تبلیغات

تبلیغات

نخستین برنامه 90 در سال 1390

مجموعه : اخبار ورزشی
نخستین برنامه 90 در سال 1390
تابناک: نخستین برنامه "نود" در سال 90، در حالی پخش شد كه تمام بخش‌های این برنامه تحت تاثیر بازی شهرآورد پایتخت قرار داشت. برنامه نود چهارشنبه شب به بررسی حاشیه‌ها و مسائل مربوط به این بازی پرداخت و تنها دقایقی كوتاه بازی‌های هفته بیست و هفتم لیگ برتر فوتبال را بررسی كرد. در این برنامه با افرادی نظیر علی كفاشیان، حسین عسگری، علی دایی و پرویز مظلومی درباره بازی استقلال و پرسپولیس صحبت شد و آرش برهانی بازیكن استقلال نیز مهمان ویژه این برنامه بود.

به گزارش ایسنا، اولین برنامه نود در سال 90، در حالی بامداد روز یازدهم فروردین آغاز شد كه تنها چند ساعت پیش از آن شهرآورد بزرگ پایتخت برگزار شده بود. در ابتدای برنامه، اما علی كفاشیان، رییس فدراسیون فوتبال ایران به صورت تلفنی مهمان نود شد تا درباره سرمربی آینده تیم ملی ایران صحبت كند.

وی در این رابطه گفت: مذاكره‌های زیادی با كارلوس كرش انجام داده‌ایم و این امكان وجود دارد كه ایشان هفته آینده به ایران سفر كنند و كارشان را به عنوان سرمربی تیم ملی شروع كنند.

كفاشیان ادامه داد: البته این امكان هم وجود دارد كه آقای ترابیان به پرتغال سفر كند و مذاكره‌های نهایی را آنجا انجام دهد و سپس به همراه كرش به ایران بازگردد.

رییس فدراسیون فوتبال در ادامه صحبت‌هایش از انتخاب سرمربی تیم امید، پس از تعیین تكلیف سرمربی تیم بزرگسالان خبر داد و افزود: تا هفته آینده تكلیف سرمربی تیم ملی مشخص می‌شود. ما با توجه به تجربه‌ بدی كه از حضور خاویر كلمنته در ایران داریم سعی می‌كنیم این بار تمام جوانب كار را بسنجیم.

كفاشیان در پایان اظهار كرد: هر چند به جز كرش مربیان دیگری هم هستند كه شانس انتخاب شدن دارند ولی به احتمال 90درصد كرش سرمربی آینده تیم ملی است.

برنامه نود در ادامه با پخش مراسم قرعه كشی رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2014 برزیل كه در محل كنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار شده بود بخش‌هایی از مصاحبه مهدی محمدنبی، دبیر فدراسیون فوتبال ایران را در حاشیه آن مراسم پخش كرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره سرمربی آینده تیم ملی گفت: كارلوس كوئیروش برای سرمربیگری ایران شانس دارد ولی مربیان دیگری هم شانس این كار را دارند و همه چیز تا هفته آینده مشخص می‌شود.

پس از پخش صحبتهای نبی، به صورت خلاصه و در چند دقیقه بازی‌های هفته بیست و هفتم لیگ برتر فوتبال پخش شد و مسعود مرادی كه به عنوان كارشناس داوری مهمان برنامه نود بود درباره مسایل داوری آن بازی‌ها نظر داد. همچنین خلاصه چهار بازی نمایندگان ایران در جام باشگاه‌های آسیا نیز پخش شد تا از این لحظه به بعد بررسی حواشی و رویدادهای شهر آورد بزرگ تهران آغاز شود.

در اولین گام برای بررسی داربی تهران، بلافاصله پس از پخش گوشه‌هایی از دیدار تیم‌های استقلال و پرسپولیس، حسین عسگری سرپرست كمیته داوران مهمان تلفنی برنامه شد و درباره مسایل داوری این دیدار توضیح داد. وی برخلاف مسعود مرادی، معتقد بود محسن تركی داور بازی بسیار خوب عمل كرده است و حتی صحنه مشكوك پنالتی روی غلامرضا رضایی را نیز خطا ندانست و تصمیم داور بازی در آن صحنه را تایید كرد.

وی همچنین گفت: امكان ندارد داور در یك بازی اشتباه نكند ولی مهم این است كه آن اشتباه بر نتیجه دیدار بی‌تاثیر باشد. به عنوان نمونه برخورد رضایی و محمدی در دیدار استقلال و پرسپولیس خطا نبود و تصمیم داور در آن صحنه درست بود.

عسگری ادامه داد: هر كجا داوری به وضوح اشتباه تاثیرگذار داشته باشد من با او برخورد می‌كنم و مطمئن باشید آنچه را كه معتقدم می‌گویم و اگر تركی آن صحنه را پنالتی می‌گرفت من باز هم می‌گفتم پنالتی نبوده است.

وی در ادامه و در پاسخ به این سوال فردوسی‌پور كه چرا تركی برای سومین بار قضاوت داربی را برعهده داشت و چرا افرادی مثل قهرمانی، افشاریان و ممبینی برای این كار انتخاب نشدند؟ خاطرنشان كرد: آقای قهرمانی به دلیل درگذشت پدرشان عزادار بودند و آقای ممبینی نیز در بازی گذشته استقلال و سپاهان عملكرد خوبی نداشتند و به همین دلیل برای قضاوت داربی مناسب تشخیص داده نشدند. این كه یك داور چند بار داربی را سوت بزند مهم نیست بلكه مهم عملكرد داور در بازیهای گذشته است. در مجموع عملكرد تركی دراین بازی قابل قبول بود.

دفاع حسین عسگری از عملكرد محسن تركی و تایید تصمیم او درباره نگرفتن پنالتی مشكوك پرسپولیسی در حالی بود كه مسعود مرادی اعتقاد داشت در آن صحنه پنالتی پرسپولیس به اشتباه اعلام نشده است و عادل فردوسی پور نیز اظهار كرد در تماس با چند تن از كارشناسان داوری همگی رای به پنالتی داده‌اند.

در ادامه برنامه آرش برهانی كه تك گل دیدار استقلال و پرسپولیس را به ثمر رسانده بود به عنوان مهمان ویژه وارد استودیو شد و با مجری برنامه به گفت‌وگو پرداخت. وی در ابتدا با ابراز خوشحالی از این كه تیم‌اش توانسته است پس از 20 سال در دو بازی رفت و برگشت پرسپولیس را شكست دهد، گفت: امروز خواستیم كه ببریم و توانستیم پیروز شویم. البته وقتی به گل رسیدیم عقب كشیدیم و گرنه می‌توانستیم در ضد حمله‌ها گلهای بیشتری به ثمر برسانیم.

برهانی درباره عملكرد خودش در این دیدار و دیدارهای گذشته تیم‌اش هم خاطرنشان كرد: چند بازی است كه به دستور سرمربی تیم در كارهای دفاعی هم شركت می‌كنم و به همین دلیل میزان دوندگی‌ام بیشتر شده است. البته در این فصل با مصدومیت هم روبه‌رو شدم كه باعث شد چند بازی را از دست بدهم ولی با 11 گلی كه در 17 بازی به ثمر رساندم فكر می‌كنم آمار خوبی از خود به جا گذاشته‌ام.

وی درباره صحبتهای سپهر حیدری كه استقلال را متهم به بازی تاخیری كرده بود و این تیم را با بحرین مقایسه كرده بود، تصر یح كرد: حرف‌های بازیكنان پرسپولیس ناراحت كننده بود و فكر نمی‌كنم گفتن این حرف‌ها درست بوده باشد. من با شناختی كه از سپهر حیدری دارم می‌گویم از او بعید بود كه چنین حرف‌هایی بزند و فكر می‌كنم این حرف‌ها به خاطر باختشان بوده است. ما در بازی وقت را تلف نمی‌كردیم ولی در 10 دقیقه پایان بازی سعی كردیم توپ را حفظ كنیم.

مهاجم فوتبال استقلال تهران درباره صحبتهای مطرح شده درباره گل نزدن‌هایش هم اظهار كرد: من در هر بازی چند فرصت گلزنی به دست می‌آورم و ممكن است از هر پنج فرصت یكی را به گل تبدیل كنم ولی با صحبتهای گزارشگران و برخی از هواداران، بین مردم این گونه جا افتاده است كه من گلزن نیستم. البته خوشبختانه هواداران ما زیاد تحت تاثیر این حرف‌ها نیستند.

در ادامه برنامه علی دایی و پرویز مظلومی طی تماس تلفنی به صورت همزمان به گفت‌وگو با فردوسی‌پور پرداختند. در این گفت‌وگو علی دایی با قدردانی از حمایت حبیب كاشانی از وی اظهار كرد: فكر نمی‌كنم در 10 سال اخیر، استقلال توانسته باشد در دو بازی پیاپی، پرسپولیس را شكست دهد ولی در این دیدار خیلی از مسایل دست به دست هم دادند تا ما نتیجه را واگذار كنیم و شرمنده هوادارانمان شویم.

وی ادامه داد: بازیكنان ما در این دیدار خیلی خوب كار كردند و زحمت زیادی كشیدند. ما برای پیروز شدن به میدان رفته بودیم ولی نتوانستیم از فرصت‌هایمان به خوبی استفاده كنیم.

دایی همچنین افزود: هر كسی كه فوتبال را می‌فهمد می‌پذیرد كه هم در نیمه اول و هم در نیمه دوم ما از استقلال بهتر بودیم. ما با هشت فرصت گلزنی بازی را باختیم و آنها با یك فرصت گلزنی پیروز شدند. باید بگویم ما فوتبال را بردیم و استقلال نتیجه را.

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس درباره عكس‌العمل‌های تماشاگران تیم‌اش پس از بازی نیز گفت: هواداری كه از سه روز پیش از بازی از شهرستان به تهران می‌آید و در خیابان می‌خوابد، حق دارد از نتیجه بد تیم‌اش عصبی و ناراحت شود اما تیم ما در این بازی خوب كار كرد و كسی نمی‌تواند بازی خوب ما را كتمان كند.

وی در ادامه با اشاره به صحبتهای پرویز مظلومی كه از عملكرد داور دفاع كرده بود اظهار كرد: اگر آقای مظلومی جای من بود و اشتباه داوری در دو بازی رفت و برگشت باعث شكست تیم‌اش می‌شد باز هم همین حرف را می‌زد؟ مطمئن باشید اگر استقلالی‌ها مثل ما از داوری متضرر می‌شدند و شش امتیاز از دست می‌دادند این حرف‌ها را نمی‌زدند.

در ادامه برنامه پرویز مظلومی نیز درباره دیدار تیم‌اش برابر پرسپولیس گفت: این كه ما در این بازی چند موقعیت داشتیم و حریف چند فرصت داشت اصلا مهم نیست بلكه مهم این است كه بازی را بردیم. پرسپولیس هم به این دلیل كه گل خورده بود انتحاری بازی می‌كرد و موقعیت هم به دست می‌آورد ولی ما هم در لحظات پایانی بازی می‌توانستیم چند گل دیگر بزنیم.

وی در ادامه با بیان این كه به پرسپولیس و هواداران‌اش خسته نباشید می‌گویم، افزود: خوشحالم كه فرهنگ هواداران هر دو تیم بالا است و ما هم برای خوشحالی همین هواداران تلاش كردیم و خدا كمك كرد كه در این كار موفق شویم. پرسپولیس هم برای پیروزی خیلی تلاش كرد ولی ما با بازی منطقی خود پیروز شدیم.

مظلومی در ادامه با تایید تصمیم داور در پنالتی اعلام نكردن برخورد رضایی در محوطه جریمه تیم‌اش خاطرنشان كرد: نباید خیلی روی مسایل داوری مانور كرد و ما مربیان باید بپذیریم كه داور كار خودش را می‌كند و ما هم باید كار خودمان را بكنیم. به هر حال اشتباه در داوری وجود دارد همان گونه كه مربیان هم گاهی در چیدن تركیب تیم‌شان اشتباه می‌كنند.

سرمربی تیم فوتبال استقلال تهران در پایان با تقدیر از علی فتح الله زاده و نظری جویباری به دلیل «حمایت‌های همیشگی‌شان» اظهار كرد: هر زمان تیم پیروز می‌شود همه با ما دوست هستند ولی وقتی می‌بازیم همه علیه ما می‌شوند. ما سرمربی ها گاهی مظلوم واقع می‌شویم. ضمن این كه ما هم در بازیهای گذشته بارها از اشتباه‌های داوری لطمه خورده‌ایم ولی در فوتبال تیمی برنده می‌شود كه از موقعیت‌هایش استفاده كند.

اولین برنامه نود در سال 1390 نیز مانند برنامه‌های پیشین‌اش با اعلام نتایج مسابقه پیامكی به پایان رسید. برنامه نود این هفته از بینندگانش پرسیده بود به نظر آنها كدام تیم در داربی پایتخت بهتر بازی كرده است كه در نهایت از حدود دو میلیون شركت كننده این مسابقه 62 درصد به پرسپولیس رای دادند و 38 درصد بازی استقلال را بهتر دانستند.

 
تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

تبلیغات