تبلیغات

تبلیغات

زنان برجسته دیروز و امروز ایران

مجموعه : زنان
زنان برجسته دیروز و امروز ایران

زنان دیروز(باستان)

1.آتوسا

زنی که تاریخ بارها و بارها در تاریخ از او یاد شده  آتوسا، دختر کوروش  است که همسر داریوش  شد و تاثیر فراوانی بر تاریخ ایران گذاشت. در آن هنگامه بود که رسم شد زن شاهنشاه بانوی ایران شود و همان هنگامه آتوسا بود که همسر شاهنشاه را ملکه نامیدند. آتوسا مهر فراوانی به آموختن و آموزاندن داشت کلاس برپا می کرد و آن چه را که آموخته بود با پیرامونیانش می آموزاند. به اندازه ای مردم را دوست می داشت و با مردم یکرنگ و مهربان بود که ایرانیان در آن هنگام به وی مادر ایران لقب داده بودند .

2.فــرخ رو

نام او به عنوان نخستین بانوی وزیر در تاریـــــخ ایران ثبت شده است.از او اطلاعات چندانی در دسترس نیست با  این وجود می دانیم وی از طبقه عام كشوری به مقام وزیری امپراتوری ایران رسید.

3.آرتادخـــت

زنان برجسته دیروز و امروز ایران
 

وزیر خزانه داری و امور مالی دولت ایران در زمان شاهنشاهی اردوان چهارم اشکانی.به گفته کتاب اشکانیان اثر دیاکونوف روســــی خاور شناس بزرگ .او مالیات ها را سامان بخشید و در اداره امور مالی کوچکتـــــرین خطایی مرتکب نشدو اقتصاد امپراتوری پارتیان را رونق بخشید.

چنانچه برآمده است از کارهای بزرگ او در گردآوری دارایی کشورو دیگری جلوگیری از هزینه های بیهوده به ویژه درباریان و دیگری گرفتن باج و خراج از درآمد توانگران بوده است.

زنان امروز (معاصر)

4. آلینوش طریان

زنان برجسته دیروز و امروز ایران
 

آلینوش طریام مادر فیزیک ایران ونخستین زن استاد فیزیك ایران و بنیانگذار رصدخانه و تلسكوپ خورشیدی تاریخ نجوم ایران است . بانویی كه 30 سال از زندگی پربارش را به تربیت دانشجویانی پرداخت كه اكنون خود استادانی بزرگ در این عرصه هستند.

آلینوش طریان در 18 آبان سال 1299 هجری خورشیدی در خانواده ارمنی در تهران پا به عرصه گیتی نهاد.

5.خدیجه آزاد پور

زنان برجسته دیروز و امروز ایران
 

خدیجه آزادپور ووشوکار ایرانی است که مدال طلای قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی را کسب کرده‌است. وی در قهرمانی جهان ۲۰۰۹ تورنتو اولین زن ایرانی قهرمان جهان ووشو و در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگ‌ژو اولین زن ایرانی شد که پس از انقلاب اسلامی  در بازی های آسیایی به مدال طلا می‌رسید.

 

6.مرضیه وحید دستجردی

زنان برجسته دیروز و امروز ایران
 

مرضیه وحید دستجردی (زادهٔ ۱۳۳۸، تهران) وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، نمایندهٔ ادوار ۴ و ۵ مجلس شورای اسلامی، مدیر سابق روابط دانشگاهی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، عضو هیئت علمی گروه زنان و زایمان دانشگاه تهران دربیمارستان آرش با سمت استادیار مشغول به فعالیت است. او از مطرح‌کنندگان «طرح تفکیک جنسیتی در بیمارستان‌ها» می‌باشد.

پس از فرخ‌رو پارسا و مهناز افخمی، وحید دستجری سومین زن در تاریخ ایران است که وزیر شده‌است و از آن جهت که توانست از نمایندگان مجلس رای اعتماد بگیرد و تاکنون به عنوان وزیرشناخته شود برجسته است.

 

تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

تبلیغات