تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

بازیهایی كه فیلم شدند

مجموعه : گوناگون

دست‌نشانده شیطان ؛ امتیاز فیلم نسبت به بازی: 3/7 از 10

آلیس علاوه بر حفظ جانش در برابر مردم ویروس‌زده شهر که حالا تبدیل به زامبی شده‌اند، افراد دیگری که هنوز آلوده نشده‌اند را باید نجات دهد. این خلاصه‌ای از داستان  قسمت معروف به «منجی» در سری بازی‌های رزیدنت اویل است .  بزرگ‌ترین تفاوت بازی با فیلم  حضور نداشتن قهرمان اصلی مرد بازی‌ها در فیلم است. مجموعا 17 بازی تا به امروز با این نام ارائه شده که تمام آنها به طور میانگین نمره خوب 7/8 از 10 را گرفته‌اند.

سری فیلم‌های رزیدنت‌اویل در سال‌های 2004،2002و2007 با محوریت آلیس (با بازی میلایووویچ) ساخته شده‌است. هر چند منتقدان سینما نمره 3/6 از 10 را به فیلم داده‌اند و بالاترین فروش آن هم در قسمت سوم و 147 میلیون دلار بوده‌است اما طرفداران بازی از فیلم‌ها کاملا راضی هستند. ..

تنها در تاریکی؛ امتیاز فیلم نسبت به بازی: 2 از 10

ادوارد کارنبی یک کارآگاه خصوصی است که در مورد خانه‌های جن‌زده تحقیق می‌کند. اولین بار و در سال 1992 شرکت «اینفوگرامز» این بازی را برای کامپیوترهای خانگی طراحی کرد. آخرین ویرایش آن هم در سال 2008 برای بیشتر کنسول‌های بازی ارائه شد. این بازی به عنوان اولین بازی تمام سه‌بعدی ژانر وحشت، توانسته نام خود را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کند…

اما دو فیلم ساخته شده از این سری بازی از هر جهت ضعیف و دور از انتظار بود. فیلم نخست در سال 2005 اکران شد که در سطح جهان فروش بسیار ضعیف 12 میلیون دلار را تجربه کرد. نمره ارزش‌گذاری فیلم هم 3/2 از 10 بود. اجرای ضعیف جلوه‌های ویژه، موسیقی فیلم و بازی‌های به شدت ضعیف، تنها گوشه‌ای از ضعف‌های فیلم  بود. قسمت دوم فیلم هم که در سال 2008 اکران شد به مراتب ضعیف‌تر از قسمت اول است و نه‌تنها فروشی نکرد بلکه حتی در ردیف ارزش‌گذاری هم قرار نگرفت.

مکس‌پین ؛ امتیاز فیلم نسبت به بازی: 8/4 از 10

«مکس‌پین» داستان کارمند اداره پلیس نیویورک است که به دنبال قاتل همسر و بچه‌اش برای گرفتن انتقام می‌گردد. تا کنون دو قسمت از سری بازی مکس‌پین را شرکت تفریحاتی «رمدی» به بازار عرضه کرده…
قسمت دوم مکس‌پین در بین 10 بازی پرفروش سال و در ردیف بهترین‌های سال از نظر کاربران با میانگین نمره 3/9  از 10 قرار گرفت.
 
اما فیلم مکس پین در سال 2008 به کارگردانی جان مور و بازی مارک والبرگ در نقش مکس‌پین اکران شد. داستان فیلم کاملا مشابه داستان قسمت اول بازی بود و فضاسازی بصری فیلم هم تقریبا به همان کیفیت بازی اجرا شد. اما فروش جهانی فیلم فقط 88 میلیون دلار بود. میانگین 4/5 از 10 هم نمره منتقدان و هواداران به فیلم بود..

مبارزه تا مرگ ؛ امتیاز فیلم نسبت به بازی: 4/6 از 10

بی‌شک این بازی به همراه «استریت فایتر» محبوب‌ترین بازی ژانر مسابقه‌ای در میان علاقه‌مندان بازی‌های ویدیویی است. این بازی را سال 1992 شرکت اکلیم در آمریکای شمالی طراحی کرد.در سال 2004 سال برای نخستین‌بار این بازی با تغییرات گرافیکی بالا برای استفاده در کنسول‌های ایکس‌باکس و پی‌سی2 در خط تولید قرار گرفت. 

مهم‌ترین نکته بازی کاراکترهای آن است که تعداد آنها در ویرایش‌های مختلف از 14 تا 23 نفر متغیر است و داشتن لباس‌ها و چهره‌هایی خاص با توجه به قدرت‌های‌شان از خصوصیات منحصر به فرد بازی است. مهم‌ترین دلیل  گل نکردن فیلم هم دقیقا رعایت‌نکردن همین نکته است… هرچند فروش 100 میلیون دلاری آن در سال 1995 و کسب نمره 1/6 از 10 در ارزش‌گذاری سینمایی، فیلم را جزء آثار نسبتا موفق اقتباسی درآورده است.

مهاجم مقبره ؛ امتیاز فیلم نسبت به بازی: 8/5 از 10

لارا کرافت، باستان‌شناس و شخصیت اصلی بازی و فیلم را به عنوان ایندیاناجونز زنانه می‌شناسند. داستان فیلم و بازی هم تقریبا با داستان سری فیلم‌های ایندیانا جونز یکی است. سگا سازنده این بازی ابتدا درسال  1996 ، این بازی را برای استفاده در کنسول خود و تلفن همراه طراحی کرد. به همین دلیل کیفیت گرافیکی بالایی نداشت اما وقتی در 1999 بازی برای ویندوز طراحی شد، توانست تا حدودی این نقیصه را جبران کند.

کاربران بازی به هیچ وجه زمینه‌های رومانتیک در این شخصیت را نمی‌پذیرند. اما در فیلم، شما این مساله را به  شکل اغراق شده‌ای مشاهده می‌کنید. در بازی بیش‌از 32 فن متفاوت و جذاب از لارا کرافت برای دفاع از خودش در برابر خطر می‌بینید که در فیلم این فنون به 13 فن تقلیل می‌یابد. هر چند فیلم در زمان خودش 270 میلیون دلار فروخت، اما خیلی‌ها حضور آنجلینا جولی در فیلم را دلیل این فروش می‌دانند، نه استقبال کاربران بازی . نمره ضعیف 2/5 از 10  منتقدان نیز گواه این ادعاست.

 

تبلیغات