تبلیغات

نیروگاه بوشهر اتمی شد !!!

مجموعه : مجله خبری
نیروگاه بوشهر اتمی شد !!!
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به بوشهر، عملیات انتقال سوخت هسته‌ای به داخل ساختمان رآكتور بوشهر امروز (شنبه) با حضور علی‌اكبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و سرگئی كرینكو رئیس آژانس انرژی اتمی روسیه (روس اتم) در نیروگاه بوشهر آغاز شد.
در این مراسم «ولادیمیر كوتین» رئیس نظام ایمنی روسیه و بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز حضور دارند.
سوخت نیروگاه بوشهر برای اولین بارگذاری شامل 163 مجتمع سوخت می‌باشد كه پس از استقرار در ساختمان رآكتور و انجام بازرسی‌های لازم به داخل قلب رآكتور منتقل می‌شود.
انتقال سوخت هسته‌ای به داخل ساختمان رآكتور بیانگر این مهم می‌باشد كه نیروگاه اتمی بوشهر با انجام موفق كلیه آزمایشات بر روی سیستم‌ها و تجهیزات اصلی رآكتور طی یك سال گذشته آماده راه‌اندازی می‌باشد.
سوخت نیروگاه اتمی بوشهر در نیمه دوم سال 86 به نیروگاه حمل شد كه تا پیش از این در محفظه‌های ویژه‌ای در انباری مخصوص نگهداری می‌شد. پس از انتقال سوخت به داخل ساختمان رآكتور به منظور فراهم كردن امكان بازرسی فنی، سوخت از داخل محفظه‌های ویژه خارج و در مكان‌های پیش‌بینی شده مستقر می‌شود.
با انتقال سوخت به داخل قلب رآكتور (محفظه تحت فشار) مراحل راه‌اندازی رآكتور آغاز خواهد شد.
نیروگاه هسته‌ای هزار مگاواتی بوشهر در شرایط رسیدن به قدرت نامی، معادل 915 مگاوات به ظرفیت شبكه برق كشور خواهد افزود. از امروز تاسیسات هسته‌ای بوشهر از نام تاسیسات بیرون آمده و «نیروگاه اتمی» محسوب می‌شود.
بر اساس این گزارش، 3 ماه بعد از راه‌اندازی نیروگاه بوشهر و زمانی كه نیروگاه به 50 درصد قدرت اسمی خود برسد، برق اتمی به شبكه وصل خواهد شد.
سوخت نیروگاه بوشهر به‌طور مستقیم توسط روسیه تامین می‌شود و این كشور متعهد است به مدت 10 سال این سوخت را تامین كند، پسمانده سوخت نیز به روسیه انتقال داده می‌شود.
قرارداد اولیه نیروگاه اتمی بوشهر پیش از انقلاب با شركت «كرافت ورك یونیون» یكی از شركت‌های وابسته به زیمنس آلمان منعقد شد. بر اساس این قرارداد این شركت ساخت 2 واحد نیروگاه اتمی هر یك به توان اسمی 1293 مگاوات و توان خالص 1196مگاوات را در بوشهر به‌عهده گرفت؛ اما در سال 1357 در شرایطی كه حدود 75 درصد واحد اول و 60 درصد واحد دوم نیروگاه ساخته شده بود با پیروزی انقلاب در ایران، طرف آلمانی كار روی پروژه را متوقف كرد.
دولت ایران از شركت آلمانی در دادگاه داوری بین‌المللی شكایت كرد و طبق نظر این دادگاه مقرر شد كه كلیه قطعات و دستگاه‌های ساخته شده دو نیروگاه بوشهر تا آن زمان، به اضافه نیمی از سوخت هسته‌ای به مالكیت ایران درآید و پیمانكار موظف شد كه این قطعات را در بندر بوشهر، به ایران تحویل دهد.
در دهه 60 بار دیگر كار در نیروگاه بوشهر از سر گرفته شد؛ اما هم‌زمان با حضور كارشناسان آلمانی در نیروگاه، حمله موشكی عراق به بخشی از ساختمان نیروگاه بوشهر، آلمان را از ادامه پروژه منصرف كرد.
قرارداد تكمیل واحد اول نیروگاه هزار مگاواتی بوشهر به‌عنوان بخشی از تأمین انرژی پس از مذاكرات فراوان بین ایران و روسیه در سال 1372 مورد تصویب طرفین قرار گرفت و عملیات اجرایی تكمیل این نیروگاه عملاً از سال 1374 آغاز شد.
 

تبلیغات