تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

نکاتی برای حفظ سلامت روزه داران ضروری است.

مجموعه : پزشکی و سلامت
نکاتی برای حفظ سلامت روزه داران ضروری است.

با نزدیك شدن به ماه مبارك رمضان ، یكی از نكاتی كه توجه بسیاری از هموطنان را جلب می كند ، رژیم غذایی مناسب در این ماه است ؛ یكی از مهم ترین توصیه های تغذیه ای در همین خصوص به روزه داران اینست كه وعده سحری را به هیچ وجه فراموش نکنید، زیرا سحری در ماه رمضان همانند صبحانه در روزهای عادی، مهمترین وعده ی غذایی است.

 این وعده ی غذایی، مواد مغذی لازم و انرژی مورد نیاز برای تمرکز و فعالیت روزمره را تامین می کند و سوخت و ساز پایه ی بدن را بالا نگاه می دارد. 

اشخاصی که بدون سحری روزه می گیرند ، در طول روز به  افت قند خون، کاهش تمرکز و توان کاری دچار می شوند و این عوارض هیچ ارتباطی به روزه گرفتن ندارد و نتیجه تغذیه نامناسب است. 

هنگام سحر سعی کنید از مواد غذایی حاوی کربوهیدرات های پیچیده و دارای فیبر مانند غلات کامل، حبوبات و سبزیجات به جای کربوهیدرات های ساده مثل قند، مربا، برنج و نان های بدون سبوس استفاده کنید؛ چرا که کربوهیدرات های پیچیده سرعت هضم کم و خاصیت سیر کنندگی بیشتری دارند و به حفظ قند خون در محدوده  طبیعی و تاخیر در ایجاد حس گرسنگی کمک می کنند. 

به هر میزان که سحری سبک تر باشد، احساس سنگینی، کسالت و خواب آلودگی کمتر بروز کرده و شخص فعالیت روزانه را با نشاط بیشتری آغاز می کند.

مثال هایی از انتخاب های غذایی هنگام سحر به قرار زیر است:
2 تا 3 تکه نان ( بهتر است نان سنگگ باشد) به همراه پنیر و خرما یک وعده  سبک و مناسب برای سحر است.
یک بشقاب سالاد همراه با یک تکه مرغ یا ماهی را می توان به عنوان سحری میل کرد (همراه با سالاد می توانید از 2 تا 3 قاشق مربا خوری روغن زیتون استفاده کنید).
هلیم یک منبع غذایی غنی از پروتئین با سرعت هضم کم برای وعده سحری مناسب است.

همچنین رعایت یكسری نكات تغذیه ای هنگام سحر به حفظ سلامت روزه داران كمك می كند كه از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره كرد.
اجتناب از زیاده روی در مصرف مواد غذایی حاوی قند بالا مانند شیرینی و شکلات در سحر 
مصرف کربوهیدرات های پیچیده نظیر برنج و ماكارونی برای سحر 
اجتناب از مصرف مقادیر زیاد نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، چای و نوشابه هنگام سحر زیرا کافئین موجود در این نوشیدنی ها باعث دفع زیاد ادرار و در نتیجه کم آبی و از دست دادن مواد معدنی مورد نیاز بدن در طول روز می شود، بنابراین سه تا پنج روز قبل از ماه رمضان به تدریج دریافت این نوشیدنی ها را کاهش دهید؛ به خاطر داشته باشید که کاهش ناگهانی کافئین باعث سردرد، تغییرات رفتاری و تحریک پذیری می شود. 
اجتناب از پرخوری در سحر 
پرهیز از مصرف غذاهای چرب و سرخ شده، زیرا غذاهای چرب باعث سوزش سر دل سوء هاضمه و اضافه وزن می شوند.

توجه به این نكته ضروری است كه روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان علاوه بر آثار روحی و معنوی، آثار جسمانی بسیار ارزشمندی دارد؛ اما بدون شک زمانی می توان از تاثیر مثبت روزه بهره مند شد که تغذیه هنگام افطار و سحر منطبق با یک رژیم متعادل و متنوع باشد. 

در طول این ماه به پرخوری نیازی نیست؛ زیرا در طول روزه داری بدن مکانیسم های تنظیمی خود را از قبیل مصرف بهینه ،ذخیره چربی و کاهش سوخت و ساز بدن باعث حالت هایی چون کرختی، بی حالی و کاهش دمای بدن می شود که این امر در روزه داری طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

 
منبع:شبکه خبر

تبلیغات