تبلیغات

تبلیغات

وسواس تغذیه ای چیست؟

مجموعه : پزشکی و سلامت

خواهش میكنم اگر وسواس تغذیه ای دارید آنرا كنار بكذارید. لابد می پرسید وسواس تغذیه ای چیست؟

این ناراحتی حالتی است كه در اثر آموزش زیاده از حد مسائل تغذیه ای و مسائلی كه دانش آن برای عموم مردم لازم نیست (مانند میزان نیاز روزانه توصیه شده ویتامین ها ) و در حقیقت اطلاعاتی كه حتی گاهی عده ای با قصد قبلی درمورد سود جویی و یا فروش كالایشان و یا بدون قصد قبلی و به مصداق خاله خرسه بودنشان با نهفته گذاشتن یا بد فهماندن قسمتی از آن به عامه مردم باعث ایجاد نوعی وسواس می شوند مثلاً قضیه ویتامین ها و نیاز بدن به آنها.

این مسأله بقدری در اذهان بعضی از افراد بد فهمانده شده است كه فكر می كنند تنها راه تغذیه متناسب استفاده از منابع غنی ویتامین ها و به مقدار زیاد است كه در نتیجة این امر حتی گاهی مسمومیت های ویتامینی ( با ویتامین های ( A,E,K,D,C‌ ) رخ می دهد. این افراد با بیشترین اطمینان ارزش بیولوژیك غذا را فقط از روی میزان ویتامین های آن می سنجند و دست آخر مانند پیرزن های وسواسی كه روزی چند بار تمام خانه شان را وارسی می كنند و در جستجوی ذره ای نجاست تمام خانه رازیر و رو می كنند و چیزی نمی یابند. هر روز چندین بار خودشان را بررسی می كنند و برای خودشان ویتامین تجویز می كنند و از انواع قرص ها و مكمل ها اتفاده می كنند وآخر هم، هیچ.

اكثر آنها علاوه بر سوء تغذیه دچار نوعی بیماری روحی هم می گردند كه ممكن است حتی گاهی منجر به پرخوری و افزایش فوق العاده وزن در آنها گردد.

برای اینكه خیالتان را راحت كند بگویم كه ویتامین ها بصورتی در غذاها وجود دارند كه با رعایت آن هشت اصل تغذیه ای هیچگاه سوء تغذیه ای بر انسان عارض نمی گردد و الباقی هر چه هست قصه است و داستان كه عده ای بیكار سود جو سر هم كرده اند.

تبلیغات