تبلیغات

تبلیغات

رد پای اشكانیان در تدفین‌های گورخمره‌ای كجور

مجموعه : تاریخ ایران
مدیر پایگاه میراث فرهنگی منطقه كجور شهرستان نوشهر از انجام مطالعات موردی تدفین گور خمره‌ای در این منطقه از غرب مازندران خبر داد.
سید رضا موسوی میركلایی افزود: تدفین به روش گور خمره در دوران نوسنگی به صورت تصادفی یا ضرورت بیشتر در بقایای خمره‌های ذخیره مایعات و آذوقه مستقر در بناها دیده شده است.
وی محوطه‌های مربوط به دوران نوسنگی شامل حاجی‌ فیروز، سیلك، زاغه، چشمه‌علی و … را از جمله محوطه‌هایی معرفی كرد كه در آنها مراحل اولیه تدفین به روش گورخمره شكل گرفته است.
موسوی در ادامه گفت: براساس بررسی‌ها و پژوهش‌های پراكنده انجام شده در محوطه‌های تاریخی بسیاری چون؛ شوش، كنگاور، طاق‌بستان و گرمی مغان تدفین به شیوه گورخمره مشاهده شده است.
به گفته كارشناس ارشد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران؛ آگاهی از روش‌های مرسوم تدفین به شیوه‌ گورخمره‌ای در فرهنگ‌های مختلف كمك شایانی در بازسازی فرهنگ معنوی تدفین و شناخت آئین‌های اعتقادی دوران مختلف پیش از تاریخ و تاریخی ارائه می‌كند.
مدیر پروژه‌ محور تاریخی فرهنگی با اشاره به مطالعه‌ مواد فرهنگی كشف شده از محوطه‌ تاریخی ناصرآباد كجور در این تحقیق، یادآور شد: در این تحقیق تلاش شد حضور فرهنگ و تمدن اشكانی در منطقه سوق‌الجیشی كجور تا حدودی مشخص شود. سپس مقایسه و واكاوی نتایج بدست آمده از پژوهش با آثار مشابه در حوزه‌های جغرافیایی و فرهنگی مختلف ایران برای تكمیل آئین‌های اعتقادی اشكانی‌ها در مورد تدفین به شیوه گورخمره‌ای انجام شد.
منطقه كجور واقع در غرب مازندران به عنوان یكی از دو بخش مهم و وسیع شهرستان نوشهر در بیشتر دوره‌های اسلامی به عنوان یك حوزه‌ مستقل و استانی جدا نقش بسزایی در حاكمیت سیاسی كشور داشته است .

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات