تبلیغات

یک تلسکوپ در چشم

مجموعه : دانش و فناوری
دانشمندان آمریکایی تکنولوژی جدیدی به بازار عرضه کرده‌اند که می‌تواند جلوی نابینا شدن در سنین پیری را بگیرد….
 این تکنولوژی در واقع تلسکوپ بسیار کوچکی است که در چشم کاشته می‌شود. شایع‌ترین علت از دست دادن بینایی در سنین کهنسالی بیماری ARMD (تخریب ماکولا وابسته به سن) است. در این بیماری دید مرکزی چشم کم‌کم از بین می‌رود. در ابتدا فرد قادر به خواندن نیست. پس از مدتی تماشای تلویزیون سخت می‌شود و درنهایت حتی تشخیص صورت دیگران برای فرد مبتلا غیرممکن خواهد شد. مراحل انتهایی این بیماری تاکنون جزو امراض غیرقابل درمان طبقه‌بندی می‌شدند و مبتلایان به ARMD درنهایت محکوم به نابینایی بودند. اما پس از این یک تلسکوپ مینیاتوری همه مشکلات را حل خواهد کرد. ولی این وسیله کوچک چطور کار می‌کند؟ درواقع تلسکوپ به وسیله جراحی وارد یکی از چشم‌ها می‌شود و دید مرکزی بهتری برای آن چشم ایجاد می‌شود، سپس پیام‌های بینایی مربوط به دید مرکزی از چشمی که تلسکوپ دارد و پیام‌های مربوط به دید محیطی از چشم دیگر فرد به سمت مغز می‌روند. مغز این 2 پیام را با هم مخلوط می‌کند و درنهایت فرد مبتلا دید خوبی از یک شیء خواهد داشت. دکتر مالونیا ایدل‌من، مدیر بخش قطعات بینایی در سازمان غذا و داروی آمریکا می‌گوید: «در حال حاضر تنها وسایلی که اندکی به بیماران ARMD کمک می‌کنند، تلسکوپ‌های دستی یا تلسکوپ‌هایی هستند که روی عینک سوار می‌شوند. اما این تلسکوپ مینیاتوری جدید که سایزی برابر با یک نخود دارد زندگی بیماران را به طور کلی متحول خواهد کرد. البته فردی که جراحی روی او انجام می‌شود باید به دقت و پس از انجام معاینه‌های کامل چشمی انتخاب شود.»
انتخاب افرادی که کاندیدای انجام این عمل جراحی باشند، شرایط ویژه‌ای دارد. سن این بیماران باید بیش از 75 سال و کاهش دید آنها اثبات شده باشد. در ضمن این افراد علاوه بر این مشکل باید نیاز به عمل کاتاراکت هم داشته باشند. درواقع شرایط این بیماران باید به گونه‌ای باشد که انجام این عمل به تمام عوارض و ریسک‌هایش بیارزد. مثلا ممکن است هنگام جراحی، قرنیه پاره شده و وضعیت بینایی از قبل هم بدتر شود. طبق آمار سازمان غذا و داروی آمریکا، پس از یک تحقیق اولیه قدرت بینایی 90 درصد بیماران حداقل 2 درجه بهبود پیدا کرده است. لازم به ذکر است که در حال حاضر این تلسکوپ مینیاتوری 15‌هزار دلار آمریکا قیمت دارد.منبع: FDA.gov
گریه با صورت تازه
دکتر لارنت لانیتری، جراح معروف فرانسوی باز هم شگفتی دیگری آفرید. یک ماه پیش دکتر لانیتری صورت جدیدی به یک مرد 35 ساله که مبتلا به نوعی بیماری ژنتیکی خاص بود، پیوند زد. البته اصولا شهرت این جراح به دلیل پیوندهای صورتی است که انجام داده اما این بار یک تفاوت اساسی وجود داشت. این صورت جدید همراه با مجاری اشکی به بیمار پیوند زده شد. این بیمار 35 ساله امروز با صورت جدید خود گریه می‌کند و اشک می‌ریزد. پیوند اعصاب اینقدر دقیق انجام شده که حتی روی چانه جدید این مرد ته‌ریش هم روییده است. دکتر لانیتری می‌گوید: «بیمار 35 ساله من که جروم نام دارد در حال حاضر خیلی خوشحال و راضی به نظر می‌رسد. حال جسمی او هم کاملا خوب است. البته هدف تیم جراحی ما فقط ساختن صورت‌های زیبا نیست بلکه بازگشت به جامعه و شروع یک زندگی عادی هدف نهایی این جراحی‌ها به حساب می‌آید.» این جراحی دوازدهمین پیوند صورت در دنیا است. اولین پیوند در سال 2005 میلادی و روی زنی که صورت او را سگ گاز گرفته بود انجام شد. در آن زمان بینی، چانه و دهان جدیدی به این زن پیوند زده شد. به عقیده سایر جراحان، پیوند مجاری اشکی و پلک‌ها اعجاب‌انگیزترین بخش این پیوند است. چون اعصاب منطقه باید دوباره در محل مناسب رشد کنند. علاوه بر آن پلک‌ها باید اینقدر مقاوم باشند که از چشم‌ها محافظت کنند و در عین حال باید عصب‌رسانی فوق‌العاده‌ای داشته باشند تا بتوانند در چند‌صدم ثانیه پلک بزنند. خطر پس زدن پیوند در این گونه جراحی‌ها هم مثل هر پیوند دیگری وجود دارد. بنابراین، این بیماران هم مثل سایر پیوندی‌ها، باید داروهای سرکوب‌گر ایمنی مصرف کنند. پیوند صورت همراه مجاری اشکی و پلک‌ها بسیار سخت‌تر از پیوند صورت به تنهایی است. به هر حال جراحان معروف سراسر دنیا به دکتر لانیتری تبریک گفته‌اند و منتظر نوآوری‌های دیگر این جراح بزرگ هستند.
منبع: AP
 
a