تبلیغات

تبلیغات

26درصد معتادان کراک مصرف می‌کنند

26درصد معتادان کراک مصرف می‌کنند

 
جام جم آنلاین: ماده مخدر صنعتی، جدید و خطرناک کراک با وجود اینکه مدت زمان زیادی نیست به بازار مصرفی مواد مخدر کشور وارد شده، اما متاسفانه هم اکنون 26.7 درصد معتادان را به خود جذب کرده است.

به گزارش مهر ، دکتر هومان نارنجیها مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با موادمخدر کشور با اعلام این مطلب گفت: علاوه بر این 34 درصد از معتادان کشور تریاک، 4 درصد شیشه، 2 درصد حشیش، 5 درصد شیره تریاک و سوخته ، 1.2 درصد داروهای اعتیاد آور موجود در بازار مانند استامینوفن کدئین و ترامادول و بقیه نیز موادی دیگر مانند هروئین مصرف می کنند

وی افزود: در سالهای اخیر مصرف مواد مخدر صنعتی جدید که خطر بسیار بالایی نیز برای سلامتی فرد مصرف کننده دارد و همچنین مواد دارویی دارای پایه های مخدر روز به  روز در حال افزایش در جامعه است که باید با وضع قوانین جدید از سوی وزارت بهداشت در رابطه با این داروها و افزایش فعالیتها و برنامه های ستاد مبارزه با مواد مخدر از این مسئله جلوگیری شود.

کارشناسان معتقد هستند قیمت پایین،دسترسی آسان و روش مصرف ساده تر کراک به نسبت دیگر مواد از اصلیترین عوامل روی آوردن معتادان به این ماده مخدر و صنعتی است.

از دست دادن کبد و طحال اولین اثرات در پایان اولین سال اعتیاد به کراک است. معتاد به کراک هرگز نمی تواند بیش از یکماه زندگی عادی داشته باشد و پس از آن دردهای عضلانی و استخوانی وحشتناک به سراغش می آید و این آخرین لحظات عمر یک معتاد به کراک است، در گذشته عوارض اعتیاد پس از 10 تا 15 سال در فرد نمایان می شد در حالی که این ماده مخدر جدید در کمتر از یک سال فرد را زمینگیر می کند.

 دکتر نارنجیها خاطر نشان کرد: در کنار این مواد مخدر جدید نباید از خطر داروهایی با خاصیت مواد مخدری که به صورت آزادنه و براحتی در همه داروخانه های کشور به فروش می رسند نیز غافل شد.

 
 

تبلیغات