تبلیغات

تبلیغات

كلوئید Keloid

مجموعه : پزشکی و سلامت

رشد بیش از حد بافت اسكار (محل ترمیم زخم) است كه به صورت نرم، برجسته و محكم پس از آسیب به پوست ایجاد می گردد.

ژنتیك: ممكن است به صورت خانوادگی مشاهده شود. در سیاه پوستان شایعتر است.

سن،جنس و نحوه زندگی: عوامل خطر مهمی نیستند.

كلوئید، رشد بیش از حد بافت اسكار با شكل نامنظم، محكم و خارش دار است. كلوئیدها، بافتهایی نرم و براق بوده، در پوست روشن به صورت قرمز مایل به صورتی و در پوست تیره به رنگ قهوه ای ظاهر میشوند. كلوئید معمولاً زمانیكه نقسی در روند ترمیم باعث تولید بیش از حد پروتئین كلاژن پوست میشود، در سطح یك زخم ایجاد می گردد. كلوئیدها معمولاً در سیاه پوستان شایعتر است و استعداد به آنها ممكن است به صورت خانوادگی دیده شود. اگر شما مستعد به ایجاد این توده ها هستید، ممكن است پس از هر نوع آسیب پوستی از جمله
بریدگیها، سوختگیها، آكنه، گزش حشرات، خالكوبی، سوراخ كردن جهت جواهرات و جراحی كوچك، ایجاد گردند. بندرت، كلوئیدها به طور خودبخودی و بدون هیچ علت شناخته شده ای، به وجود می آیند. كلوئیدها ممكن است تقریباً در هر جایی از بدن ایجاد شوند، اما معمولاً روی سینه، شانه ها و لاله های گوش، به وجود می آیند. این توده ها معمولاً بی ضررند. هر چند كلوئیدهای بزرگ ممكن است ظاهر ناخوشایندی داشته باشند.


درمان:
پزشك ممكن است یك كورتیكواستروئید را به داخل بافت اسكاری تزریق كند یا نوارهایی را تجویز كند كه حاوی یك كورتیكواستروئید موضعی بوده، كه می توان آن را به اندازه های مناسب برید و بر روی كلوئید قرار داد كه باعث چروكیده شدن اسكار می گردد. با وجود درمان، كلوئید اغلب سالها زمان می برد تا ناپدید شود. جراحی و درمان با لیزر معمولاً بی تاثیرند، زیرا بافت اسكاری جدید، كلوئید دیگری را تشكیل خواهد داد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات