بهتر است زمان آن حداقل دو دقیقه طول بکشد. زمان کمتر از این باعث می شود تا کیفیت مسواک زدن شما کاهش پیدا کند و به درستی آلودگی ها پاک نشوند.

 

به آرامی مسواک بزنید

نه تنها انتخاب یک مسواک مناسب برای تمیز کردن آنها مهم است بلکه روش مسواک زدن نیز تاثیر زیادی برای بهداشت دهان و دندان دارد. دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید تا باعث آسیب به مینای خود و دچار پوسیدگی دندان ها نشوید.

 

بیش از حد مسواک نزنید

نه تنها مسواک زدن اشتباه باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامت دهان و دندان می شود بلکه مسواک زدن مکرر و بیش از حد دندان ها می تواند منجر به مشکلات جدی شود. مینای دندان جزو سخت ترین ماده در بدن انسان است که به جلوگیری از پوسیدگی بسیار کمک می کند. مسواک زدن بیش از حد می تواند به این لایه آسیب رسانده و دندان را مستعد پوسیدگی و حساسیت کند.

 

سایش بیش از حد مینای دندان

اگر از مسواک های سخت استفاده کنید و یا فشار زیادی از مسواک به دندان ها وارد کنید باعث می شود مینای دندان از بین برود و دندان ها دارای ظاهری با لکه های زرد یا قهوه ای داشته باشند.

 

حساسیت

مینای دندان یک پوشش خارجی سختی است که دندان های شما را پوشانده و باعث حفاظت دندان ها می شود. با از بین بردن مینای دندان، اعصاب داخلی دندان در معرض خطر می گیرند و در هنگام خوردن و یا نوشیدن چیزهای گرم باعث ایجاد درد شدید می شوند.

 

تحلیل رفتن لثه ها

لثه ها به طور طبیعی بخشی از دندان شما را که دارای لایه های حساسی هستند، محافظت می کنند. اما اگر مسواک را فقط روی اندازه ی دندان نکشید و به روی لثه ها کشیده شوند باعث عقب رفتن آنها شده که باعث بلندتر نشان دادن دندان ها شد و خطر پوسیدگی را افزایش می دهد.

 

نکات مهم بعد از مسواک زدن

 • تمیز کردن زبان نیز تاثیر بالایی در حفاظت و بهداشت دندان ها دارد
 • از نخ دندان و دهان شویه بعد از مسواک استفاده کنید
 • سیگار نکشید و از سایر محصولاتی که دارای تنباکو هستند، استفاده نکنید
 • به طور منظم به دندان پزشک برای چکاپ مراجعه کنید
 • آب زیادی بنوشید

 

استفاده از نخ دندان بعد از مسواک

پلاک ها و باکتری های بین دندان ها با استفاده از مسواک از بین نمی روند زیرا در نواحی هستند که دسترسی به آنها سخت است. به همین دلیل استفاده از نخ دندان نیز اهمیت دارد. اگر پلاک های بین دندان را تمیز نکنید این پلاک ها تبدیل به جرم های سخت و سفتی در کنار خط لثه می شوند، که تمیز کردن آنها سخت بوده و منجر به قرمزی، التهاب و بیماری لثه می شوند.

استفاده از دهان شویه بعد از مسواک

علاوه بر مسواک می توانید از دهان شویه استفاده کنید، زیرا آنها باعث کاهش پلاک دندان می شود.

چه زمانی بعد از غذا مسواک بزنیم؟

مسواک زدن 30 دقیقه بعد از غذا خوردن مورد تایید تمامی دندان پزشکان است. با این کار باکتری هایی که روی ذرات غذا هستند و با تغذیه از این غذاها اسید تولید می کنند و با چسبیدن اسیدها به مینای دندان باعث پوسیدگی آن ها می شوند، از بین می روند.

 

بعد از خوردن غذاهای اسیدی مسواک نزنید

زمانی که از غذاها و نوشیدنی های با اسید بالا مانند زغال اخته، آلو، لیمو، لوبیا و نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه، نوشابه و شیرهای گیاهی مانند شیرسویا و … استفاده کردید، بعد از خوردن آنها مسواک نزنید.

اسید موجود در این مواد غذایی و نوشیدنی ها باعث می شوند تا مینای دندان ضعیف شوند و بلافاصله مسواک زدن باعث آسیب رساندن به مینای دندان و از بین بردن آن می شود. بهتر است قبل از خوردن این غذاها دندان های خود را مسواک بزنید و اگر قبل از آن مسواک نزدید، یک ساعت بعد از مصرف غذاهای اسیدی دندان های خود را مسواک کنید. در این مدت بزاق دهان اسید روی دندان را کم می کند.

 

آب زیادی بنوشید

نوشیدن آب نه تنها برای سلامت کل بدن و پوست شما مفیداست بلکه برای دندان و لثه ها نیز فایده زیادی دارد. اگر بعد از خوردن غذا و یا نوشیدنی آب بنوشید، باعث از بین بردن باکتری های مضر و پلاک هایی که منجر به پوسیدگی دندان می شوند خواهید شد.

 

روش صحیح مسواک زدن

برای اطمینان از اینکه دندان های خود را دقیق تر و به طور کامل تمیز کنید، مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه ها قرار دهید و با حرکاتی کوتاه و آرام با توجه به اندازه دندان خود مسواک را به جلو عقب حرکت دهید.

علاوه بر سطح بیرونی دندان ها سطح درونی آن را نیز حتما مسواک بزنید. ذرات ریز غذا بین دندان ها گیر می کنند و این ذرات ریز تبدیل به پلاک شده و روی سطح دندان می چسبند و باعث پوسیدگی می شوند که می توانید با حرکات عمودی آنها را از بین ببرید.

شما برایمان بنویسید که آیا مسواک زدن در روتین روزانه شما جایگاهی دارد؟

برچسب‌ها: