تبلیغات

تبلیغات

دیستروفی عضلانی

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی دیستروفی عضلانی تحلیل تدریجی عضلات بدن ، به ویژه عضلات انتهایی اندام ها، لگن و اطراف مفصل ران ، كه منجر به اختلال پیشرونده در راه رفتن و حركت می گردد. این اختلال در جنس مذكر شایع تر بوده و معمولاً كودكان 12-5 سال را مبتلا می سازد. دیستروفی عضلانی بسته به ژن معیوب انواع مختلفی دارد. این اختلال نواحی مختلفی از بدن نظیر شانه ها، ران ها یا صورت را درگیر می سازد.

علایم شایع علایم زودرس : ضعف راه رفتن شبیه اُردك افتادن همراه با دشواری در برخاستن عضلات بزرگتر و قوی تر از معمول به نظر می رسند ولی در عمل ضعیف ترند. علایم دیررس : پیشرفت ضعیف عضلانی تا حدی كه تا سن 12ـ9 سال كودك مجبور به استفاده از صندلی چرخدار می شود. عفونت های تنفسی عود كننده علل دیستروفی عضلانی یك اختلال ارثی و در واقع یك ناهنجاری ژنتیكی است .

این بیماری توسط خانمی كه حامل ژن معیوب است اما خود بیمار نیست ، به فرزندان پسر منتقل می شود. هنگامی كه یك زن حامل ژن بیماری با یك مرد سالم ازدواج می كند، ممكن است نیمی از فرزندان پسر این بیماری را به ارث ببرند. عوامل افزایش دهنده خطر سابقه خانوادگی دیستروفی عضلانی پیشگیری در صورت وجود سابقه خانوادگی این بیماری : قبل از تشكیل خانواده ، انجام مشاوره ژنتیك لازم است . در خانم های باردار برای تعیین جنس كودك و این كه آیا به این اختلال مبتلا هست یا خیر، آمنیوسنتر باید انجام شود. حاملین بیماری از طریق آزمایش های طبی قابل شناسایی هستند زیرا سطح خونی یك آنزیم حاضر در آنها بالاتر از طبیعی است . از اضافه وزن باید پیشگیری شود زیرا این عارضه خود بار اضافه ای بر عضلات ضعیف شده تحمیل می كند.

عواقب مورد انتظار این اختلال در حال حاضر غیرقابل علاج محسوب می گردد.

در برخی انواع آن ، بیمار به ندرت به سنین بزرگسالی می رسند، سایر انواع پیشرفت آهسته ای دارند. تحقیقات عملمی درباره علل و درمان های این اختلال ادامه دارد و این نویدبخش كشف درمان هایی بهتر و افزایش طول عمر برای این بیماران است . عوارض احتمالی شكستگی ها یا آسیب های مكرر ناشی از افتادن انحنای ستون فقرات در اثر ضعف عضلات آن پنومونی (ذات الریه) در اثر ضعف عضلات قفسه سینه و كاهش پاسخ سرفه نسبت به محرك ها جمع شدگی عضلات رخم های فشاری درمان اصول كلی – بررسی های تشخیصی ممكن است شامل آزمایش خون برای اندازه گیری مربوط به عضلات ، و نمونه برداری عضله (برداشتن مقدار اندكی از بافت یا مایع برای بررسی آزمایشگاهی به منظور كمك به تشخیص ) – به كودكان باید روش های تنفس عمیق آموزش داده شود. – كودكان باید در حد توان به فعالیت های مدرسه ای خود ادامه دهند. – گاهی جراحی برای آزادكردن جمع شدگی عضلات یا ثابت كردن مفاصل ضرورت می یابد.

 

– حمایت تنفسی هنگام شب مهم است . – روان درمانی یا مشاوره جهت یادگیری راه های تطبیق دادن خود با این ناتوانی و ایجاد تطابق اجتماعی سودمند است . – مراقبت بیماران در آسایشگاه ها در صورتی كه نیازهای آنها بیش از امكانات موجود در منزل باشد، توصیه می شود. داروها هیچ دارویی قادر به معالجه بیماران نیست .

داروهای مسهل برای پیشگیری از یبوست داروهایی متناسب با هر یك از عوارض فعالیت بیمار باید تا حدامكان فعالیت های فیزیكی و ذهنی خود را ادامه دهد. وسایل زیادی برای كمك به غلبه بر معلولیت های ناشی از ضعف عضلانی وجود دارد. در این زمینه بریس ها می توانند كمك كننده باشند. در صورتی كه بیمار قادر به حركت دادن اختیاری عضلات خود نباشد، ماساژ و حركات غیرفعال عضلات توسط اعضای خانواده یا پرستار برای پیشگیری از بروز جمع شدگی عضلات ضروری است . از بی تحركی یا ماندن در بستر به مدت طولانی باید اجتناب شود. رژیم غذایی رژیم خاصی نیاز نیست . در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید شناسایی علایم دیستروفی عضلانی در كودك توسط والدین بروز عفونت ، به ویژه عفونت ریوی ، پس از تشخیص این اختلال علایم این عفونت عبارتند از تب ، سرفه و درد سینه

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات