تبلیغات

تبلیغات

سایر آزمایش ها ی پرفشاری خون

مجموعه : پزشکی و سلامت

سایر آزمایش ها ی پرفشاری خون
در واقع همه كسانی كه به پرفشاری خون مبتلا می شوند نیاز دارند كه آزمایش هایی كه گفته شد را انجام دهند. اگر فشارخون شما خیلی بالا است یا پزشك شما مشكوك است كه شما بیماریهای زمینه ای دیگری هم داشته باشید، باید آزمایشهای تكمیلی دیگری را هم انجام دهید. دو یا سه درصد افرادی كه به پرفشاری خون مبتلا هستند، دارای یك بیماری زمینه ای هستند كه سبب بالا رفتن فشارخون آنها شده است. این بیماریها شامل بیماریهای كلیوی و غدد فوق كلیه هستند.
در هر دو مورد شما باید آزمایشهای خاصی را انجام دهید. حدود سه یا چهار درصد افراد هم دارای فشارخون خیلی بالایی هستند كه نیاز به بررسی های بیشتر در نزد متخصصین قلب و عروق دارند.
اكثریت كسانی كه به پرفشاری خون مبتلا هستند نیازی به مراجعه به متخصصین یا بیمارستان تخصصی ندارند و می توانند توسط پزشكان عمومی تحت مراقبت قرار گیرند.
فقط درصد كمی از افرادی كه به پرفشاری خون دچار هستند نیاز به مراجعه به متخصصین یا بیمارستانهای تخصصی دارند. این افراد كسانی هستند كه عوارضی مثل بیماری قلبی یا بیماری كلیوی را دچار شده اند یا اینكه فشار خونشان خیلی بالا بوده و قابل
كنترل نمی باشد.
اگر در آزمایش ادرار، پروتئین در آن دیده شود، نشان دهنده اختلال در عملكرد كلیه ها میباشد. به علاوه، اگر سطح پتاسیم خون پایین باشد، احتمال وجود اختلال در غدد فوق كلیوی میباشد.
اگر فشارخون شما دقیقه به دقیقه، یا ساعت به ساعت یا روز به روز خیلی تغییر كند، به احتمال زیاد شما دچار بیماری خیلی نادر فئوكروموسیتوما هستید. این بیماری به علت ترشح متناوب مقادیر زیاد آدرنالین و نورآدرنالین از توموری در غده فوق كلیه ایجاد میشود. در اختلالی به نام سندرم كان (Con’s syndrome) بر اثر افزایش هورمون آلدوسترون پرفشاری خون ایجاد میشود.
برای بررسی بیماریهای كلیه، سونوگرافی از كلیه ها به عمل می آید تا اندازه و شكل آنها بررسی گردد. همچنین ممكن است از شما خواسته شود كه ادرار 24 ساعته تان را تحویل آزمایشگاه دهید تا بتوانند مقادیر آدرنالین و نورآدرنالین آن را اندازه گیری نمایند. بالا بودن این هورمون ها در ادرار نشان دهنده فئوكروموسیتوما میباشد.
همچنین ممكن است پزشك از شما اكوكاردیوگرام به عمل آورد. با استفاده از اكوكاردیوگرام اندازه قلب تعیین می گردد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات