تبلیغات

تبلیغات

برای دقایقی از دندان درد خلاص شویم

مجموعه : پزشکی و سلامت
اما زمانی كه برای اولین لحظات با درد دندان مواجه می شوید، معمولا درد شما را خیس عرق می كند.
دندان درد ها انواع گوناگون دارند. شما مایع سرد یا گرمی می خورید و ناگهان از درد منقلب می شوید یا حتی شیرینی ها شما را برای لحظاتی دچار دندان درد می كنند. برخی از مردم هم به خاطر مشكلات سینوسشان دندان درد می گیرند و آن زمانی است كه تنها دندان های بالای آنان درد می گیرد.

ساییده شدن دندان هم گاهی اوقات شما را به دندان درد می اندازد كه در این صورت معمولا حساس شدن دندان برایتان مشكل ساز شده و باعث درد می شود.

برخی از انواع این دردها احتیاج به رسیدگی فوری دارند. دردهایی كه شما را نیمه های شب از خواب بیدار می كنند و یا حتی كارایی روزانه شما را در طول روز به حد صفر می رسانند آن دسته از مشكلاتی هستند كه باعث می شوند شما سریعا با دكترتان تماس بگیرید و تقاضای كمك كنید كه معمولا ممكن است حتی به خاطر رسیدن چرك به عصب دندان رخ داده باشد.

قبل از آنكه به مطب دكتر برسید

اما قبل از آنكه شما بتوانید خود را به مطب دكترتان برسانید تا كمكی به شما بكند چه خواهید كرد؟

از شدت درد فریاد می زنید یا اینكه گریه می كنید و احساس می كنید روز بعدی برای زندگیتان وجود ندارد. آرام باشید، چند راه برای آرام كردن دردتان تا رسیدن به دكتر به شما پیشنهاد می كنیم:

– دو قرص ایپوبروفن با هم بخورید. در میان مسكن های قوی این دارو برای دندان مناسب تر است.

– از اسپری های بی حسی استفاده كنید. آنها می توانند برای مدتی روی اعصاب دندانتان تاثیر بگذارند تا بتوانید خود را به دكتر برسانید. آنها در داروخانه ها در دسترس شما هستند

– كمپرس یخ بگذارید. روی گونه خود مقداری یخ كه داخل یك كیسه است بگذارید، كمك تان می كند.

– نگه داشتن آب یخ در دهانتان ممكن است كمكتان كند اما اگر می بینید باعث درد بیشتر و حساس شدن دردتان می شود از آن صرفنظر كنید.

– سرتان را بالا نگه دارید. با اینكار از فشار وارده به دندانتان كاسته می شود.

– دهانتان را بشویید. گاهی اوقات گیر كردن عذا بین دندانهایتان می تواند به اندازه خرابی دندان دردناك واقع شود.

– به هیچ عنوان سرد، گرم و یا شیرینی ها را وارد دهانتان نكنید

– با تكه ای از آدامس دندانتان را بپوشانید.

به شدت دوری كنید هیچ كمكی به شما نمی كنند:

– آسپرین را روی دندانتان نگذارید. اگر می خواهید حالتان بهتر شود آن را با آب بخورید. گذاشتن آن روی لثه می تواند آنرا زخم كند كه خوب شدن آن 3 یا 4 روز طول می كشد.

– اگر درد از بین رفت شما خوب نشده اید. تصور نكنید با قطع شدن درد مشكل از میان رفته است. آن را جدی بگیرید و سریعا به دكتر مراجعه كنید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


a